Spis treści
Fallout Shelter jest już dostępny oficjalnie na PC - można go pobrać na komputer za darmo, korzystając z oficjalnego launchera Bethesda.NET Launcher. Zobacz, jak zainstalować Fallout Shelter na PC w prosty sposób i uruchomić grę na komputerze.
Fallout Shelter pojawił się w Czerwcu 2015 na urządzenia mobilne z Androidem oraz iOS. Od tamtego czasu zdobył ogromną popularność na smartfonach i tabletach. Użytkownicy tak pokochali grę, że już od dawna domagali się wydania wersji na komputery osobiste. I tak też się stało - Bethesda w końcu oficjalnie wydała Fallout Shelter na PC. Grę można pobrać za darmo, rejestrując się na stronie producenta. Obecnie są zatem dwie metody na uruchomienie gry na komputerze - możemy ściągnąć oficjalną wersję na PC lub - jeśli ktoś z jakieś przyczyny to preferuje - możemy nadal uruchamiać grę za pomocą emulatora.
Metoda #1 - Oficjalna wersja Fallout Shelter na PC (2016)
Najprostszym i w zasadzie jedynym słusznym sposobem na grę na PC jest ściągnięcie jej z oficjalnej strony w wersji przygotowanej specjalnie na komputery osobiste. Gra jest dostępne do pobrania za pomocą Bethesda.net Launcher - oficjalnego programu do pobierania gier od Bethesdy.
Należy ściągnąć program z powyższego linku, a następnie utworzyć nowe konto w serwisie Bethesda.net (jeśli jeszcze go nie posiadamy). Po utworzeniu konta należy potwierdzić tożsamość poprzez link potwierdzający, który został wysłany na adres e-mail podany podczas rejestracji. Gdy potwierdzimy konto, to możemy zalogować się w programie Bethesda.net Launcher.
Po zalogowaniu się wyświetlony zostanie launcher - po lewej stronie są gry dostępne na naszym koncie. Na świeżym koncie z pewnością będzie to tylko Creation Kit, czyli narzędzie do modyfikowania gry Skyrim, a także darmowy Fallout Shelter. Kliknijj w ikonę Fallout Shelter po lewej stronie, a następnie potwierdź instalację przyciskiem "Instaluj" w dolnym prawym rogu.
Rozpocznie się pobieranie gry. Launcher zapyta nas także, gdzie chcemy zainstalować Fallout Shelter - wskaż miejsce na dysku, w którym chcesz zapisać grę i potwierdź jej instalację. Po zainstalowaniu pojawi się przycisk "Graj", którym uruchamiamy grę. Do uruchomienia gry zawsze będzie potrzebny Bethesda.net Launcher. Gra zostanie uruchomiona w oknie - jeśli chcemy przełączyć się w tryb pełniekranowy, to wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy Alt+Enter na klawiaturze.
Niestety, na chwilę obecną gra jest możliwa do pobrania tylko przez powyższy launcher. Nie wiadomo, czy firma udostępni swoją grę bez launchera lub umieści ją w serwisie Steam. Jest to zatem kolejna ikonka na Pulpicie, obok Steama, Origina, UPlay oraz innych podobnych launcherów.
Minimalna wymagania sprzętowe gry, to:
- Procesor: Intel Core 2 Quad Q9550 2.83 GHz
- Karta graficzna: Nvidia GeForce GTS 250 1GB VRAM / AMD Radeon HD 6970 1GB VRAM
- Pamięć RAM: 2GB RAM
- Ilość wolnego miejsca na dysku: min. 2 GB wolnego miejsca
- System operacyjny: Windows 7 64-bit lub nowszy
Jedynym elementem, który może utrudnić uruchomienie gry jest 64-bitowy system. Na rynku wciąż znajdziemy sporo komputerów z systemami 32-bitowymi. Jeśli macie 32-bitowego Windowsa, a bardzo chcecie pograć w Fallout Shelter na ekranie monitora lub laptopa, to pozostaje wam metoda druga, czyli uruchomienie gry na emulatorze Androida, który powinien bez większych problemów działać w systemie 32-bitowym.
Metoda #2 - Instalacja Fallout Shelter w emulatorze Blustacks (metoda archiwalna)
Fallout Shelter nie należy do wymagających gier - posiada ładną, rysowaną grafikę, ale jest to gra 2D, więc bez problemu możemy ją uruchomić na dowolnym emulatorze Androida, a tych jest sporo. Na naszej stronie opisywaliśmy wielokrotnie, jak uruchamiać aplikacje i gry z Androida na komputerze za pomocą takich emulatorów, jak Andy. Nie wszystkie emulatory mają jednak obsługę Sklepu Play, więc trzeba grę pobierać i instalować ręcznie. Dlatego pokażemy, jak za pomocą najprostszego emulatora z wbudowanym Sklepem szybko pobrać i zainstalować grę, aby bez zbędnych konfiguracji móc cieszyć się grą na komputerze jak najszybciej to możliwe.
