Jak wyłączyć Windows Defender w Windows 10 i zablokować jego ponowne uruchomienie

Windows Defender w Windows 10 działa cały czas, oferując kontrolę w czasie rzeczywistym. Czasem jednak może niesłusznie blokować uruchomienie lub zainstalowanie mniej znanego programu z sieci, który wykrywa jako potencjalnie szkodliwy. Zobacz, jak wyłączyć Defendera i zapobiec jego ponownemu włączeniu.

Usługa Windows Defender to wbudowany w system Windows 10 program antywirusowy, który chroni komputer w czasie rzeczywistym. Często jednak jest tak, że gdy już zobaczymy komunikat o wykryciu zagrożenia, to jest to fałszywy alarm - Defender lubi blokować programy użytkowe, które wcale nie stanowią zagrożenia. Na szczęście można wyłączyć Defendera na dwa sposoby - jeden jest tymczasowy, a drugi trwały.

1. Tymczasowe wyłączenie Defendera np. na potrzeby instalacji programu

Jeśli potrzebujemy wyłączyć Defendera tylko na chwilę, to można to zrobić w bardzo prosty sposób za pomocą ustawień. Wysuwamy menu Start, a następnie przechodzimy do sekcji "Ustawienia".

Następnie udajemy się do zakładki "Aktualizacja i zabezpieczenia" i z menu bocznego wybieramy "Windows Defender". Wyświetlą się opcje związane z ochroną komputera w czasie rzeczywistym.

Wystarczy, że przełączymy wszystkie opcje do pozycji "Wyłączone", a Windows Defender zostanie tymczasowo wyłączony i nie będzie blokować np. programu, który chcemy uruchomić. Niestety, to ustawienie nie jest trwałe - przy opcji ochrony w czasie rzeczywistym znajdziemy zapis informujący, że możemy wyłaczyć tę funkcję, ale po jakimś czasie system włączy ją ponownie w celu zabezpieczenia komputera.

2. Trwałe wyłączenie Windows Defendera w Windows 10 (dla Windows 10 Pro)

Permanentne wyłączenie wymaga od nas zmiany ustawień w rejestrze - jeśli mamy Windowsa 10 Professional, to możemy to jednak zrobić za pomocą łatwego narzędzia, jakim jest Edytor lokalnych zasad grupy.

Wciskamy kombinację klawiszy Windows + R, a następnie w oknie uruchamiania wpisujemy komendę "gpedit.msc" i potwierdzamy ją przyciskiem Enter.

Teraz w nowym oknie udajemy się do odpowiedniej zakładki, rozwijając menu z lewej strony:

Konfiguracja komputera > Szablony administracyjne > Składniki systemu Windows > Windows Defender > Ochrona w czasie rzeczywistym

Po zaznaczeniu klucza "Ochrona w czasie rzeczywistym" zwracamy uwagę na prawą stronę okna Edytora lokalnych zasad grupy. Znajdziemy tu zasadę o nazwie "Wyłącz ochronę w czasie rzeczywistym".

Domyślnie zasada ta jest wyłączona, czyli nic nie blokuje Windows Defendera. Jeśli jednak uaktywnimy tę zasadę, to ochrona w czasie rzeczywistym zostanie zablokowana. Klikamy dwukrotnie w tę opcję, a następnie w nowym oknie zaznaczamy "Włączone" i potwierdzamy przyciskiem OK. Teraz Windows Defender jest zablokowany na stałe.

3. Trwałe wyłączenie Windows Defendera w Windows 10 (w wersji Home)

Jeśli mamy system w wersji Home, to Edytor lokalnych zasad grupy może byc dla nas niedostępny. W takim przypadku należy wyedytować odpowiednie wpisy bezpośrednio w rejestrze. Wciskamy kombinację klawiszy Windows + R i w oknie uruchamiania wpisujemy "regedit". Klikamy OK, aby uruchomić Edytora rejestru.
Rozwijamy klucze po lewej stronie i udajemy się do poniższej ścieżki:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender

Zaznaczamy klucz "Windows Defender" po lewej stronie, a następnie klikamy prawym przyciskiem myszy w puste pole po prawej stronie Edytora rejestru. Tu wybieramy opcjję "Nowy > Wartość DWORD (32-bitowa)".

Nadajemy tworzonemu wpisowi nazwę "DisableAntiSpyware". Następnie klikamy go dwukrotnie i w nowym oknie wpisujemy mu wartość "1". Zamkykamy okno Edytora rejestru i restartujemy komputer.

Komentarze