Android 6.0 Marshmallow na Nexus 4 już jest. Co prawda jest to nieoficjalna wersja, gdyż Google wydał Androida 6.0 tylko na urządzenia z serii Nexus 5 i nowszych, ale dzięki pracy jednego z użytkowników możliwe jest zainstalowanie niestandardowego ROMu z Androidem 6.0 na smartfonie Nexus 4.

Instalacja Androida 6.0 na Nexus 4

Google udostępnił Androida 6.0 dla Nexusów, ale niestety na liście wspieranych urządzeń nie pojawił się Nexus 4. Wciąż jednak sporo osób korzysta z tego smartfona, więc jeśli jesteście jednymi z nich i zmartwił was fakt, że nie będzie dla was oficjalnej aktualizacji do Androida 6.0, to mamy dobrą wiadomość - przygotowano nieoficjalny ROM na bazie Androida Marshmallow (6.0) dla Nexusa 4. Jak go zainstalować?

Co będzie potrzebne do instalacji Androida 6.0 na Nexus 4?

Co prawda będziemy instalować czyste oprogramowanie Android 6.0, ale jako że jest to nieoficjalny ROM, gdyż Google nie udostępnia Marshmallow dla Nexusa 4, to obowiązuje nas taki proces instalacji, jak w przypadku instalowania niestandardowych ROMów. Musimy mieć odblokowany bootloader w urządzeniu, a także niestandardowe recovery TWRP.

Uwaga! Wszystkie operacje wykonujecie na własną odpowiedzialność. Przeczytaj dokładnie każdy punkt poradnika, a jeśli masz jakieś wątpliwości, to zadaj pytanie w komentarzu lub poszukaj dodatkowych informacji na własną rękę. ROM jest w dość wczesnej fazie, ale jest stabilny. Nie należy na nim tylko instalować większych modyfikacji, takich jak Xposed Framework.

Przed wykonaniem poniższych kroków KONIECZNIE wykonaj kopię zapasową swoich danych - zdjęć, muzyki, wiadomości, kontaktów itp. Przy odblokowywaniu bootloadera lub instalacji ROMu na czysto wszystkie dane są z telefonu kasowane.

Pokażemy, jak zainstalować Androida 6.0 krok po kroku, uwzględniając odblokowanie bootloadera, a także instalację recovery TWRP.

Krok 1: Zainstaluj Android SDK Tools z potrzebnymi modułami

Do wykonania poniższych operacji potrzebujemy obsługę ADB i Fastboot na komputerze. Jest kilka metod na instalację tych elementów, jak np. wykorzystanie programu 15 Seconds ADB Installer. My jednak pokażemy, jak to zrobić za pomocą oficjalnych narzędzi od Google'a. Pobieramy z poniższego linku paczkę SDK Tools.

Pobierz SDK Tools dla Androida

Przechodzimy do powyższego linku i pobieramy paczkę "SDK Tools Only". Następnie ją uruchamiamy i instalujemy. Podczas instalacji należy wybrać opcję "Install for anyone using this computer". Po instalacji wyświetli się Android SDK Manager, który umożliwia pobranie potrzebnych elementów.

Instalacja SDK Tools

Odznaczamy elementy, które są domyślnie zaznaczone, bo nie potrzebujemy pobierać całego środowiska SDK. Wybieramy tylko z zakładki "Tools" trzy poniższe elementy:

  • Android SDK Tools
  • Android SDK Platform-tools (bardzo ważne!)
  • Android SDK Build-tools

Android SDK Manager - wybór pakietów

Klikamy przycisk "Install" i potwierdzamy instalację w nowym oknie, akceptując warunki licencyjne. Czekamy na pobranie wszystkich elementów i przechodzimy do kolejnego kroku.

Krok 2: Odblokuj bootloader w Nexusie 4

Konieczne jest odblokowanie bootloadera w swoim smartfonie. Jeśli robiłeś to już wcześniej, to możesz ten krok pominąć. Jeśli jednak bootloader jest zablokowany, to należy go odblokować. Wiąże się to z utratą danych w telefonie, więc zrób kopię zapasową najważniejszych rzeczy.

