Spis treści
Google Analytics to najlepszy sposób na śledzenie tego, ile osób odwiedziło naszą stronę w Wordpressie. Dostępne są szczegółowe analizy, pozwalające sprawdzić, jak osoby do nas trafiły, ile ruchu mamy z Wyszukiwarki Google, a ile z innych stron. Zobacz, jak „podpiąć” Google Analytics pod swoją stronę w Wordpressie.
Nie ma chyba lepszego sposobu na monitorowanie ruchu na swojej stronie od Google Analytics. Szczegółowe analizy od Google dają nam dostęp do przeogromnej ilości informacji na temat osób, które docierają na naszą stronę. Możemy sprawdzać i porównywać odwiedziny w danych okresach czasu, monitorować źródła, z których odwiedzający do nas trafiają itp. Żebyśmy jednak mogli skorzystać z analizy Google, należy podpiąć usługę pod naszą stronę z Wordpressem – na szczęście jest to proste!
Zaletą Google Analytics jest fakt, że usługa jest dostępna całkowicie za darmo. Od razu otrzymujemy pełen dostęp do wszystkich statystyk na temat naszej strony. Dzięki temu możemy bardzo szczegółowo monitorować, kto i skąd wchodzi na naszą stronę, a następnie na tej podstawie przyjąć odpowiednią strategię promowania swoich materiałów.
Wordpress – jak dodać Google Analytics?
Przede wszystkim musimy posiadać konto Google, do którego zostaną przypięte statystyki z naszej strony. Na jednym koncie Google możemy monitorować kilka stron. Jeśli mamy konto Gmail, to warunek ten mamy już spełniony. Jeśli jednak nadal nie jesteście zarejestrowanymi użytkownikami Google’a, to należy założyć konto Gmail.
Następnie musimy zalogować się na swoją stronę i przejść do serwisu Google Analytics, by zarejestrować w nim swoją stronę. W tym celu wchodzimy w poniższy link:
Pojawi się kreator, który informuje nas, że musimy wykonać dwa kroki – zarejestrować się w serwisie Analytics oraz dodać kod śledzenia do naszej strony. Kod ten umożliwi zbieranie danych przez Google Analytics – dodanie go jest bardzo proste do naszej strony. Najpierw jednak klikamy w przycisk „Zarejestruj” po prawej stronie.
Pojawi się formularz rejestracyjny. W polu „Co chcesz śledzić?” wybierz „Witryna internetowa”. Następnie wypełnij krótki formularz, podając nazwę konta dla Analytics, a także nazwę swojej witryny internetowej oraz jej adres. Dodatkowo wybieramy też charakter naszej strony w polu branży, a także podajemy strefę czasową (wystarczy wybrać Polskę na liście).
Po wypełnieniu formularza przewijamy stronę w dół i klikamy „Pobierz identyfikator śledzenia”. Google Analytics wyświetli teraz unikatowy kod, który po wprowadzeniu go na naszej stronie połączy ją z Google Analytics. Jak możecie zauważyć, Google Analytics wyświetla nam komunikat, że kod należy wkleić samodzielnie na wszystkich stronach internetowych, które chcemy śledzić. Nas szczęście z Wordpressem nie musimy dokonać własnoręcznych edycji kodu strony – wystarczy odpowiednia wtyczka, która zrobi to za nas. W tym celu skorzystamy z wtyczki o nazwie Google Analytics by MonsterInsights.
Zaloguj się do panelu administracyjnego Wordpressa, a następnie przejdź do zakładki “Wtyczki > Dodaj nową”. W katalogu wtyczek Wordpressa wyszukaj wtyczki Google Analytics by MonsterInsights i kliknij przycisk „Zainstaluj”. Następnie włącz wtyczkę w ustawieniach.
W menu bocznym wyświetli się zakładka „Insights” – rozwijamy ją i wybieramy „Ustawienia”. Pojawi się ekran konfiguracyjny wtyczki Google Analytics dla Wordpressa. Aby połączyć stronę na Wordpressie ze swoim kontem Analytics, należy kliknąć w przycisk „Uwierzytelnianie za pomocą konta Google”.
Pojawi się nowe okienko, w którym musimy zezwolić aplikacji Insights na dostęp do naszego konta w celu podpięcia strony na Wordpressie pod nasze konto Google. Klikamy przycisk „Zezwalaj”. W tym samym okienku pojawi się teraz kod potwierdzający – musimy go skopiować a następnie wkleić do pola „Wklej tutaj swój kod od Google” w panelu administracyjnym Wordpressa.
Po wpisaniu i potwierdzeniu kodu wyświetli się pole wyboru „Profil Google Analytics”. Na liście wyświetli się lista zarejestrowanych stron pod naszym kontem Google. Wybieramy tu pozycję z naszym numerem identyfikacyjnym, który wyświetlał się po rejestracji w Analytics (jeśli założyliście nowe konto Analytics i zarejestrowaliście tylko jedną stronę, to w polu „Profil Google Analytics” będzie wyświetlać się najpewniej tylko jedna pozycja – wybierz ją). Następnie kliknij przycisk „Zapisz zmiany”.
Od tej pory nasza strona jest monitorowana przez Google Analytics. Wtyczka w Wordpressie umożliwia dostosowanie dodatkowych opcji, takich jak to, czy ruch przez administratorów i redaktorów strony ma być rejestrowany, czy statystyki mają zawierać pobrania i kliknięcia w odnośniki zewnętrzne itp. Istnieje także możliwość włączenia raportów demograficznych i zainteresowań w celach reklamowych (należy jednak poinformować użytkownika, że nasza strona na Wordpressie używa ciasteczek).
Aby sprawdzić ruch na stronie, wystarczy zalogować się w serwisie Google Analytics i wejść do zakładki „Raportowanie”. Znajdziemy tu szczegółowe dane o ruchu na naszym stronie. Jeśli chcemy sprawdzić zwykłe wejścia na stronę wraz z listą najpopularniejszych artykułów, to możemy to sprawdzić np. w zakładce „Zachowanie > Zawartość witryny > Wszystkie strony”. Należy pamiętać, że Google Analytics odczytuje dane o ruchu po pewnym czasie, więc nie martwcie się, że tuż po instalacji Google Analytics wyświetla 0 wyświetleń – na drugi dzień statystyki z dnia poprzedniego będą już w pełni dostępne. Warto jednak pamiętać, że Google Analytics posiada możliwość sprawdzania tego, kto aktualnie odwiedza stronę – wystarczy wejść w zakładkę „Na żywo”, gdzie znajdziemy podgląd aktualnie odwiedzających stronę użytkowników.