W Androidzie oprócz procesów działających w tle (całych aplikacji), działają także pojedyncze usługi, które odpowiadają za synchronizację, sprawdzanie powiadomień czy inne funkcje związane z zainstalowanymi aplikacjami. Mogą one obciążać lub spowalniać telefon, jeśli jednak mamy roota, to możemy całkowicie zablokować wybrane usługi.
Każda aplikacja, którą instalujemy w Androidzie, uruchamia odpowiednie usługi działające cały czas w tle. Usługi te odpowiadają za przeróżne rzeczy – mogą synchronizować dane z aplikacji, pozwalać łączyć się z innymi urządzeniami, a także wpływają na bezpośrednie działanie aplikacji.
Część z usług jest ważna i wyłączenie ich skutkuje „wysypywaniem” się powiązanych z nimi aplikacji, ale w Androidzie znajdziemy także sporo niepotrzebnych usług, które tylko spowalniają system. Przykładowo, w niektórych aplikacjach możemy znaleźć usługę, która umożliwia komunikowanie się programu ze smartwatchem. Jeśli jednak nie mamy zegarka z Androidem, to taka funkcja jest kompletnie zbędna i możemy zablokować działanie usługi. Jak to zrobić?
Blokowanie i wyłączanie usług w Androidzie
W wyłączaniu usług pomoże nam aplikacja Disable Service, która do działania wymaga roota. Wyświetla ona listę wszystkich usług działających w tle i pozwala w prosty sposób je zablokować.
Po uruchomieniu Disable Service wyświetli się lista aplikacji, które mają własne usługi. Lista podzielona jest na dwa typy aplikacji – Third Party oraz System. Jak można się domyślić, Thirdy Party to aplikacje zainstalowane przez nas ze Sklepu Play, natomiast System to aplikacje systemowe, które są częścią naszego ROMu.
Jeśli jakaś aplikacja posiada aktualnie działające w tle usługi, to ich liczba wyświetli się tuż obok i będzie oznaczona niebieską czcionką. Po wybraniu aplikacji wyświetli się pełna lista wszystkich usług.
Usługi zaznaczone na biało aktualnie nie są uruchomione, natomiast usługi oznaczone niebieskim kolorem działają aktualnie w tle.
Aby wyłączyć jakąś usługę, wystarczy odznaczyć ją na liście. Aplikacja poprosi o odpowiednie uprawnienia roota – należy wcisnąć przycisk „Zezwól” i pozwolić aplikacji na zablokowanie usługi.
Które usługi mogę wyłączyć?
To niestety trudne pytanie, na które nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Generalnie powinniśmy móc bez problemu wyłączyć wszelkie usługi związane ze synchronizacją danych i powiadomieniami typu push. Nie należy jednak wyłączać usług odpowiedzialnych za podstawowe funkcje wybranych aplikacji. Przykładowo, w przypadku odtwarzacza „Muzyka Google Play” nie należy wyłączać usługi „MusicPlaybackService”, gdyż nie będziemy mogli odtworzyć żadnej piosenki.