Jak zapobiegać wybudzaniu Androida z trybu uśpienia (ROOT)
Aplikacje w Androidzie potrafią wybudzać system z trybu uśpienia, aby wykonywać operacje w tle. Niektóre aplikacje robią to nagminnie, powodując drenowanie baterii. Da się jednak to zablokować, aby smartfon nie był niepotrzebnie wybudzany przez aplikacje w tle.
Drenowanie baterii w Androidzie to dość spory problem dla wielu osób. Smartfon wyciągnięty z pudełka działa w porządku, ale po zainstalowaniu ulubionych aplikacji okazuje się, że nagle bateria trzyma dużo krócej. Czy jest to wina smartfona? Otóż bardzo często nie – problem leży w aplikacjach, które działają w tle i nie pozwalają Androidowi na przejście do trybu uśpienia (Deep Sleep).
Co powoduje wybudzanie Androida ze stanu uśpienia?
Generalnie smartfon z Androidem posiada trzy tryby pracy. Są to:
-
tryb aktywny (z włączonym ekranem)
-
tryb aktywny (z WYŁĄCZONYM ekranem)
-
tryb uśpienia (głębokiego snu)
Gdy korzystasz ze smartfona, to znajduje się on w trybie aktywnym z włączonym ekranem i wykonuje wszystkie twoje polecenia. Po wygaszeniu ekranu smartfon przez jakiś czas jest w trybie drugim, czyli ekran jest wygaszony, ale nadal wykonywane są różne operacje w tle. Po chwili jednak powinien przejść do trybu uśpienia, w którym zachowane są minimalne funkcje, a nasz telefon „odpoczywa” przy minimalnym zużyciu baterii. Niestety niektóre aplikacje nie pozwalają smartfonowi przechodzić w ten ostatni tryb lub nagminnie go z niego wybudzają za sprawą tzw. „WakeLock-ów”, czyli swego rodzaju antyzasypiaczy.
WakeLocki to mechanizmy, które pozwalają aplikacjom podtrzymywać procesor w trybie pracy, nawet wtedy, gdy smartfon ma wyłączony ekran. Jest to po to, aby aplikacje mogły wykonać swoje operacje w tle. Oczywiście mechanizm sam w sobie jest w porządku, gdyż bez niego aplikacje nie mogłyby np. sprawdzać powiadomień czy informować o połączeniach. Niestety wiele aplikacji dramatycznie nadużywa tej funkcji w nieodpowiedni sposób, przez Android spędza za mało czasu w trybie uśpienia, a to z kolei powoduje poważne zużycie baterii.
Istnieje jednak sposób na to, aby wybrane „antyzasypiacze” zablokować. Dzięki temu nie musisz usuwać całkowicie wybranych aplikacji z telefonu – wystarczy, że zablokujesz ich mechanizmy wybudzające telefon lub niepozwalające mu przejść do trybu uśpienia. Wymaga to jednak ROOTa (uprawnień administratora) i odpowiedniej aplikacji, którą opisujemy poniżej.
Blokowanie wybranych „antyzasypiaczy” w Androidzie za pomocą WakeBlock
Rozwiązaniem jest aplikacja WakeBlock, która dzięki uprawnieniom ROOTa umożliwia wyświetlenie wszystkich WakeLocków, a następnie zablokowanie tych, które najczęściej powodują wybudzanie telefonu lub podtrzymywanie go w trybie aktywnym.
Wejdź w powyższy link i zapisz się do bety (przycisk „Zostań testerem”). Po chwili wyświetli się link do pobrania aplikacji ze Sklepu Play. Przejdź do niego i zainstaluj aplikację.
Po włączeniu aplikacji skorzystaj z przycisku „INSTALL CORE MOD”. Rozpocznie się właściwa instalacja, która może potrwać od 5 do 30 minut. Poczekaj, aż proces zostanie ukończony i uruchom telefon ponownie, zgodnie z informacją na ekranie.
Po ponownym uruchomieniu smartfona i aplikacji przejdź do zakładki „Wakelocks”. Wyświetli się lista wykrytych WakeLocków, czyli antyzasypiaczy. Możesz pozwolić popracować aplikacji przez jakiś czas, aż wykryje ona wszystkie WakeLocki, które występują w twoim smartfonie.
Aby zablokować wybrany antyzasypiacz, wystarczy podświetlić go na liście i skorzystać z opcji „Block”. Wybrany antyzasypiacz zostanie zablokowany i nie będzie więcej uniemożliwiał smartfonowi przejście w tryb uśpienia. Pozostaje tylko jedno pytanie: które WakeLocki można zablokować?
Wykrywanie WakeLocków drenujących baterię w Androidzie
Aby dokładnie wiedzieć, które pozycje na liście powodują największe drenowanie baterii warto skorzystać z aplikacji, która wyświetla zaawansowane statystyki baterii. W tym celu możemy skorzystać z aplikacji Better Battery Stats, którą można pobrać z forum XDA Developres.
Pobierz aplikację Better Battery Stats
Na forum XDA znajduje się darmowa wersja tej aplikacji (w Sklepie Play również można ją znaleźć, ale tam kosztuje nieco ponad 2 dolary). Zainstaluj tę aplikację z pliku APK pobranego z XDA Developers, a następnie uruchom i pozwól jej działać przez przynajmniej jeden dzień.
Aplikacja wygeneruje statystyki drenażu baterii i wyświetli m.in. listę wakelocków, które najczęściej wybudzają smartfona. Te pochodzące z aplikacji doinstalowanych ze Sklep Play znajdziesz najczęściej w zakładce „Partial Wakelocks”. Sprawdź, które antyzasypiacze najwięcej drenują baterię, a następnie zablokuj je za pomocą aplikacji WakeBlock. Dla pewności możesz wpisać w wyszukiwarkę Google nazwę konkretnego WakeLocka, aby znaleźć opinie na jego temat i sprawdzić, czy zablokowanie go nie wpłynie niekorzystnie na pracę urządzenia.