W tym celu wykorzystamy najpopularniejszy emulator Androida, jakim jest Bluestacks. Program został wielokrotnie zaktualizowany od czasu, gdy ostatni raz o nim pisaliśmy i oferuje teraz lepszą wydajność oraz integrację z systemem.
Pobieramy program Bluestacks, a następnie go instalujemy. Wybieramy miejsce, do którego chcemy zainstalować program, a także upewniamy się, że przy instalacji zaznaczona jest opcja "App Store Access", gdyż odpowiada ona za instalację Sklepu Play.
Po zainstalowaniu program Bluestacks powinien uruchomić się automatycznie i dokonać samodzielnie wstępnej konfiguracji. Jeśli tak się nie stało, to Bluestacks znajdziemy w menu Start, tak, jak każdy inny program w naszym komputerze.
Gdy już konfiguracja zostanie ukończona, to zaprezentowany zostanie nam ekran startowy emulatora, gdzie znajdziemy ostatnio uruchamiane aplikacje, a także najpopularniejsze gry i programy, które są pobierane przez użytkowników Bluestacks. W sekcji "Top Apps" znajdziemy od razu grę Fallout Shelter. Jeśli jednak jej tam nie będzie, to wystarczy kliknąć "Search" i wyszukać gry.
Po kliknięciu w Fallout Shelter wyświetli się konfiguracja konta Google. Abyśmy mogli pobrać aplikację ze Sklepu Play, należy zalogować się na swoje konto Google. Klikamy przycisk "Continue", a następnie wypełniamy trzy szybkie kroki, w których logujemy się na swoje konto Google - reszta zostanie skonfigurowana automatycznie.
Po podpięciu naszego konta Google wyświetli się ekran Fallout Shelter w Sklepie Play - teraz wystarczy już tylko kliknąć w przycisk "Zainstaluj", aby gra została pobrana ze Sklepu Play i dodana do programu Bluestacks.
Grę znajdziemy na głównym ekranie Bluestacks - jej ikona wyświetli się na samej górze w ostatnio dodanych aplikacjach. Możemy też kliknąć w przycisk "All apps", aby wyświetlić wszystkie aplikacje zainstalowane w Bluestacks - Fallout Shelter również się tam wyświetli.
Wystarczy już tylko kliknąć w ikonę gry, aby ją uruchomić. Jeśli w trakcie rozgrywki wyskoczy komunikat, że musimy zaktualizować aplikację "Usługi Google Play", to potwierdzamy pobranie uaktualnienia i uruchamiamy grę ponownie. Oczywiście jeśli nie lubimy emulatora Bluestacks, to możemy skorzystać z dowolnej alternatywy. Do opisu wybraliśmy jednak ten program, gdyż jest darmowy i najprostszy w obsłudze, a także najbardziej kompatybilny z większością konfiguracji komputerów czy laptopów.
Jak ukryć zieloną kropkę w Bluestacks?
Niektórzy użytkownicy mogą zauważyc, że w Bluestacks wyświetla się półprzeźroczysta zielona kropka w górnym lewym rogu ekranu. Pojawia się ona wtedy, gdy w komputerze mamy podłączonego pada np. od Xbox 360. Jest to wskaźnik kontrolera. Najprostszym sposobem jest po prostu odłączenie pada od komputera i ponowne uruchomienie BlueStacks.
Opcjonalnie, jeśli nie chcemy odłączać pada, to innym rozwiązaniem jest podmiana pliku odpowiedzialnego za zieloną kropkę na pusty, przezroczysty obrazek PNG. Otwieramy Painta i tworzymy nowy obraz o rozmiarze 64x64. Tło zostawiamy białe. Klikamy "Plik > Zapisz jako" i wybieramy typ pliku PNG. Jako nazwę podajemy "Cursor_3_Primary". Po zapisaniu kopiujemy plik Cursor_3_primary.png i wklejamy go do folderu, w którym zainstalowaliśmy Bluestacks (np. "C:\Bluestacks\"), a następnie restartujemy Bluestacks - kropka powinna być niewidoczna, nawet wtedy, gdy mamy podłączonego pada.