Jak zainstalować lub zaktualizować TWRP w Androidzie – najprostszy sposób (ROOT)

TWRP Recovery to obecnie najpopularniejszy niestandardowy tryb odzyskiwania, który umożliwia instalowanie niestandardowych ROMów i modyfikacji w telefonie. Jeśli masz ROOTa w telefonie, to możesz bardzo łatwo zainstalować TWRP Recovery za pomocą oficjalnego narzędzia. Oto, jak to zrobić.

Zazwyczaj większość instrukcji (również naszych) przedstawia instalację TWRP Recovery w tradycyjny sposób, czyli poprzez wykonanie na komputerze komend Fastboot, mających na celu przesłanie pliku z TWRP do telefonu i wykonanie jego instalacji. Oczywiście taki sposób jest nadal jednym z najlepszych, gdyż mamy pełną kontrolę nad tym, jaki plik z TWRP wgrywamy (sami go ściągamy).

Jeśli jednak w telefonie macie już ROOTa, ale nadal nie macie TWRP, to istnieje znacznie łatwiejszy i szybszy sposób na wgranie TWRP Recovery w Androidzie, a na dodatek nie wymaga on użycia komputera i kabla USB. Możemy pobrać wybraną wersję TWRP i zainstalować ją w telefonie za pomocą oficjalnej aplikacji TWRP Manager. Poniższą instrukcję możecie także wykorzystać do aktualizacji już zainstalowanego TWRP do nowszej wersji lub do zmiany CWM Recovery na TWRP.

Co będzie potrzebne do zainstalowania TWRP Recovery?

Przede wszystkim potrzebny będzie odblokowany bootloader. Oczywiście można wciąż znaleźć urządzenia, które mają domyślnie odblokowany bootloader, jednak w przypadku 90% dzisiejszych urządzeń z Androidem konieczne będzie samodzielne odblokowanie bootloadera. Sposób odblokowania bootloadera różni się w zależności od producenta, więc musicie samemu znaleźć odpowiednie instrukcje dla waszego modelu urządzenia.

W naszym serwisie znajdziecie kilka takich poradników, np.:

Oprócz tego konieczny będzie ROOT. TWRP Manager do działania wymaga ROOTa, aby mógł wgrać do naszego urządzenia najnowszą wersję TWRP. Tu również możecie skorzystać z naszych poradników, gdzie opisaliśmy kilka uniwersalnych sposobów na wykonanie ROOTa:

Jeśli powyższe metody rootowania lub odblokowywania bootloadera nie zadziałają, to konieczne będzie poszukanie na własną rękę odpowiednich instrukcji przeznaczonych dla konkretnego modelu urządzenia, które posiadacie.

Błyskawiczna instalacja lub aktualizacja TWRP w Androidzie

Gdy już macie odblokowany bootloader i ROOTa, to możecie teraz zainstalować TWRP. W tym celu należy pobrać z poniższego linku aplikację TWRP Manager:

Pobierz TWRP Manager

Po uruchomieniu aplikacji poprosi ona na dostęp do różnych sekcji Androida – należy za pomocą przycisków „SET PERMISSION” nadać aplikacji odpowiednie uprawnienia. Aplikacja poprosi także o dostęp do ROOTa – wyraź zgodę przyciskiem „Zezwól”. Aplikacja może także zasugerować instalację BusyBox, jednak nie jest to wymagane – możesz pominąć instalację tego narzędzia.

Gdy już wyświetlony zostanie główny interfejs, to znajdziecie tu podsumowanie informacji odnośnie trybu Recovery. Jeśli już macie jakieś niestandardowe recovery wgrane, to wyświetli się tu informacja o jego wersji. Aby zainstalować TWRP od zera (lub zaktualizować istniejące TWRP do nowszej wersji), dotknij przycisku w dolnym prawym rogu i wybierz „Install TWRP”.

Na nowym ekranie musisz koniecznie wybrać prawidłowy model swojego urządzenia, po to, aby aplikacja mogła ściągnąć pliki TWRP dedykowane dla twojego smartfona lub tabletu. Dotknij pola „Device Name”, a następnie za pomocą wyszukiwarki wskaż swoje urządzenie na liście (w moim przypadku będzie to Honor 6).

Poniżej w zakładce „Install” dotknij przycisku „Recovery Version to Install” – z rozwijanej listy wybierz najnowszą wersję TWRP dla swojego urządzenia. Po wybraniu swojego urządzenia oraz wersji Recovery dotknij przycisku „Install Recovery”.

TWRP Manager pobierze teraz pliki Recovery, a następnie zapyta nas, czy chcemy je wgrać (poinformuje także, że dla największego poziomu bezpieczeństwa należy mieć odblokowany bootloader). Aby potwierdzić instalację, wybierz „Yes”.

Jeśli wszystko poszło dobrze, to pojawi się komunikat z napisem „Success!” i aplikacja zapyta nas, czy chcemy zrestartować urządzenie do trybu Recovery. Wybierz „Yes”, aby to zrobić i sprawdzić, czy TWRP poprawnie się zainstalowało. Jeśli tak, to po chwili na ekranie pojawi się TWRP Recovery.

Komentarze