Jak zaktualizować Honor 6 do Androida Marshmallow (EMUI 4.0)
Masz Honor 6 i już od dawna wyczekujesz oficjalnej aktualizacji do Androida 6.0 (Marshmallow) z nakładką EMUI 4.0? Jeśli tak, to już możesz ją zainstalować. Pojawiła się stabilna wersja oprogramowania na modele H60-L04. Zobacz, jak ją zainstalować.
Marshmallow dla Honor 6 był od dawna w wersji testowej (Beta), ale wygląda na to, że Huawei w końcu wypuścił finalną wersję oprogramowania opartego na nakładce EMUI 4.0 i Androidzie 6.0. Póki co jest ona jednak niedostępna w Europie (zarówno przez aktualizacje OTA jak i na stronie HiHonor). Okazuje się jednak, że aktualizacja jest już dostępna na oficjalnej stronie Huawei – oznaczona jest numerem B820. Możemy ją stamtąd ręcznie pobrać i zainstalować w naszym telefonie za pomocą oficjalnego aktualizatora – NIE potrzeba mieć do tego odblokowanego bootloadera, aktualizację zainstalujemy poprzez opcję „Aktualizator” w telefonie.
Uwaga! Aktualizacja jest oficjalnie przeznaczona dla regionu afrykańskiego. W nazwie pliku występują takie kraje, jak Egipt, Tunezja, Maroko czy Sudan. Oprogramowanie działa bez problemu na europejskiej wersji Honora 6 i jest dostępne w pełni po polsku. Jeśli jednak zależy wam na tym, aby otrzymać wersję oficjalnie przeznaczoną na rynek europejski, to musicie uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż uaktualnienie pojawi się w aplikacji Aktualizator lub na stronie HiHonor.
Uwaga #2! Oprogramowanie przeznaczone jest TYLKO I WYŁĄCZNIE dla Huawei Honor 6 o modelu H60-L04. Pod żadnym pozorem nie należy go instalować na modelach oznaczonych innym identyfikatorem. Możesz sprawdzić swój model, przechodząc do „Ustawienia > Informacje o telefonie”. Upewnij się, że w polu „Model” wyświetla się „H60-L04”.
Nie należy instalować aktualizacji na telefonie, który ma zmodyfikowane oprogramowanie lub zrobionego roota, gdyż grozi to uszkodzeniem smartfona. Oficjalne aktualizacje powinniśmy aktualizować na czystym, oficjalnym, niezmodyfikowanym oprogramowaniu. Wszystkie operacje wykonujesz na własną odpowiedzialność.
Aktualizacja Honor 6 do Androida Marshmallow
Przede wszystkim należy upewnić się, że nasze aktualne oprogramowanie w telefonie jest zaktualizowane do najnowszej wersji, która jest dostępna na kanale OTA (czyli Android Lollipop w wersji B521). W tym celu wchodzimy do do zakładki „Ustawienia > Informacje o telefonie” i upewniamy się, że takie właśnie oprogramowanie posiadamy.
Dopiero mając wersję B521 możemy zainstalować aktualizację do B820. Jeśli mamy starszą wersję, to trzeba ją najpierw zaktualizować do nieco nowszej wersji za pomocą funkcji „Ustawienia > Aktualizator > Sprawdź aktualizacje”.
Gdy już upewniliśmy się, że mamy najnowszą europejską wersją Androida Lollipop (B521), to możemy teraz przejść do aktualizacji systemu do Androida Marshmallow (B820). W tym celu musimy pobrać paczkę z aktualizacją ze strony Huawi. Link znajdziecie poniżej. Paczka waży ok. 1.2GB.
Pobierz Androida Marshmallow dla Honor 6
Ściągamy paczkę oznaczoną jako Honor 6 Firmware (H60-L04, Android 6.0, EMUI 4.0, C185B820).
Po pobraniu paczki na komputerze należy wypakować ją z archiwum ZIP w dowolne miejsce na dysku. Po wypakowaniu uzyskamy katalog „dload”, w którym znajduje się plik „Update.app”. To nasza aktualizacja.
Podłączamy teraz telefon do komputera za pomocą kabla USB, a następnie kopiujemy cały katalog „dload” do pamięci wewnętrznej telefonu. Jeśli wcześniej mieliśmy już w pamięci wewnętrznej taki katalog, to możemy go usunąć lub po prostu zastąpić tym nowym z Androidem Marshmallow.
Po przekopiowaniu folderu „dload” z plikiem „update.app” należy przejść w telefonie do zakładki „Ustawienia > Aktualizator”. Na samym dole znajdziemy przycisk „Menu” - dotykamy go, a następnie w nowym oknie wybieramy „Aktualizacja lokalna”.
