Jak zainstalować Pixel Launcher na każdym Androidzie

Pixel Launcher to nowy launcher od Google, zaprojektowany specjalnie z myślą o Google Pixel. Nie znaczy to jednak, że musicie kupować nowy telefon, aby z niego skorzystać. Pixel Launcher można zainstalować też na zwykłym Androidzie, a my pokazujemy, jak tego dokonać.

Google Pixel to smartfon wyprodukowany przez Google. Od urządzeń z serii Nexus odróżnia go to, że te drugie są produkowane przez zewnętrzne firmy, natomiast produkcją Pixela zajęła się w całości firma Google. Nie dziwi zatem fakt, że Google stara się upiększyć wygląd swojego urządzenia nie tylko pod względem zewnętrznym, ale również pod względem interfejsu. W Google Pixel oraz Pixel XL domyślnie instalowany jest nowy launcher, który nazywa się Pixel Launcher. Zmienia on wygląd ekranu głównego i szuflady aplikacji, a my pokażemy wam, jak go zainstalować na swoim telefonie.

Jak wygląda Pixel Launcher?

Pixel Launcher znacznie odświeża wygląd ekranu głównego, jednak nie wprowadza żadnych zmian, które byłyby na tyle rewolucyjne, że wymagałyby uczenia się korzystania z telefonu od nowa. Nie, to nadal standardowy launcher, w którym znajdziemy datę i godzinę, skróty do aplikacji i dolny panel z najważniejszymi skrótami do przeglądarki, wiadomości, kontaktów i telefonów.

Pierwszą zmianą jest jednak kwestia korzystania z szuflady aplikacji. W większości standardowych launcherów znajdziemy u dołu ekranu przycisk z kropkami, który przenosi użytkownika do listy wszystkich aplikacji. Tutaj tego nie ma. Cała dolna belka jest oddana do dyspozycji użytkownika, a przycisk wysuwania listy aplikacji w niej nie istnieje. Jak zatem wysunąć szufladkę z aplikacjami?

To bardzo proste. Tuż nad dolnymi ikonami znajdziemy niewielką strzałkę w górę, która wskazuje na wykonanie gestu. Wystarczy  przesunąć palcem od dołu do góry ekranu, a szuflada z aplikacjami zostanie wysunięta (dosłownie). Ta z kolei wygląda dość podobnie do tego, co znamy z Google Now Launchera.

Wszystkie aplikacje wyświetlają się w postaci ikon na białym tle, które zajmuje cały ekran. Na samej górze znajdziesz wyszukiwarkę aplikacji, która pozwala szybko po wpisaniu paru literek wskazać Ci program, którego szukasz. Jeśli chcesz zamknąć szufladę aplikacji, to wystarczy, że przesuniesz palcem od góry do dołu ekranu, chowając cała listę poza ekranem.

Oprócz tego Pixel Launcher wprowadza bardzo ładny widżet daty i godziny, który jest jednocześnie połączony z wyszukiwarką Google. Po prawej stronie wyświetla się dzień tygodnia i czas, natomiast po lewej dostępny jest przycisk z ikoną Google. Po dotknięciu przycisku wysunie się wyszukiwarka Google, więc nadal mamy dostęp do szybkiego przeszukiwania sieci.

Jeśli chcemy natomiast wejść do ustawień Launchera, dostosować tapetę lub dodać widżety, to wystarczy przytrzymać przycisk na środku ekranu (w wolnym miejscu poza ikonami). Spowoduje to oddalenie ekranu, skąd możemy zarządzać wszystkimi opcjami.

Instalacja Pixel Launcher na innych urządzeniach

Pomimo tego, że Pixel Launcher jest stworzony dla urządzeń Google Pixel, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby aplikację zainstalować np. w urządzeniu Huawei czy Samsung. Nie trzeba do tego ROOTa ani żadnych innych modyfikacji – wystarczy aplikację zainstalować z pliku APK. Potrzebne są dokładnie dwie aplikacje – Pixel Launcher, a także aplikacja uzupełniająca „Tapety”, która umożliwia wybór tła dla ekranu z Pixel Launcherem. Oba pliki pobierzesz z poniższych linków:

Pobierz Pixel Launcher (APK)

Pobierz Tapety dla Pixel Launcher (APK)

Aplikacja „Tapety” jest wymagana do prawidłowego działania Pixel Launchera, nawet jeśli jej funkcjonalność was nie interesuje. Bez jej obecności Pixel Launcher bardzo często się „wysypuje”.

Pobierz obydwie aplikacje, a następnie przekopiuj oba pliki do pamięci wewnętrznej swojego telefonu (lub ściągnij je bezpośrednio na telefonie). Następnie uruchom dowolnego menedżera plików w Androidzie i udaj się do miejsca, w którym zapisałeś oba pliki APK.

Uruchom najpierw instalator Pixel Launcher z pliku APK i potwierdź instalację przyciskiem „Instaluj”. Następnie zainstaluj w ten sam sposób aplikację „Tapety” – wystarczy uruchomić plik APK i potwierdzić instalację.

Jeśli przy instalacji wyświetli się komunikat o zabezpieczeniach, to znaczy, że masz zablokowaną możliwość instalacji aplikacji z nieznanych źródeł (spoza Sklepu Play). Wejdź do „Ustawienia > Zabezpieczenia” w Androidzie, a następnie zaznacz pole „Nieznane źródła” i zainstaluj aplikacje ponownie.

Po zainstalowaniu aplikacji musisz ustawić Pixel Launcher jako domyślny program uruchamiający. W zależności od modelu telefonu możesz to zrobić na różne sposoby. Przy większości urządzeń wystarczy, że dotkniesz przycisku głównego (powrotu do ekranu głównego). Android wykryje, że w systemie jest nowy launcher i zapyta, z jakiego programu uruchamiającego chcemy korzystać – zaznacz „Pixel Launcher” i potwierdź przyciskiem „Zawsze”.

W innych urządzeniach coś takiego może się nie pojawić. Przykładowo, urządzenia Huawei / Honor z systemem EMUI mają osobną zakładkę w ustawieniach, która pozwala wybierać domyślne aplikacje.

W takim wypadku należy przejść do ustawień w Androidzie, znaleźć zakładkę „Aplikacje domyślne” i w sekcji „Program uruchamiający” wybrać „Pixel Launcher”. Po powrocie do ekranu głównego załaduje się już prawidłowy launcher.

Komentarze