Jak zablokować ekran w Androidzie bez używania przycisku
Przycisk blokady ekranu w Androidzie bywa w niektórych modelach smartfonów naprawdę uciążliwy. Umieszczony w nieodpowiednim miejscu potrafi denerwować i utrudniać szybkie blokowanie ekranu. Możemy jednak wyłączyć i blokować ekran za pomocą widżetu na ekranie startowym lub przez pasek powiadomień.
Jeżeli męczy was blokowanie ekranu poprzez fizyczny przycisk umieszczony na obudowie smartfona (zwłaszcza, jeżeli macie etui, które go dodatkowo jeszcze chowa), to warto zainteresować się aplikacją Turn Off Screen.
Pozwala ona użytkownikowi wyłączać i blokować ekran smartfona na kilka sposobów. Możemy blokować smartfona poprzez ikonę (widżet) na dowolnym ekranie naszego launchera, możemy wysunąć pasek powiadomień, w którym znajdziemy powiadomienie wyłączające ekran, a także mamy możliwość uaktywnienia niewielkiej, półprzeźroczystej nakładki, która jest widoczna w każdej aplikacji i pozwala szybko wyłączać ekran (najmniej lubiana przeze mnie opcja).
Domyślnie możemy wyłączać ekran poprzez wysunięcie paska statusu i kliknięcie w zawsze aktywne powiadomienie od aplikacji. Jeżeli chcemy dodać przycisk do ekranu startowego, to musimy w naszym Launcherze dodać widżet aplikacji Turn Off Screen. Wyświetli się wtedy przycisk, który po dotknięciu wyłączy ekran.
Dodatkowo wśród zainstalowanych aplikacji znajdziemy Turn Off Info - rozszerzenie programu, które wyświetla statystyki na temat tego, jak długo (i kiedy) był wyłączony ekran. Możemy w tym miejscu także dostosować wygląd ikonki wyłączającej ekran.