Pojawi się lista dostępnych paczek aktualizacyjnych w pamięci wewnętrznej urządzenia. Powinien tu być widoczny plik „update.app” - dotykamy go, a następnie potwierdzamy wykonanie instalacji przyciskiem „Instaluj”.
Telefon teraz uruchomi się ponownie i rozpocznie się instalacja aktualizacji. Żadne nasze dane nie zostaną usunięte (chociaż oczywiście zaleca się zawsze wykonanie kopii zapasowej przed instalacją na wszelki wypadek). Aktualizacja trwa ok. 15-20 minut. Po wszystkim telefon ponownie się zrestartuje i uruchomiony zostanie już system oparty na Androidzie Marshmallow.
Pierwsze wrażenia na świeżo po aktualizacji
Moje odczucia po aktualizacji są niesamowicie pozytywne. Jedną z rzeczy, które mi osobiście przeszkadzały w Honorze 6, był interfejs systemu. Elementy obłożone skórką z nakładki EMUI 3.0 i 3.1 nie przypadły mi do gustu, a zwłaszcza Ustawienia i ich cały układ. Zmiany w Marshmallow i EMUI 4.0 rozwiązały jednak wiele problemów, które miałem.
Przede wszystkim system posiada teraz bardzo miłe dla oka animacje, które sprawiają wrażenie, że faktycznie mamy nowszą wersję systemu - na plus należy zaliczyć zwłaszcza wszystkie animacje przejść między aplikacjami. Poprawione zostały również "Ustawienia", które w poprzednich wersjach EMUI miały bardzo niestandardowy układ i ciągnęły się w nieskończność, gdyż Huawei postanowił wyciągnąć masę ustawień na sam przód. W nowej wersji nie ma już podziału ustawień na Ogólne oraz Zaawansowane, jest dostępna tylko jedna karta ustawień, a na dodatek ma ona o wiele mniej opcji, gdyż te mniej potrzebne zostały ponownie zagnieżdżone głębiej. Można rzec, że układ ustawień jest o wiele bardziej zbliżony do czystego Androida. Dla mnie jest to ogromny plus, jednak jeśli przyzwyczailiście się już do ustawień z EMUI 3.0 i 3.1, to krótsza lista w EMUI 4.0 może was zaskoczyć.
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię - dodano w końcu do telefonu funkcję logowania się na konto Huawei ID (Identyfikator Huawei). Jeśli kiedyś próbowaliście odblokować bootloader w Huawei, to mogliście spotkać się z komunikatem odnośnie tego, że musimy potwierdzić swoją tożsamość poprzez bycie zalogowanym w telefonie na koncie Huawei ID przez 14 dni. Problem w tym, że większość użytkowników takiej opcji w ogóle nie posiadała, gdyż oprogramowanie europejskie nie obsługiwało identyfikatora Huawei. Z radością mogę poinformować, że w tej wersji oprogramowania (EMUI 4.0) funkcja logowania na "Identyfikator Huawei" została dodana, więc możemy korzystać ze wszystkich usług typu Huawei Cloud oraz łatwiej odblokować bootloader. Wystarczy przejść do "Ustawienia > Konta" i dodać "Identyfikatore Huawei". Nie jestem jednak na tę chwilę w stanie potwierdzić, czy jest to nowość w samym EMUI 4.0, czy wynika to z tego, że to konkretne oprogramowanie pochodzi z regionu afrykańskiego.
Kolejnym plusem wizualnym jest natywne wsparcie dla przezroczystego paska górnego. Jak pewnie wiecie, już w Androidzie Lollipop (czystym od Google) wprowadzona była funkcja, która sprawiała, że pasek statusu był przezroczysty i dostosowywał się kolorem do aktualnie uruchomionej aplikacji. W EMUI 3.0 i 3.1 takiej opcji nie było, pomimo tego, że system był oparty na Androidzie Lollipop (dało się to zrobić jedynie poprzez kombinacje, polegające na ustawianiu przezroczystej tapety). Na szczęscie w EMUI 4.0 taka opcja jest już obsługiwana natywnie i np. uruchamiając Messengera pasek górny automatycznie przyjmie kolor niebieski, natomiast w YouTube zmieni kolor na czerwony.
Ostatnią rzeczą, która rzuca się w oczy, jest węższy pasek nawigacyjny u dołu ekranu. Twórcy zdecydowali się "oddać" trochę przestrzeni ekranowej użytkownikowi na aplikacje i zwężyli czarny pasek z przyciskiem cofania i domowym. Domyślnie pojawia się też dodatkowa ikona ze strzałką w dół, która umożliwia tymczasowe schowanie paska, by aplikacja wyświetlała się na pełnym ekranie.