Jak wysyłać samoniszczące wiadomości w Messengerze
Messenger ma od niedawna nową opcję tajnych konwersacji, które są szyfrowane i widoczne tylko na jednym urządzeniu. To jednak nie wszystko – istnieje także możliwość wysyłania wiadomości, które będą automatycznie znikać kilka lub kilkanaście sekund po ich przeczytaniu. Jak z tego skorzystać?
O tym, że w Messengerze występuje nowa opcja tworzenia sekretnych konwersacji pisaliśmy jakiś czas temu. Dla tych, co jeszcze nie wiedzą, o co chodzi, przypominamy: opcja ta umożliwia stworzenie dodatkowej, tajnej konwersacji z wybranym znajomym. W ramach tej konwersacji wszystkie wiadomości są szyfrowane i widoczne tylko na danym urządzeniu, z którego wiadomość została wysłana lub w którym wiadomość została odebrana. Oznacza to, że jeśli przeprowadzimy tajną konwersację ze znajomym na smartfonie, to rozmowa nie będzie widoczna już na komputerze lub innych urządzeniach, z którym zalogujemy się na Facebooka.
To jednak nie wszystko. Wiedzieliście, że oprócz prowadzenia szyfrowanych konwersacji istnieje funkcja pozwalająca wysyłać wiadomości, które automatycznie znikają po określonym czasie. To niesamowicie przydatne, gdy chcemy podać komuś jakieś ważne dane i chcemy się upewnić, że nikt ich nie odczyta, nawet jeśli weźmie nasz telefon do ręki. Wiadomość może np. wyświetlać się kilka sekund, minut, godzin lub (maksymalnie) jeden dzień, a następnie zniknie bezpowrotnie. Jak z tego skorzystać?
Przesyłanie samoniszczące się wiadomości w Messengerze
Aby z tej funkcji skorzystać, musimy mieć zainstalowaną jedną z najnowszych wersji Messengera w telefonie. Dokładnie rzecz ujmując, musi to być taka wersja, w której występuje funkcja tajnych konwersacji. My testowaliśmy tę opcję na Messengerze 89. Należy się także upewnić, że nasz znajomy jest wyposażony w odpowiednio nową wersję Messengera z obsługą tajnych konwersacji, gdyż bez tego nie będzie mógł odczytać naszych wiadomości.
Najpierw należy założyć tajną konwersację ze znajomym. W tym celu otwórz Messengera np. w Androidzie, a następnie przejdź do rozmowy ze znajomym, któremu chcesz wysyłać samoniszczące się wiadomości. W górnym prawym rogu dotknij ikony z literką „i”, po czym z listy dostępnych opcji wybierz „Tajna konwersacja”.
Facebook poinformuje Cię, że tajne konwersacje są szyfrowane i zobaczyć je można tylko na urządzeniu nadawcy i odbiorcy wiadomości – po zalogowaniu się z innego urządzenia lub przeglądarki wiadomości nie będą widoczne. Potwierdź włączenie tajnej konwersacji.
Tajna konwersacja jest zupełnie nową, odseparowaną rozmową od naszej dotychczasowej konwersacji ze znajomym. Na ekranie głównym Messengera znajdziesz teraz dwie konwersacje z wybranym znajomym – zwykłą klasyczną oraz nową tajną. Wejdź do tajnej konwersacji.
Zanim wyślesz wiadomość, dotknij ikony z zegarem po prawej stronie, aby ustawić czas, po jakim wiadomości mają znikać. Możesz ustawić tu następujące wartości:
- 5 sekund
- 10 sekund
- 30 sekund
- 1 minuta
- 5 minut
- 30 minut
- 1 godzin
- 6 godzin
- 12 godzin
- 1 dzień
- Wyłączone (wyłącza automatyczne usuwanie wiadomości)
Wybierz czas, po jakim wiadomości mają znikać, a następnie rozpocznij rozmowę. Zauważysz, że obok wysłanej przez Ciebie wiadomości pojawia się mały licznik czasu – odlicza on czas od momentu zobaczenia wiadomości. Czas jest liczony od momentu zobaczenia wiadomości przez odbiorcę. Po upłynięciu czasu wiadomość zniknie i nie będziemy jej już mogli zobaczyć.
Na początku wiadomość zostanie zamazana po upłynięciu czasu, a następnie po paru sekundach zniknie całkowicie z rejestru konwersacji.
Tyczy się to zarówno wiadomości przesłanych przez nas jak i tych, które znajomi wysłali do nas. Jeśli prowadzimy tajną konwersację i wszystkie wiadomości są czasowe (zarówno wysłane przez nas jak i naszego rozmówcę), to w efekcie po upłynięciu ustawionego przez nadawców wiadomości czasu rozmowa będzie całkowicie pusta.
Oczywiście w dowolnym momencie możemy zmieniać czas ważności wiadomości – część wiadomości możemy wysyłać bez automatycznego usuwania, część możemy ustawić na usunięcie po 10 sekundach, inne z kolei po jednym dniu. Ustawienia czasu są liczone indywidualnie dla każdej wiadomości, którą wyślemy. Warto także wspomnieć, że to zawsze osoba wysyłająca swoją wiadomość decyduje o czasie jej ważności.