Spis treści
TWRP Recovery w LG G4 umożliwi instalację niestandardowych ROMów oraz modyfikacji do swojego telefonu. Najpierw jednak trzeba to recovery zainstalować - jak to zrobić? Co będzie potrzebne? Zobacz, jak zainstalować TWRP Recovery w LG G4.
Pokazaliśmy ostatnio, jak odblokować bootloader w LG G4 (H815). Tym razem zajmiemy się instalacją niestandardowego trybu recovery, co umożliwi nam w przyszłości instalację tzw. Custom ROMów (np. CyanogenMod) oraz innych modyfikacji telefonu.
Przed wgraniem TWRP Recovery należy odblokować bootloader w telefonie - opisaliśmy to krok po kroku w podlinkowanym wyżej poradniku. Musimy także w komputerze zainstalować Android SDK Tools z modułem "Platform-tools", aby posiadać obsługę ADB i Fastboot. To również znajdziecie w naszym poradniku instalacji Android SDK Tools w Windows.
Uwaga! Wszystkie operacje wykonujesz na własną odpowiedzialność. Serwis download.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualnie uszkodzenia lub problemy z telefonem. Poniższy poradnik przeznaczony jest TYLKO I WYŁĄCZNIE dla modelu L815, czyli dla międzynarodowej wersji LG G4. Przed wykonaniem poniższych czynności sprawdź swój model w "Ustawienia > Informacje o telefonie". Należy także włączyć debugowanie USB w opcjach programistycznych w ustawieniach Androida.
Instalacja TWRP Recovery w LG G4 (L815)
1. Upewniij się, że masz odblokowany bootloader oraz zainstalowane Android SDK Tools w swoim komputerze. Z Androidem SDK Tools potrzebujemy przede wszystkim pakiet "Android SDK Platform-tools". Wszystko jest opisane w wyżej podlinkowanym artykule o instalacji SDK Tools.
2. Utwórz nowy folder roboczy np. na Pulpicie. Stworzymy sobie nowy folder, do którego skopiujemy wszystkie potrzebne nam pliki, dzięki czemu oryginalny folder z Android SDK Tools pozostanie nienaruszony.
Ja na potrzeby poradnika utworzę katalog na Pulpicie o nazwie "TWRP-G4". Zaczniemy od skopiowania do niego plików ADB oraz Fastboot. W tym celu udajemy się do katalogu "Platform-tools" w poniższej ścieżce:
"C:\Pliki programów (x86)\Android\android-sdk\platform-tools"
W środku znajdziemy wiele plików, ale nas interesują trzy z nich:
- ADB.exe
- Fastboot.exe
- AdbWinApi.dll
Zaznaczamy i kopiujemy trzy powyższe pliki, a następnie wklejamy je do naszego folderu "TWRP-G4" na Pulpicie.
3. Pobierz plik TWRP Recovery dla LG G4. Pobieramy i zapisujemy plik ".img" z TWRP Recovery w tym samym folderze, do którego skopiowaliśmy pliki ADB i Fastboot, czyli zapisujemy plik w katalogu "TWRP-G4".
Domyślnie plik ".img" z TWRP ma długą nazwę, w której zawarty jest numer wersji. Dla uproszczenia dalszych kroków zalecam zmianę nazwy pliku na samo "twrp.img". Przykładowo więc, jeśli plik ma nazwę "twrp-2.8.6.0-h815.img" to klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i wybieramy "Zmień nazwę". Zmieniamy ją na "twrp.img".
4. Skopiuj plik twrp.img do pamięci wewnętrznej telefonu. Plik ".img" z TWRP potrzebujemy zarówno na komputerze jak i w pamięci telefonu. Podłączamy naszego LG G4 do komputera za pomocą kabla USB, a następnie kopiujemy plik "twrp.img" do głównego folderu w pamięci wewnętrznej telefonu.
5. Otwórz okno polecenia w folderze TWRP-G4 na komputerze. Aby to zrobić, otwórz na komputerze folder "G4-TWRP", a następnie przytrzymaj klawisz Shift na klawiaturze. Cały czas trzymając Shift kliknij prawym przyciskiem myszy w pustym miejscu wewnątrz folderu "TWRP-G4".
