Spis treści
Udostępniasz dokument w PDF, ale chcesz zablokować kopiowanie tekstu, aby nikt nie powielał twoich treści? Zobacz, jak zablokować kopiowanie tak, aby nie dało się zdjąć tego zabezpieczenia.
Dokumenty PDF działają tak, że domyślnie bywa problem ze skopiowaniem tekstu. Wystarczy jednak dobry program do odczytywania PDF i można w nich zmienić całkiem sporo – zwłaszcza, jeśli chodzi o kopiowanie. Istnieje także sposób na blokadę kopiowania i jest on wbudowany w wiele przeglądarek PDF, jednak takie zabezpieczenie zazwyczaj można zdjąć specjalnymi narzędziami.
Istnieje jednak sposób na to, aby nieco mocniej zablokować kopiowanie. Polega on na tym, że cały tekst w PDF jest konwertowany na grafikę wektorową. W ten sposób tekst staje się „obrazkiem” i nie da się go zaznaczyć nawet płatną wersją programu Adobe Reader, bo technicznie rzecz ujmując nie ma tam tekstu. Oczywiście nie zmienia to w żaden sposób wyglądu dokumentu. Jak to zrobić?
Blokowanie kopiowania tekstu z PDF
Skorzystamy w tym celu z programu o nazwie PDF Anti-Copy. Używa on specjalnego skryptu, który sprawia, że cały tekst w dokumencie jest konwertowany na grafikę wektorową. Nie da się go zaznaczyć i skopiować, bo pomimo że dokument nadal wygląda tak samo, to mamy już do czynienia z grafiką, a nie z formą czystego tekstu.
Korzystanie z programu jest bardzo proste, a cały proces przebiega szybko. Po uruchomieniu PDF Anti-Copy należy kliknąć w ikonę folderu, a następnie wskazać plik PDF, który chcemy zabezpieczyć.
Po otwarciu programu pojawi się lista wszystkich stron. Możesz zabezpieczyć tylko pojedyncze strony, zaznaczając je na liście, bądź zaznaczyć wszystkie strony dokumentu, aby zabezpieczyć cały plik PDF.
Następnie w dolnej części okienka musisz wybrać folder docelowy, w którym plik PDF zostanie zapisany. Domyślnie jest to folder „Output” na dysku C, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby go zmienić. Gdy już wybierzesz strony i folder docelowy, to kliknij w przycisk „Start now”.
Dokument zostanie zabezpieczony i we wskazanym folderze pojawi się jego zabezpieczona kopia. Gdy ją otworzysz i spróbujesz coś zaznaczyć, to zauważysz, że jest to niemożliwe. Cały tekst w dokumencie został przerobiony na grafikę wektorową i w gruncie rzeczy nie jest już tekstem. Nie można go w żaden sposób zaznaczyć w jakimkolwiek czytniku plików PDF.
Trzeba jednak otwarcie powiedzieć, że nie jest to absolutnie stuprocentowa gwarancja zabezpieczenia. Zdeterminowana osoba może użyć programu typu OCR do odczytu tekstu z grafiki. Takie programy służą do rozpoznawania tekstu na różnego rodzaju grafikach (umożliwiają nawet rozpoznanie tekstu na zeskanowanej etykiecie w celu późniejszego skopiowania treści). PDF Anti-Copy nie zabezpieczy więc w 100% twojego dokumentu, ale ZNACZNIE utrudni wszelkie próby skopiowania tekstu tradycyjnymi metodami.