Jak zarządzać oknami w Windows tak, jak w Linuksie

Zmiana rozmiaru okna czy zmiana jego położenia na ekranie to tak banalne rzeczy, że wykonujemy je odruchowo, bez myślenia. Nie znaczy to jednak, że nie możemy tych czynności ulepszyć, dodając pewne skróty pozwalające zarządzać oknami podobnie, jak w Linuksie.

W Linuksie do dyspozycji mamy kilka dodatkowych sztuczek związanych z rozmieszczaniem okien czy zmianą ich rozmiaru. W Windowsie domyślnie aby rozszerzyć okno, należy najpierw chwycić za jego krawędź. Z kolei jeśli chcemy je przenieść, to musimy najechać kursorem myszy na pasek tytułowy. To wszystko da się wykonać szybciej bez potrzeby celowania w poszczególne fragmenty okna.

Dodajemy sztuczki z Linuksa do Windowsa

Za pomocą aplikacji KDE Mover-Sizer możemy dodać poręczne skróty do rozszerzenia lub przemieszczania okien. Zamiast przesuwać okno poprzez chwycenie paska tytułowego, wystarczy przytrzymać ALT, a następnie kliknąć lewym przyciskiem gdziekolwiek w obrębie okna i przenieść je w dowolne miejsce. Z kolei ALT i prawy przycisk myszy w dowolnym miejscu sprawi, że okno możemy dowolnie rozszerzać lub zmniejszać – nie trzeba najeżdżać kursorem myszy na rogi okienka.

To bardzo proste i z pozoru drobne sztuczki, ale znacznie ułatwiają pracę w systemie, zwłaszcza gdy mamy sporo otwartych okienek. Kolejną przydatną funkcją jest przemieszczanie okien tylko w poziomie lub pionie – wystarczy przytrzymać ALT i SHIFT jednocześnie, a każde okno będzie przesuwać się tylko po jednej osi.

Wszystkie wspomniane funkcje są w pełni konfigurowalne i możemy wyłączać poszczególne z nich, jeśli ich nie potrzebujemy. Warto także wspomnieć o funkcji ustawiania docccccccccwolnego okna jako „Zawsze na wierzchu”. Wielokrotnie potrzebowałem takiej funkcji, ale domyślnie Windows jej nie oferuje. Teraz wystarczy, że ustawię wybrane okno jako „Zawsze na wierzchu” i będzie ono zawsze widoczne – bez względu czy jest aktywne, czy uruchomione w tle.

Na sam koniec warto powiedzieć, że KDE Mover-Sizer naprawia jeden z problemów w systemie Windows, a mianowicie przewijanie rolką myszy. Domyślnie Windows ustawiony jest tak, że przewijania rolką działa tylko i wyłącznie na okno, które jest aktualnie aktywne.

Z zainstalowanym KDE Mover-Sizer przewijanie działa tak, że wystarczy najechać na dowolne okno, poruszyć rolką myszy, a jego zawartość się przewinie, nawet wtedy, gdy okno nie jest aktywne. Wykładnikiem jest pozycja kursora a nie aktywność okna. Aby ta opcja była aktywna, nalecży wybrać opcję „Enable Mouse Wheel Scrolling on inactive windows” w sekcji „Special Features”.

Komentarze