Z rozwijanego menu kontekstowego wybierz opcję "Otwórz okno polecenia tutaj". Wyświetli się nowe okno z Wierszem polecenia, wskazujące bezpośrednio na nasz folder "G4-TWRP".
6. Uruchom telefon w trybie Fastboot i zainstaluj TWRP. Aby to zrobić, skorzystamy z dwóch komend, które wpiszemy w otwartym przed chwilą oknie z wierszem poleceń. Najpierw wpisujemy pierwszą komendę, która zrestartuje telefon do trybu Fastboot:
adb reboot bootloader
Potwierdzamy ją przyciskiem Enter i czekamy, aż telefon się zrestartuje. Gdy będziemy już w trybie Fastboot, to możemy wykonać komendę, która wykona część instalacji TWRP. Wpisujemy:
fastboot boot twrp.img
Po potwierdzeniu przyciskiem Enter nasz telefon uruchomi od razu TWRP Recovery z pliku ".img", który pobraliśmy na komputerze. To jeszcze nie koniec - póki co korzystamy z tymczasowego TWRP, musimy je jeszcze zainstalować na stałe. Pamiętacie, jak w kroku #4 skopiowaliśmy plik "twrp.img" do pamięci telefonu? Teraz z niego skorzystamy.
Na ekranie TWRP Recovery wybierz opcję "Install". U dołu ekranu wybierz opcję "Images" (Obrazy). TWRP Recovery powinno wykryć nasz skopiowany obraz "twrp.img" i wyświetlić go na liście - wybieramy go.
Teraz zachowaj ostrożność! Na następnym ekranie w polu "Select partition to flash image" wybieramy opcję "Recovery". NIE WYBIERAMY tu opcji "Boot" - pod żadnym pozorem! Upewniamy się, że wybrana jest opcja "Recovery", a następnie przesuwamy na dole pasek "Swipe to confirm flash" by potwierdzić instalację.
Po instalacji wyświetli się komunikat "[IMAGE FLASH COMPLETE]", co oznacza, że TWRP zostało już w całości zainstalowane. Wciśnij przycisk cofania, aby powrócić do głównego ekranu TWRP.
7. Zrestartuj telefon z poziomu zainstalowanego TWRP. Aby to zrobić, wybierz na głównym ekranie opcję "Reboot", a następnie "System". Tu mały "bonus" - TWRP zaoferuje nam wykonanie roota. Teoretycznie możemy się na to zgodzić i przesunąć palcem po polu "Swipe to flash". W praktyce zdecydowanie lepiej zainstalować roota samemu za pomocą najnowszej paczki SuperSU.
Jeśli chcemy roota, to przesuwamy palcem po polu "Swipe to flash". Jeśli jednak chcemy go zainstalować samemu dopiero później, to wybieramy "Do not install". Telefon zostanie zrestartowany do systemu. Instalacja TWRP zakończona.
Jak wejść do trybu recovery w LG G4?
No dobrze, TWRP jest zainstalowane, ale jak uzyskać do niego teraz dostęp? To proste, wystarczy odpowiednia kombinacja klawiszy.
Aby wejść do TWRP Recovery, należy całkowicie wyłączyć nasz telefon i odczekać 5-7 sekund. Następnie należy wcisnąć i przytrzymać przyciski Volume Down (Ściszanie głośności) oraz Power (Zasilanie) przez ok 5-10 sekund, aż na ekranie pojawi się logo LG.
Gdy tylko logo LG się pojawi, to należy puścić na moment sam przycisk Power (na ok. 1-2 sekundy), a następnie wcisnąć i przytrzymać go ponownie.
Po chwili pojawi się biały ekran od LG "Factory reset" z zapytaniem, czy chcemy usunąć wszystkie dane z telefonu. Jeśli NIE MAMY zainstalowanego TWRP Recovery, to opcja ta faktycznie usunie wszystko z telefonu.
Natomiast jeśli TWRP Recovery zainstalowaliśmy poprawnie, to wybieramy "Yes" (Tak), gdyż funkcja usuwania już nie działa - pod ten komunikat jest podpięte nasze TWRP Recovery i dwukrotne wybranie opcji "Yes" sprawi, że po prostu wejdziemy do TWRP Recovery (nic nie zostanie usunięte).