Część użytkowników Huawei P8 nadal używa Androida 5.0 (Lollipop). Dla tego modelu dostępna jest jednak aktualizacja do Androida 6.0 z nakładką EMUI 4.0.1. Pokazujemy, jak samodzielnie zainstalować tę aktualizację dla swojego urządzenia, uaktualniając swój telefon do oficjalnego oprogramowania B380.

Huawei P8 - jak zaktualizować do Androida 6.0

Aktualizacja do Androida 6.0 poprawia w urządzeniach Huawei P8 interfejs i wprowadza nowe funkcje. Jeśli jeszcze jesteś na Androidzie 5.0 Lollipop, to warto wykonać uaktualnienie do najnowszej wersji. Część użytkowników nie wie jednak, jak to zrobić, dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym pokazujemy, jak samodzielnie wykonać aktualizację do najnowszej wersji oprogramowania oznaczonego B380.

Na wykonanie aktualizacji w urządzeniach Huawei jest kilka sposobów. Najprostszym sposobem jest pobranie uaktualnienia przez Wi-Fi, korzystając z aplikacji Aktualizator. Niestety jeśli mamy tzw. brandowane oprogramowanie, to uaktualnienie może się wtedy nie pojawić w Aktualizatorze. W takim wypadku istnieje alternatywa, czyli samodzielna instalacja oprogramowania. Pokażemy oba sposoby wraz z informacją, kiedy można wykonać samodzielną aktualizację, a kiedy trzeba wykonać jeszcze dodatkowo tzw. debrand.

Uwaga! Wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność. Poniższe pliki oraz instrukcje przeznaczone są tylko dla modelu Huawei P8. Nie należy ich używać na innych urządzeniach. Jeśli masz Huawei P8 Lite, to mamy osobny poradnik, w którym pokazujemy, jak zaktualizować P8 Lite do Androida 6.0.

Sposób #1 – Instalacja aktualizacji przez Wi-Fi

Na początek warto sprawdzić, czy są dostępne dla naszego urządzenia aktualizacje oficjalne przez Wi-Fi. Jeśli urządzenie masz z sieci Orange lub kupiłeś je po prostu oddzielnie (np. w jakimś sklepie), to wszystkie aktualizacje powinny być dla Ciebie w ten sposób dostępne.

Aby to sprawdzić, podłącz się do sieci Wi-Fi, a następnie przejdź w telefonie do „Ustawienia > Aktualizator”.

Sprawdź dostępne aktualizacje do Huawei P8

Dotknij w tym miejscu przycisku „Sprawdź aktualizacje”, a następnie pobierz dostępne uaktualnienie. Android automatycznie je zainstaluje i po ponownym uruchomieniu telefonu będziemy mieć najnowszą wersją oprogramowania, która jest dostępna dla naszego urządzenia.

To najprostszy sposób i zanim przejdziemy do samodzielnej instalacji, warto sprawdzić, czy nie da się tego zrobić właśnie za pomocą aktualizacji Wi-Fi. Jeśli jednak nie masz żadnych dostępnych uaktualnień, to przejdź do kolejnego sposobu, w którym pokazujemy, co zrobić, aby samemu zainstalować oprogramowanie.

Sposób #2 – Samodzielne pobranie i zainstalowanie aktualizacji do Androida 6.0

Niestety, w wielu przypadkach dochodzi do sytuacji, gdzie aktualizacje nie są wykrywane przez Aktualizator i Wi-Fi. W takim wypadku możemy samodzielnie pobrać oficjalne oprogramowanie w najnowszej wersji, przekopiować instalator do pamięci urządzenia i wymusić instalację.

Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze jest to możliwe i konieczne będzie wykonanie dodatkowych operacji. Wynika to z tego, że część telefonów od polskich operatorów ma tzw. brandowane oprogramowanie.

Oznacza to po prostu tyle, że sieci typu PLAY, Plus czy T-Mobile modyfikują oprogramowanie w telefonie, dolepiając dodatki od siebie, dodając czasem simlocka, dokładając aplikacje itp. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie tzw. debrandu, czyli usunięcie oprogramowania od operatora i zastąpienie go oficjalnym oprogramowaniem od Huawei. Dopiero wtedy będzie można zainstalować oficjalną aktualizację do Androida 6.0.

Kiedy muszę wykonać debrand, a kiedy mogę od razu zainstalować oprogramowanie ręcznie?

