Jak zmieniać język klawiatury podczas pisania w Androidzie
Jeśli piszesz wiadomości w kilku językach w Androidzie albo często rozmawiasz z obcokrajowcami, to wiesz, że zmiana języka klawiatury potrafi być irytująca. Można jednak sobie to ułatwić i wprowadzić skrót, dzięki któremu podczas pisania można przełączać się między kilkoma językami i układami klawiatury.
Jeśli władasz więcej niż jednym językiem, to wiesz, że pisanie na klawiaturze w Androidzie bywa irytujące. Nie wszystkie klawiatury zawierają obsługę wszystkich języków, a przełączanie się między nimi bywa irytujące. Zwłaszcza, gdy czasem musimy w ciągu minuty kilkakrotnie przełączyć się między dwoma lub trzema językami.
Dość łatwym rozwiązaniem jest skorzystanie z alternatywnej klawiatury. W tym wypadku kłania się nam SwiftKey, jedna z najlepszych darmowych klawiatur, które możemy znaleźć w Sklepie Play. Posiada ona obsługę wielu języków, w tym również tych bardziej egzotycznych, a także umożliwia błyskawiczne przełączenie całego układu klawiatury, autokorekty i sugestii w trakcie pisania jednej wiadomości.
Szybkie przełączanie języka w klawiaturze Androida
Pierwszym krokiem jest zainstalowanie klawiatury ze Sklepu Play. Swiftkey jest dostępny za darmo i za interesujące nas funkcje nie musimy płacić żadnych dodatkowych kwot. Pobierz z poniższego linku aplikację Swiftkey.
Pobierz Swiftkey ze Sklepu Play
Gdy już masz aplikację zainstalowaną w telefonie, to teraz ją uruchom i przejdź przez proces konfiguracji. Aplikacja prowadzi użytkownika przez cały proces za rękę – w pierwszym kroku zostaniesz przeniesiony do odpowiedniej sekcji ustawień, gdzie aktywujesz klawiaturę Swiftkey (wystarczy zaznaczyć ją na liście). Następnie musisz wybrać klawiaturę jako domyślną, tak, aby wysuwała się automatycznie po zaznaczeniu pola do wpisywania tekstu.
Po wykonaniu wstępnej konfiguracji pojawi się ekran ustawień klawiatury SwiftKey. Wejdź w tym miejscu do sekcji „Język”. Domyślnie zaznaczony jest tylko język polski, gdyż aplikacja automatycznie aktywuje odpowiednią klawiaturę na bazie aktualnie ustawionego języka w telefonie. Pod spodem znajdziesz język angielski, który możesz aktywować, zaznaczając go na liście.
Oprócz tego znajdziesz tu pełną listę wszystkich innych obsługiwanych języków. W moim przypadku chodzi o dodanie języka i pisma japońskiego, więc na liście języków zaznaczam „Japoński”. Po zaznaczeniu języka aplikacja pobierze szybko słownik z sugestiami i doda obsługę języka. Nic więcej nie musisz robić – po prostu wystarczy, że na tej liście zaznaczysz wszystkie języki, w których chcesz mieć możliwość pisania.
Jak zatem teraz skorzystać z tych języków? To bardzo proste. Po wysunięciu klawiatury domyślnie będziesz miał ustawiony język polski i polski układ klawiatury. Jeżeli jednak zechcesz napisać coś w innym języku, nawet w ramach jednej wiadomości czy jednego zdania, to wystarczy, że przytrzymasz i przesuniesz palcem po spacji.
Pojawi się niewielkie, szare okienko, gdzie przesuwając palcem w lewo lub w prawo możesz szybko przełączać się między zainstalowanymi językami. Gdy wybierzesz inny język, to automatycznie zmieni się cała obsługa języka – sugestie, słownik, a także układ klawiatury.
W przypadku języka japońskiego będzie to klawiatura romanizowana, gdzie po wpisaniu sylab typu „ka, ki, ku, ke, ko” wpisywane będą znaki w hiraganie, a następnie zamieniane będą na znaki kanji. Wpisywanie jest oczywiście zależne od danego języka, jednak sytuacja w gruncie rzeczy wygląda identycznie jak w przypadku obsługi danego języka na komputerze. Gdy zechcesz powrócić do języka polskiego, to wystarczy znowu przytrzymać spację i przesunąć palcem w lewo lub w prawo.