Jak zainstalować Android SDK Tools w Windows
Nie tylko deweloperzy tworzący aplikacje na Androida instalują w swoich komputerach Android SDK Tools. Tak naprawdę, jeżeli chcecie wprowadzić poważniejsze zmiany w swoim smartfonie, będziecie musieli zrobić to samo. Z tym poradnikiem będziecie mogli w bardzo prosty i szybki sposób zainstalować Android SDK Tools w systemie Windows.
Zacznijmy może od podstaw - co to jest Android SDK? To zestaw narzędzi stworzonych przez firmę Google, a przeznaczonych dla programistów chcących tworzyć aplikacje i gry na Androida. Zestaw narzędzi, czyli dokumentacja, programy, tutoriale, biblioteki, emulator, debugger itp. Istnieje sporo modułów, które możemy doinstalowywać lub usuwać z naszego pakietu.
Jeżeli korzystamy z Android SDK Tools jedynie w celach prostych modyfikacji Androida, nie trzeba instalować wszystkich modułów - wystarczą jedynie same podstawy. Do poprawnego działania narzędzi potrzebne jest środowisko JAVA, które musimy mieć również zainstalowane w naszym komputerze.
Jak pobrać Android SDK Tools
Do podstawowych działań na Androidzie wystarczy... podstawowa paczka Android SDK Tools. Przehodzimy zatem do oficjalnej strony Google'a i tam ściągamy na komputer wersję SDK Tools Only - installera na system Windows. Przed pobraniem zostaniemy jeszcze poproszeni o zgodę na warunki użytkowania. Następnie narzędzia zostaną ściągnięte na nasz komputer.
Warto też sprawdzić,czy mamy zainstalowane środowisko JAVA w Windows, a jeżeli tak - czy jest to najnowsza wersja. Java SE Development Kit możecie pobrać za darmo z naszego serwisu. Instalacja jest standardowa, trzeba tylko pobrać odpowiednią (32- lub 64-bitową) wersję.
Następnie przystępujemy do instalacji SDK Tools w naszym komputerze. Uruchamiamy installera w trybie administratora i wybieramy opcję instalacji dla wszystkich użytkowników.
Po instalacji uruchomi się Android SDK Manager, którego zadaniem jest pobranie na nasz komputer odpowiednich modułów wchodzących w skład SDK Tools. To bardzo ważny moment, bo od niego zależeć będzie, czy nasz pakiet będzie poprawnie działał. Możemy zainstalować całe środowisko pobrane ze strony firmy Google, bądź też tylko wybrane elementy. Tak naprawdę do większości operacji będziemy potrzebować jedynie następujących elementów:
- Android SDK Tools
- Android SDK Platform-tools
- Android SDK Build-tools
Po zaznaczeniu interesujących nas elementów wciskamy przycisk Install packages i akceptujemy warunki użytkowania SDK Tools. W nowym okienku należy kliknąć przycisk Accept License, a następnie - Install. Teraz już tylko czekamy, aż poszczególne moduły zostaną pobrane na nasz komputer. Może to potrwać - w zależności od naszego łącza - nawet kilkanaście, kilkadziesiąt minut. Może też pojawić się komunikat o potrzebie zamknięcia i ponownego uruchomienia menadżera.
Android SDK Tools zainstalowany - co dalej?
Gratulacje, poprawnie zainstalowałeś Android SDK Tools w swoim komputerze :) Teraz można przejść do pracy. Jeżeli chcemy wprowadzić zmiany za pomocą tego pakietu w smartfonie czy tablecie z Androidem będziemy musieli jeszcze włączyć tzw. tryb debugowania w naszym urządzeniu.
W tym celu otwieramy aplikację Ustawienia w naszym smartfonie czy tablecie. Następnie otwieramy zakładkę Informacje o telefonie, następnie odnajdujemy opcję o nazwie Numer kompilacji. Teraz stukamy kilkanaście razy w tę funkcję. Po kilku, kilkunastu stuknięciach palcem pojawi się komunikat, że włączyliśmy opcje programistyczne. Cofamy się do ekranu głównego Ustawień i tam przechodzimy do nowej zakładki - Opcje programistyczne. Tam aktywujemy funkcję o nazwie Debugowanie USB. To wszystko - funkcja została aktywowana.
Teraz możemy przejść do wprowadzania zmian w naszym telefonie lub tablecie z Androidem. Za pomocą Android SDK Tools będziemy mogli szybko zainstalować najnowszą wersję Androida (np. w smartfonach Nexus), będziemy mogli też instalować specyficzne oprogramowanie, którego nie znajdziecie w Sklepie Google Play. Osobne poradniki znajdziecie na stronach download.net.pl. Zapraszamy do korzystania.