Wyszukiwarka systemowa w Windows 10 jest bezpośrednio połączona z wyszukiwaniem w Bing. Szukając czegoś na komputerze (plików, programów) wyświetlają się także wyniki z sieci na podstawie Binga. Jak to wyłączyć?
Microsoft stara się popularyzować swojego konkurenta Google na każdym kroku, dlatego w Windowsie 10 Bing będzie integralną częścią systemowej wyszukiwarki. Na bazie Binga działać będzie także asystentka głosowa Cortana. Jeśli jednak przeszkadza nam to, że podczas wyszukiwania plików czy programów wyświetlają się także wyniki z sieci, to możemy wyłączyć Binga.
Wyłączanie wyszukiwarki Bing w Windowsie 10
Opcja ta jest nieco ukryta, ale wciąż można ją znaleźć - miejmy nadzieję, że Microsoft w finalnej wersji Windowsa 10 umieści ją w zwykłych ustawieniach i pozwoli użytkownikom zrezygnować z wyszukiwarki Bing.
Poniższa instrukcja działa zarówno na wyszukiwarkę na pasku zadań Windowsa 10, jak również na wyszukiwarkę na ekranei startowym Windowsa 8.1. W tym drugim przypadku możemy to jednak wykonać znacznie prościej za pomocą ustawień systemu. W przypadku Windowsa 10 pozostaje - póki co - tylko poniższa metoda.
1. Wciśnij kombinację klawiszy Windows + R, aby wywołać okno uruchamiania.
2. Wpisz w oknie uruchamiania komendę gpedit.msc i wciśnij klawisz Enter.
3. Wyświetli się nowe okno Edytora lokalnych zasad grupy. Za pomocą drzewka katalogów po lewej stronie przechodzimy do "Szablony administracyjne > Składniki systemu Windows > Wyszukaj".
4. Po zaznaczeniu klucza "Wyszukaj" wyświetlą się nowe opcje po prawej stronie. Wyszukujemy w tym miejscu wpisu "Nie zezwalaj na wyszukiwanie w sieci Web".
5. Klikamy dwukrotnie w znalezioną pozycję, co spowoduje wyświetlenie okna z ustawieniami reguły. W górnym prawym rogu odznaczamy pole "Nie skonfigurowano" i zaznaczamy "Włączone".
Teraz po kliknięciu OK i zrestartowaniu komputera zauważymy, że wyszukiwarka systemowa nie będzie już wyświetlać wyników z Internetu podczas wyszukiwania plików czy programów.