Spis treści
ClockworkRecovery Mod oraz TWRP to tzw. recovery, czyli tryby przywracania, które pozwalają instalować nowe oprogramowanie w Androidzie. Instalacja nowego recovery może być łatwa lub nieco trudniejsza w zależności od modelu smartfona. Istnieją jednak proste metody na instalację CWM oraz TWRP na sporej ilości urządzeń.
Jedną z takich metod opisywaliśmy już na podstawie narzędzia RomInstaller. Nie na wszystkich urządzeniach możemy jednak skorzystać z tego rozwiązania. Jeśli nasze urządzenie jest nieobsługiwane przez RomInstallera, to warto sprawdzić aplikacje RecoverX lub Rashr.
Metoda #1 - Aplikacja RecoverX
RecoverX to narzędzie mające na celu ułatwić instalację ClockworkRecovery Mod oraz TWRP na popularnych urządzeniach. Aplikacja obsługuje sporo smartfonów i warto jej się przyjrzeć bliżej.
Uwaga! Nie bierzemy odpowiedzialności za uszkodzony sprzęt w wyniku próby instalacji recovery czy innej modyfikacji. Wszystkiego dokonujesz na własną odpowiedzialność.
Narzędzie do działania wymaga roota. W przypadku niektórych urządzeń konieczne może być także odblokowanie bootloadera. Recovery najlepiej wgrywać na oryginalnego Androida w telefonie (tzw. Stock ROM).
Po uruchomieniu aplikacji wyświetli się komunikat z informacją, że niektóre urządzenia mogą wymagać odblokowanego bootloadera, a niepoprawne dla naszego urządzenia recovery może uszkodzić sprzęt. Jeśli akceptujemy te uwagi, to przechodzimy dalej i wybieramy Let's start.
Aplikacja pobierze listę obsługiwanych urządzeń i dostępnych dla nich recovery. W pierwszym kroku wybieramy „Brand”, czyli markę naszego smartfona. Na liście znajdziemy m.in. Acera, Asusa, Dell, Google, HTC, Huawei, LG, Motorolę, Samsunga, Sony, Sony Ericssona czy ZTE, a także wiele, wiele innych.
Wybieramy z listy markę naszego urządzenia, a następnie szukamy swojego modelu na liście. Niektóre modele mają także unikatowe recovery dla egzemplarzy kupionych w konkretnych sieciach (np. AT&T czy Verizon), ale polscy użytkownicy powinni wybierać pozycje bez sprecyzowanej sieci, zgodnie ze swoim modelem.
Po wybraniu swojego modelu (należy się dokładnie upewnić, że dobrze wybraliśmy, próba instalacji recovery z innego urządzenia zakończy się porażką i może uszkodzić nasz telefon) wyświetli się lista dostępnych dla danego urządzenia recovery (CWM lub TWRP). Wybieramy jeden i udajemy się dalej – pojawi się podsumowanie z informacją, jakie recovery dla jakiego urządzenia instalujemy.
Jeśli jesteśmy pewni dobrego wyboru, to klikamy przycisk „Here we go!”. RecoverX rozpocznie instalację trybu recovery i jeśli wszystko pójdzie dobrze, to na ekranie wyświetli się komunikat z zieloną ikoną. Dotykając przycisku na ekranie będziemy mogli od razu uruchomić telefon ponownie i wejść do recovery.
Metoda #2 - Aplikacja Rashr
Rashr to bardzo podobna aplikacja do RecoverX. Rashr pozwala na wgranie z poziomu Androida nowego trybu Recovery lub nowego Kernela bez potrzeby używania PC oraz bez konieczności restartowania urządzenia. To aplikacja szybka, łatwa i przyjemna, ale należy pamiętać, że korzystać z niej powinny osoby zaznajomione z Androidem, trybami Recovery i terminologią techniczną systemu.
Rashr pozwala pobrać ponad 3500 trybów Recovery dla przeróżnych modeli urządzeń. Obsługuje ponad 90% wszystkich urzadzeń z Androidem. Możemy za jego pomocą ściągnąć odpowiednią wersję CWM, TWRP lub PhilZ Touch Recovery dla swojego smartfonu lub tabletu.
Aplikacja do działania wymaga roota, podobnie jak RecoverX oraz praktycznie każda aplikacja do wgrywania Recovery bez używania komputera. Po uruchomieniu aplikacji musimy zezwolić programowi na dostęp do roota. Wyświetli się także komunikat o możliwości wykonania kopii zapasowej - koniecznie należy to zrobić. Dzięki kopii zapasowej możemy zachować swoje oryginalne Recovery i przywrócić je w późniejszym czasie.
Na liście opcji mamy możliwość ściągnięcia CWM Recovery, TWRP Recovery lub PhilZ Touch. Możemy także Recovery pobrać z sieci i umieścić ręcznie na karcie pamięci, a następnie wybrać opcję "Recovery from storage". Po wskazaniu pliku Recovery zostanie zainstalowane w telefonie.