Spis treści
Tęsknicie za klasyczną wyszukiwarką plików ze starszych edycji Windowsa? Taką, w której możecie łatwo zdefiniować rodzaj wyszukiwanych plików, datę utworzenia pliku czy też jego rozmiar? Możecie to zrobić w bardzo prosty sposób za pomocą jednego programu.
Za czasów Windowsa XP wyszukiwarka w systemie Microsoftu wyglądała nieco inaczej niż dziś. Dostępny były cały osobny interfejs wyszukiwania, w którym mogliśmy zdefiniować szczegóły wyszukiwanych plików. W późniejszych edycjach wyszukiwarka została nieco bardziej uproszczona. Jeśli chcecie przywrócić nieco bardziej zaawansowane i dokładne wyszukiwanie do swojego systemu, to wystarczy skorzystać z programu XSearch.
Klasyczne wyszukiwanie w Windowsie
Program Xsearch to samodzielna wyszukiwarka, która działa w trybie portable – to znaczy, że nie wymaga ona instalacji, możemy ją uruchomić bezpośrednio z pliku „.exe”. Dzięki temu możemy przechowywać program np. na pendrive i uruchamiać z niego na dowolnych komputerach, by szybko wyszukać interesujących nas plików.
Po uruchomieniu programu wyświetli się okienko podzielone na dwie części. Po lewej stronie znajdziemy pola, które umożliwiają zdefiniowanie plików, jakich szukamy, natomiast po prawej stronie są wyniki wyszukiwania.
Pliki możemy wyszukiwać tradycyjnie po nazwie, a także dodatkowo po treści dokumentów, w wybranej lokalizacji, po rozmiarze plików, po przedziale czasowych (data utworzenia pliku), a także możemy zdefiniować zaawansowane ustawienia. W zaawansowanych filtrach znajdziemy np. opcje, które umożliwiają uwzględnienie (lub nie) podfolderów wybranej lokalizacji, a także wyszukiwanie ukrytych plików.
Wszystkie wyniki wyświetlają się po prawej stronie na prostej liście. Widzimy rozszerzenie dla każdego znalezionego pliku, jego rozmiar, typ, datę utworzenia oraz inne właściwości elementów. W opcjach programu możemy dodatkowo dostosować automatyczne sortowanie wyników wyszukiwania według pożądanych kryteriów. Co więcej, wyniki wyszukiwania możemy zapisać – wystarczy skorzystać z menu „File > Save search” i wybrać lokalizację do zapisania. Dzięki temu możemy w każdej chwili otworzyć nasze wyniki wyszukiwania i przejrzeć je ponownie.