Spis treści
Korzystasz z platformy Wordpress na swojej stronie internetowej, blogu lub w sklepie? Z pewnością wiesz, jak ważne jest korzystanie z dobrych linków do poszczególnych podstron czy wpisów. Z tego poradnika dowiesz się, w jaki sposób można ustawiać własne permalinki - w zależności od preferencji użytkownika czy wymogów konkretnego typu podstrony lub wpisu.
Permalink to nie tylko określony typ wyglądu linku do podstrony na naszej witrynie internetowej. To również narzędzie SEO oraz łatwy sposób na przekazanie podstawowych informacji użytkownikowi. Ogromną różnicę robi, czy adres do poradnika o permalinkach będzie wyglądał tak:
- download.net.pl/wordpress-permalinki/n/9274
czy też tak:
- download.net.pl/01122016/type+materials=html?news-9275
Pierwszy pozwala na szybkie zorientowanie się, z jakiego rodzaju materiałem mamy do czynienia i czy jest on dla nas interesujący. Drugi zawiera zbyt dużo nieczytelnych informacji i wprowadza odbiorcę tylko w konfuzję. W zależności od tego, czy chcemy stworzyć wpis do bloga, nowy produkt w sklepie czy podstronę - należy wybrać konkretny format permalinka. Ustala on formę wyświetlania linków dla danego materiału na naszej witrynie internetowej.
W tym poradniku zaprezentujemy prosty sposób, za pomocą którego można ustawiać na stałe permalinki na swojej stronie opartej o platformę Wordpress. Domyślnie Wordpress ustawia automatyczne permalinki, jednak nie mają one najlepszego formatu. Na szczęście można to w bardzo prosty sposób zmienić. Przejdźmy jednak do samego poradnika.
Jak zmieniać permalinki w Wordpress
Zarządzać linkami wewnątrz naszej strony internetowej możemy w bardzo prosty sposób. Na początek logujemy się do panelu zarządzania Wordpressem. Następnie zaś w lewym pasku menu przechodzimy do zakładki o nazwie "Ustawienia", a dalej - "Odnośniki". Tutaj będziemy mogli wprowadzić interesujące nas zmiany.
Wordpress oferuje kilka typów permalinków, w zależności od rodzaju materiałów, jakie chcemy zamieszczać na naszej stronie. Podstawowa forma to nadanie unikalnego tagu dla każdej podstrony (example.com/?p=123), jednak sposób taki nie jest zalecany dla użytkowników Wordpressa. Lepiej już skorzystać z opcji z nazwą wpisu (example.com/przykladowy-wpis). Tutaj bowiem otrzymujemy najlepszy i najbardziej przejrzysty układ dla naszej strony internetowej. Sprawdza się to najlepiej dla prostych stron i blogów.
Jeżeli jednak mamy dużo wpisów na naszej stronie, warto jest ustawić permalink z datą - konkretnym dniem, miesiącem oraz rokiem. Wordpress również oferuje taką opcję. Wystarczy zaznaczyć ją na dostępnej liście. Dzięki temu użytkownik oprócz nazwy wpisu otrzyma również informację o dacie jego powstania. To rozwiązanie ma jednakowoż swoje minusy - należy wówczas dawać bardzo krótkie linki do konkretnych wpisów. Najlepiej, aby całość linku nie przekraczała 60 znaków.
Możemy też ustawić własny układ permalinków, za pomocą specjalnych skrótów. Możemy więc np. ustawić rok wpisu (/%year%/), następnie zaś nazwę wpisu (/%name%/) albo dowolny inny typ. Warto tu jednak kierować się wymogami SEO. Jeżeli nie bardzo orientujesz się w temacie, koniecznie zwróć się do osób, które mają większe doświadczenie. W ten sposób unikniesz ewentualnych błędów i spadku odwiedzin na swojej stronie internetowej.
Zmiana permalinków za pomocą wtyczki Wordpress
Rzecz jasna ustawienia dostępne na stronie Wordpress nie wyczerpują zupełnie tematu. Możemy również samodzielnie zmienić wygląd naszych permalinków - za pomocą dostępnych darmowych wtyczek na platformę Wordpress.
Jednym z takich rozwiązań jest darmowa wtyczka o nazwie Custom Post Type Permalinks. Po zainstalowaniu i aktywowaniu jej, jest ona dostępna z poziomu lewego paska menu, w zakładce Ustawienia > Permalinki. Wprowadza ona znacznie więcej opcji niż domyślne ustawienia Wordpressa.
Za pomocą wtyczki Custom Post Type Permalinks możemy chociażby ustawić, aby na naszej stronie konkretne wpisy wyświetlane były według kategorii. Jeżeli np. dodamy do kategorii "Filmy" film o nazwie "Żywot Briana", nasz link po ustawieniu odpowiedniej opcji we wtyczce będzie wyglądał następująco - http://www.Moja Strona Internetowa.pl/filmy/zywot-briana. To samo możemy wykonać rzecz jasna z tagami, które dodajemy do konkretnych wpisów.
Gdybyście mieli dodatkowe pytania dotyczące działania wtyczki Custom Post Type Permalinks, prosimy o komentarze. Podobnie, jeżeli podczas zmieniania permalinków pojawią się jakiekolwiek problemy. Dajcie znać, postaramy się pomóc.