Jak zamienić Kingroot na SuperSU w Androidzie
Zrobiłeś ROOTa za pomocą KingRoot i chcesz go zamienić na SuperSU? Da się to zrobić – możesz zainstalować SuperSU zamiast KingRoot i używać tej aplikacji do zarządzania ROOTem. Jak to zrobić?
KingRoot to jedna z najprostszych metod rootowania Androida. Nie wymaga od użytkownika żadnej zaawansowanej wiedzy i wszystko odbywa się automatycznie. Wystarczy włączyć aplikację i dotknąć przycisku rozpoczęcia rootowania. KingRoot ma jednak pewną wadę – wielu użytkowników skarży się na to, że aplikacja po jakimś czasie zaczyna wyświetlać reklamy i ma za dużo dodatków, które są zbędne (np. do optymalizacji systemu lub przyspieszania ładowania).
Nie zawsze jednak możemy zrobić roota w inny sposób, aby od razu wgrać SuperSU – najpopularniejsze narzędzie do zarządzania uprawnieniami administratorskimi. Istnieje jednak sposób na to, aby zamienić zainstalowanego już KingRoota na SuperSU. Jak to zrobić?
Uwaga! Wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność. Jeśli jeszcze nie masz zainstalowanego KingRoot, to sprawdź nasz poradnik rootowania Androida. Upewnij się, że po zainstalowaniu KingRoot przynajmniej raz uruchomiłeś ponownie telefon / tablet.
Zamiana KingRoot na SuperSU
Będziemy w tym celu potrzebować kilku rzeczy. Przede wszystkim w naszym telefonie musi być aktualnie zrobiony ROOT za pomocą KingRoot. Poradnik ten dotyczy zamiany tylko i wyłącznie KingRoot na SuperSU – nie używajcie go np. do zamiany podobnych aplikacji, takich jak Kingo Android Root czy VRoot.
Gdy już masz w telefonie zrobionego roota za pomocą KingRoot, to kolejnym krokiem jest pobranie aplikacji do wpisywania komend w linii poleceniej, a także paczki podmieniającej KingRoot na SuperSU.
Pobierz paczkę Replace Kingroot with SuperSU
Pobierz Terminal Emulator ze Sklepu Play
Pobierz na komputerze paczkę Replace Kingroot with SuperSU. Otrzymasz archiwum ZIP. Wypakuj je na komputerze w dowolne miejsce. Wypakowany zostanie folder o nazwie „MRW”. Skopiuj ten folder do pamięci wewnętrznej telefonu za pomocą kabla USB. Po przekopiowaniu plików odłącz kabel USB od telefonu.
Zainstaluj i uruchom aplikację Terminal Emulator w Androidzie. Gdy wyświetli się okno terminala na czarnym tle, to wpisz poniższą komendę i potwierdź ją przyciskiem Enter na klawiaturze ekranowej:
su
Komenda ta poprosi o udzielenie uprawnień administratorskich – powinno pojawić się okno od aplikacji KingRoot z zapytaniem, czy chcemy zezwolić aplikacji Terminal na dostęp do ROOTa. Wybierz „Allow”.
Następnie wpisz kolejną komendę:
sh /sdcard/mrw/root.sh
Uruchomiony zostanie skrypt, który spróbuje usunąć KingRoota i zainstaluje SuperSU. Jeśli wyświetlą się wiersze z błędami o tym, że nie znaleziono pliku („NO SUCH FILE OR DIRECTORY”) to nic się nie przejmuj – zignoruj je.
Po chwili wyskoczy na ekranie prośba o zainstalowanie aplikacji SuperSU – wybierz „Instaluj” i poczekaj, aż aplikacja zostanie zainstalowana. Skrypt zostanie ukończony i możemy teraz wyjść z aplikacji Terminal Emulator – na liście zainstalowanych aplikacji znajdziemy SuperSU.
SuperSU nie pojawia się na liście aplikacji po wykonaniu skryptu? Oto rozwiązanie. Jeśli SuperSU się nie zainstalował z jakiegoś powodu (np. podczas instalacji aplikacja Terminal się zawiesza), to należy wyjść z Terminala i otworzyć domyślną przeglądarkę plików w Androidzie. Następnie trzeba udać się do folderu „mrw” w pamięci wewnętrznej urządzenia. W środku znajdziesz plik „SuperSU.apk” – uruchom go i zainstaluj aplikację SuperSU ręcznie. Tym razem instalacja zostanie ukończona prawidłowo.
Przejdź do listy aplikacji w Androidzie i uruchom zainstalowaną aplikację SuperSU. Pojawi się okno z zapytaniem, czy chcemy zaktualizować pliki binarne – wybierz „Tak”. Następnie aplikacja zapyta nas o sposób instalacji plików binarnych – wybierz tryb „Normalny”.
SuperSU zainstaluje wszystkie pliki, a na końcu zapyta nas, czy chcemy odinstalować inne aplikacje do zarządzania ROOTem. Wybieramy „OK” – KingRoot zostanie teraz finalnie odinstalowany. Jeśli SuperSU poprosi o zrestartowanie urządzenia, to potwierdź wykonanie tej operacji przyciskiem „Uruchom ponownie”.
Telefon zostanie zrestartowany i zauważymy, że po ponownym uruchomieniu nie ma już śladu po aplikacji KingRoot. Dostępny jest za to wciąż SuperSU, który działa prawidłowo. Możemy upewnić się, czy ROOT pozostał aktywny za pomocą aplikacji Root Checker Basic. Ściągnij ją ze Sklepu Play i uruchom – jeśli pojawi się zapytanie od aplikacji SuperSU o udzielenie uprawnień administratorskich, to wybierz „Zezwól”. Aplikacja RootChecker Basic sprawdzi urządzenie pod kątem ROOTa i jeśli wszystko jest w porządku, to wyświetli zielony komunikat.