No dobrze, wiemy, że na niektórych modelach telefonu konieczne jest wykonanie debrandu. Ale jak sprawdzić, czy jest to konieczne konkretnie w naszym przypadku? Skąd mam wiedzieć, czy moje urządzenie jest brandowane?

Jest to dość proste. Przede wszystkim zasada wydaje się być taka, że jeśli masz urządzenie z sieci PLAY, T-Mobile lub Plus, to na 99% musisz wykonać debrand. Urządzenia z sieci Orange są od tego wolne i można od razu instalować aktualizację ręcznie (jeśli zatem masz telefon z Orange lub sam go kupiłeś, to możesz sekcję debrandu pominąć).

Innym sposobem jest sprawdzenie numeru kompilacji oprogramowania – na jego podstawie jesteśmy w stanie wywnioskować, czy oprogramowanie w telefonie jest zmodyfikowane przez operatora, czy też jest oryginalne. W tym celu wejdź do „Ustawienia > Informacje o telefonie” i zwróć uwagę na pole „Numer kompilacji”.

W numerze kompilacji znajdziesz informacje o dokładnej wersji oprogramowania. Jeśli masz na końcu B170 lub B200, to znaczy, że najprawdopodobniej masz czyste oprogramowanie od producenta i nie potrzeba debrandu. Jeśli jednak jest oprogramowanie typu B160 czy B196, to jest to na 99% niestandardowe oprogramowanie od operatora (np. T-Mobile) i trzeba wykonać debrand.

Ostatecznie jeśli nie masz nadal pewności, to możesz po prostu sprawdzić to łopatologicznie – wystarczy, że spróbujesz zainstalować oprogramowanie według poniższej instrukcji. Jeśli masz brandowany soft, to oprogramowanie na samym początku wyświetli błąd i się nie zainstaluje (nie ma żadnych efektów ubocznych). To chyba najpewniejsza metoda sprawdzenia brandu ;)

Jeśli się okaże, że musisz wykonać debrand, to szczegóły znajdziesz w naszym poradniku, gdzie pokazaliśmy krok po kroku, jak wykonać debrand oprogramowania w Huawei P8.

Ręczna instalacja aktualizacji do Androida 6.0 w Huawei P8

Aby samodzielnie zainstalować aktualizację, należy najpierw ją pobrać na dysk komputera. Aktualizację możemy pobrać z oficjalnej strony Huawei lub skorzystać z poniższego, znacznie szybszego źródła, gdzie zawarliśmy najnowszą aktualizację do wersji B380.

Pobierz oprogramowanie GRA-L09C432B380 dla Huawei P8

Oprogramowanie oznaczone B380 to aktualnie najnowsza wersja Androida 6.0 dla Huawei P8, nawet nowsza niż to, co znajduje się oficjalnie na stronie Huawei. Jest to oczywiście oryginalne oprogramowanie i w żaden sposób nie zostało zmodyfikowane.

Po ściągnięciu oprogramowania wypakuj je do dowolnego katalogu w komputerze. Uzyskasz plik UPDATE.APP oraz katalog META-INF. Katalog META-INF jest niepotrzebny, więc możesz go zignorować. Potrzebujemy tylko pliku UPDATE.APP.

Podłącz Huawei P8 do komputera kablem USB, a następnie otwórz zawartość pamięci wewnętrznej lub karty SD. Utwórz w środku folder o nazwie dload, a następnie do tego katalogu skopiuj plik UPDATE.APP. Po przekopiowaniu ścieżka powinna wyglądać następująco:

Karta SD lub Pamięć wewnętrzna/dload/UPDATE.APP

To bardzo ważne, aby plik UPDATE.APP znajdował się w folderze dload, gdyż tylko w ten sposób aktualizacja zostanie wykryta przez telefon. Odłącz telefon od komputera, a następnie przejdź w Androidzie do „Ustawienia > Aktualizator”.

Huawei - aktualizacja przez Aktualizator

Po otwarciu Aktualizatora wybierz z menu dolnego opcję „Menu” i w nowym oknie dotknij pola „Aktualizacja lokalna”. Pojawi się teraz menu wyboru pliku aktualizacji. Na liście powinien wyświetlić się pełen pakiet UPDATE.APP – wybierz go na liście i potwierdź zainstalowanie aktualizacji.

Teraz wystarczy już tylko poczekać, aż telefon się zrestartuje, a oprogramowanie zostanie zainstalowane. Po kolejnym uruchomieniu telefonu otrzymasz oprogramowanie zaktualizowane do najnowszej wersji Androida, która jest dostępna dla Huawei P8.