Szyfrowanie danych pozwala na solidne zabezpieczenie naszych wszystkich zdjęć, muzyki, wiadomości, kontaktów i innych sekcji telefonu hasłem. Nawet jeśli ktoś nam ukradnie telefon, podłączy go do komputera i skopiuje wszystkie dane, to i tak nie będzie ich mógł otworzyć i przeczytać bez naszego hasła. Jak zatem zaszyfrować telefon?
Każdy Androida posiada wbudowaną funkcję szyfrowania danych - jest ona integralną częścią tego systemu, ale domyślnie jest wyłączona. Możemy ją jednak w prosty sposób włączyć za pomocą ustawień. Dlaczego mielibyśmy to robić? Po co nam szyfrowanie? To proste - dla zwiększenia bezpieczeństwa, zwłaszcza w przypadku, gdy w przyszłości zamierzamy sprzedać telefon.
Telefon po zaszyfrowaniu jest solidnie zabezpieczony ustalonym przez nas hasłem (czy to hasłem tradycyjnym, czy też hasłem numerycznym). Bez znajomości tego hasła nie włączymy telefonu ani go nie odblokujemy z poziomu ekranu blokady. Nawet jeśli ktoś ukradnie nam telefon, podłączy go kablem USB do komputera i przekopiuje dane na swój dysk, to i tak nie będzie w stanie ich odtworzyć / przeczytać bez znajomości hasła.
O czym warto pamięć?
To, co jest plusem, jest także i minusem - jako że hasło jest wymagane do korzystania z telefonu, to również i my musimy je wprowadzać za każdym razem, gdy chcemy skorzystać ze smartfona lub tabletu. Drugim minusem, o którym trzeba wspomnieć, jest wydajność sprzętu. Jeżeli mamy bardzo stary smartfon lub tablet z Androidem, to funkcja szyfrowania może negatywnie wpłynąć na szybkość działania sprzętu. Jeśli jednak mamy sprzęt w miarę nowy chociażby ze średniej półki, to nie zauważymy różnicy.
Kolejna sprawa to blokada ekranu - na zaszyfrowanym telefonie nie da się używać odblokowywania telefonu za pomocą wzoru czy przesunięcia palcem. Dostępne będzie tylko odblokowywanie ekranu przy użyciu PINu lub hasła, gdyż właśnie jedno z nich stanie się hasłem do zaszyfrowanych plików.
Szyfrujemy całego Androida i nasze dane
1. Podłącz telefon kablem do ładowarki (lub do komputera), tak, aby telefon w trakcie całego procesu się ładował. Przejdź w Androidzie do "Ustawienia > Zabezpieczenia>".
2. Najpierw musimy uaktywnić blokadę ekranu za pomocą hasła lub numeru PIN. W tym celu przechodzimy do zakładki "Blokada ekranu" i wybieramy rodzaj blokady - PIN (tylko cyfry) lub hasło (dowolne słowo).
Blokada hasłem jest bezpieczniejsza i trudniejsza do złamania, ale jednocześnie wpisanie odpowiedniej frazy przy każdym odblokowywaniu telefonu zajmuje sporo więcej czasu. Łatwiejsza jest opcja blokady PINem, gdyż ogranicza się on do samych cyfr.
Uwaga! Wybrany w tym miejscu PIN lub hasło staną się zarówno kodem do odblokowywania ekranu jak również późniejszym hasłem do odszyfrowywania plików. Wybierz zatem odpowiednio skomplikowaną kombinację znaków lub PIN.
3. Po ustawieniu blokady PINem lub hasłem sprawdź, czy odblokowanie ekranu na pewno działa i czy wprowadziłeś poprawny PIN. Następnie pozwól baterii naładować się do 80%. Proces szyfrowania może zająć kilkadziesiąt minut, więc nie odłączaj telefonu od ładowarki.
4. Przejdź ponownie do zakładki "Ustawienia > Zabezpieczenia". Tym razem z sekcji "Szyfrowanie" wybierz "Zaszyfruj telefon".
Na ekranie wyświetli się komunikat ze szczegółową informacją na temat procesu szyfrowania i tego, co zostanie nim objęte. Jeśli zgadzamy się na wszystkie warunki, to potwierdzamy operację przyciskiem "Zaszyfruj telefon".
Na ekranie wyświetli się prośba o potwierdzenie szyfrowania poprzez wprowadzenie naszego hasła lub PINu. Wpisujemy i potwierdzamy rozpoczęcie procesu odpowiednim przyciskiem.
5. Teraz pozostaje uzbroić się w cierpliwość. W zależności od rozmiaru pamięci telefonu proces ten może zająć od kilkudziesięciu minut do dwóch godzin lub więcej. Nie należy odłączać sprzętu od ładowarki. Po ukończeniu telefon zostanie zrestartowany, a przy uruchamianiu będziemy musieli podać swoje hasło.