Jak zaszyfrować plik hasłem z poziomu przeglądarki
Szyfrowanie plików hasłem zapewnia ich bezpieczeństwo i jest przydatne zwłaszcza wtedy, gdy musimy wysłać komuś jakiś ważny dokument mailem. Jeżeli jednak nie blokujemy hasłem każdego dnia dziesiątek plików, to nie warto instalować specjalnego programu na komputerze. Możemy szyfrować pliki w trybie online, z poziomu przeglądarki.
Nie ma sensu instalować programu typu TrueCrypt, który jest dość skomplikowany, jeżeli mamy do zaszyfrowania parę dokumentów, zdjęć czy innych plików w ciągu miesiąca. Dziś już możemy korzystać ze specjalnych stron, które w oparciu o silnik przeglądarki potrafią szyfrować pliki 256-bitowym kluczem i nakładać na nie hasła.
Jedną z takich stron jest File Lock - serwis, w którym wystarczy wskazać plik na dysku i zostanie on błyskawicznie zaszyfrowany. Nasze pliki nie są nigdzie wysyłane - strona oferuje jedynie mechanizm, który po załadowniu działa lokalnie. Po wybraniu pliku z dysku nasz pozostaje na naszym komputerze, nikt nie ma do niego dostępu - wszystko odbywa się w obrębie naszego urządzenia.
Szyfrujemy pliki z File Lock
File Lock działa całkowicie w oparciu o HTML5 - nie musimy instalować nawet żadnych rozszerzeń do przeglądarki, wszystko wykonywane jest zdalnie. Po wejściu na stronę należy skorzystać z formularza w górnej części ekranu.
Najpierw wskazujemy plik na dysku - po wybraniu pojawi się jego nazwa, rozmiar, a także pole, w którym musimy wpisać hasło. Podajemy hasło, jakim chcemy zablokować plik, a następnie klikamy w przycisk "Encrypt" (Zaszyfruj).
Nasz plik zostanie momentalnie zaszyfrowany, a następnie umieszczony w katalogu "Pobrane". Jego nazwa będzie taka sama, ale rozszerzenie zostanie zmienione na .ENC. Teraz możemy ten plik wysłać do kogoś z naszych znajomych - aby plik mógł zostać otwarty, konieczne będzie podanie hasła.
Jak odszyfrować plik z hasłem nałożonym w File Lock
Gdy odbiorca wejdzie w posiadanie pliku, to musi podać jego hasło. Niestety nie może zrobić tego bezpośrednio w oknie Eksploratora plików - konieczne jest udanie się na stronę File Lock. Następnie korzystając z tego samego pola, w którym pliki szyfrujemy, należy wskazać zaszyfrowany plik z rozszerzeniem .ENC.
Tym razem strona wykryje, że plik, który wskazaliśmy jest zabezpieczony hasłem i wyświetli nieco inny formularz, w którym musimy podać haslo, a następnie wcisnąć przycisk "Decrypt" (Odszyfruj).
Jeśli hasło jest poprawne, to plik powróci do oryginalnego rozszerzenia, blokada zostanie zdjęta, a odbiorca będzie mógł go otworzyć w odpowiednim programie.