Aby odblokować bootloader, należy uruchomić telefon w trybie Fastboot. W tym celu wyłączamy smartfona, a następnie uruchamiamy go ponownie za pomocą kombinacji przycisków. Najpierw wciskamy i przytrzymujemy oba klawisze głośności, a następnie dodatkowo przytrzymujemy klawisz zasilania. Po chwili telefon się uruchomi, a na ekranie wyświetli się tryb fastboot.

Tryb Fastboot

Podłączamy telefon kablem USB do komputera, a następne udajemy się do folderu, w którym zainstalowany został moduł "platform-tools" od Android SDK Tools. Jeśli niczego nie zmienialiście i zaznaczyliście opcję instalacji dla wszystkich użytkowników, to będzie to poniższy folder:

C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk\platform-tools

Teraz ważny element - musimy wywołać okno Wiersza polecenia właśnie w tym folderze. Można to zrobić w łatwy sposób. Wciskamy i przytrzymujemy Shift na klawiaturze, a następnie klikamy prawym przyciskiem wewnątrz folderu "platform-tools". Z menu kontekstowego wybieramy opcję "Otwórz okno polecenia tutaj...".

W nowym oknie wiersza polecenia wpisujemy teraz poniższą komendę, aby sprawdzić, czy komputer może nawiązać połączenie z telefonem:

fastboot devices

Fastboot Devices

Jeśli na liście wyświetli się nasze urządzenie z dopisanym identyfikatorem, to wszystko w porządku i możemy przejść dalej. Jeśli urządzenie nie jest wyświetlane i komenda "fastboot devices" nie może znaleźć naszego telefonu, to musimy sprawdzić swój kabel USB lub przeinstalować Android SDK i sterowniki.

Aby odblokować bootloader, wpisujemy poniższą komendę i potwierdzamy ją przyciskiem Enter:

fastboot oem unlock

Potwierdzenie odblokowania bootloadera

Na ekranie Nexusa wyświetli się komunikat o odblokowywaniu bootloadera. Potwierdzamy go przyciskiem Yes i czekamy, aż operacja zostanie ukończona. Po wszystkim uruchamiamy telefon i czekamy, aż system zostanie uruchomiony. 

Krok 3: Skopiuj pliki z Androidem 6.0.1 i aplikacjami Google do pamięci telefonu

Teraz możemy przekopiować pliki z Androidem 6.0.1 i aplikacjami Google do pamięci smartfona - skorzystamy z nich po instalacji TWRP, w piątym kroku, ale musimy je przekopiować do telefonu już teraz.

W tym celu pobieramy paczkę z Androidem 6.0.1, a także paczkę z aplikacjami Google z poniższych linków:

Pobierz Android 6.0.1 dla Nexus 4
Pobierz GAPPS dla Androida 6.0 / Nexus 4

Pobierz GAPPS FIX (jeśli aplikacje Google powodują problemy)

Otrzymamy dwa pliki w formacie ZIP - nie rozpakowujemy ich. Po prostu w całości kopiujemy je do pamięci smartfona lub na kartę SD za pomocą kabla USB. Gdy pliki zostaną skopiowane i umieszczone w pamięci telefonu, to możemy przejść do kolejnego kroku, czyli do instalacji TWRP Recovery.

Krok 4: Zainstaluj TWRP Recovery

TWRP Recovery będzie nam potrzebne do zainstalowania ROMu oraz paczki z aplikacjami Google - Gapps. Niestandardowe recovery zainstalujemy za pomocą komendy fastboot, podobnie, jak w przypadku odblokowywania bootloadera wyżej. W tym celu najpierw pobieramy obraz IMG z TWRP Recovery z poniższego linku:

Pobierz obraz "IMG" z TWRP Recovery

Na powyższej stronie znajdziemy zawsze aktualną wersję TWRP dla Nexusa 4 - pobieramy najnowszą z samej góry. Ściągamy plik, a następnie - dla ułatwienia - zmieniamy mu nazwę. Przykładowo, jeśli ściągneliśmy "twrp-2.8.7.0-mako.img" to zmieniamy nazwę na samo "twrp.img".

Kolejnym krokiem jest skopiowanie pliku TWRP.img do folderu "Platform-tools" - tego samego, z którego skorzystaliśmy wcześniej do odblokowywania bootloadera. Kopiujemy plik "twrp.img", a następnie udajemy się do poniższej ścieżki i wklejamy tam plik z TWRP Recovery:

"C:/Program files (x86)/Android/Android-sdk/platform-tools"

Plik "twrp.img" powinien wylądować w tym samym miejscu, w którym znajdują się pliki "adb.exe" oraz "fastboot"exe". Następnie musimy otworzyć okno polecenia w folderze "platform-tools". W tym celu przytrzymujemy klawisz Shift na klawiaturze i klikamy prawym przyciskiem myszy wewnętrz folderu "platform-tools". Z rozwijanego menu wybieramy opcję "Otwórz okno polecenia tutaj".

Otwieranie okna polecenia w folderze

Zostawiamy okno polecenia otwarte. Bierzemy smartfona do ręki, podłączamy go kablem USB do komputera i włączamy go w trybie Fastboot, czyli najpierw całkowicie go wyłączamy, a następnie uruchamiamy go ponownie za pomocą kombinacji klawiszy. Najpierw wciskamy i przytrzymujemy oba przyciski głośności, a następnie dodatkowo przytrzymujemy klawisz zasilania. Nexus 4 uruchomi się w trybie Fastboot 

Wracamy do okna polecenia, a następnie wpisujemy w nim poniższa komendę:

fastboot flash recovery twrp.img

Instalacja TWRP Recovery

Po ukończeniu wgrywania wyłączamy telefon przyciskiem zasilania. Musimy go teraz uruchomić za pierwszym razem do trybu TWRP Recovery. To ważne, gdyż często zdarza się, że pliki TWRP Recovery zostają zastąpione oryginalnym recovery przy pierwszym bootowaniu, w związku z czym trzeba powtarzać cały proces od początku. Dlatego musimy od razu wejść do trybu TWRP, aby dokończyć instalację na stałe.

W tym celu uruchamiamy telefon za pomocą kombinacji dwóch klawiszy. Wciskamy przycisk ściszania (Volume Down) i przycisk zasilania (Power). Przytrzymujemy przyciski, aż na ekranie pojawi się TWRP Recovery. Teraz możemy skorzystać z dostępnych opcji do zainstalowania wcześniej skopiowanych plików Androida 6.0 i Aplikacji Google.

Krok 5: Instalacja Androida 6.0 na Nexus 4

Najpierw musimy wyczyścić telefon (tzw. Factory Reset) ze wszystkich danych za pomocą opcji Wipe. Wybieramy "Wipe", a następnie potwierdzamy wykasowanie danych, przesuwając palcem po polu "Swipe" u dołu ekranu. TWRP kasuje wszystko poza pamięcią wewnętrzną (Internal Storage), więc nasze wcześniej skopiowane pliki z Androidem 6.0 i aplikacjami Google są bezpieczne.

TWRP - ekran główny

Po wyczyszczeniu danych wchodzimy do "Install ZIP", a następnie wyszukujemy na karcie pamięci lub w pamięci wewnętrznej telefonu naszą paczką ZIP z Androidem 6.0. Wybieramy ją i potwierdzamy instalację poprzez przesunięcie palcem po polu "Swipe".

Następnie jeszcze raz wchodzimy do sekcji "Install ZIP", ale tym razem wskazujemy plik z aplikacjami Google (Gapps). Wybieramy je i ponownie potwierdzamy instalację poprzez przesunięcie palcem. Po wszystkim restartujemy urządzenie za pomocą opcji Reboot.