Jak zmienić czcionki systemowe w Windows 8 / 8.1

W poprzednich wersjach Windowsa użytkownicy mogli zmienić praktycznie każdą czcionkę systemową. Możliwa była zmiana czcionki dla każdego elementu - ikony, menu, paska tytułowego, okienek, treści komunikatów etc. Microsoft niestety usunął tę opcję, ale jest inny sposób na zmianę czcionek w Windowsie 8 / 8.1.

W Windowsie 7 wystarczyło wywołać ekran personalizacji i pośród ustawień tapety, wygaszacza ekranu i kolorów pulpitu mogliśmy znaleźć także sekcję "Kolor i wygląd okien". Dzięki niej możliwa była szczegółowa personalizacja stylu Aero i poszczególnych elementów, w tym czcionek.

W Windowsie 8 i 8.1 nie znajdziemy aż tak szczegółowego narzędzia, ale na szczęście jest niewielka alternatywa, która pozwala wpływać na krój czcionek ikon, okien, menu kontekstowego czy pasków narzędzi w systemie. Zmiany są globalne i wpływają na wszystkie aplikacje, które wykorzystują standardowe elementy interfejsu Windowsa.

Zmieniamy czcionki systemowe w Windows 8 i 8.1

W szybkiej zmianie czcionek dla poszczególnych elementów pomoże nam aplikacja Windows 8 Font Changer. Współpracuje ona ze wszystkimi wersjami Ósemki i umożliwia edycję czcionek dla 5 różnych elementów w systemie, co w zupełności wystarcza do znacznej odmiany naszego systemu.

Aplikacja jest łatwa w obsłudze - wystarczy na liście w sekcji Item wybrać rodzaj czcionki, który zmieniamy (czcionka tytułowa, czcionka ikony, czcionka menu, czcionka komunikatów, czcionka statusu), a następnie w polu Font wskazać krój czcionki.

Ja dla przykładu dokonałem raczej subtelnej zmiany i zmieniłem font Segoe UI na jego wariant Segoe UI Light, tak, aby nadać nieco lżejszego wyglądu systemowi Windows.

Po wszystkim klikamy w przycisk Apply. Windows 8 Font Changer wyświetli komunikat o tym, że zmiany zostaną wprowadzone w życie po ponownym zalogowaniu się do systemu. Klikamy przycisk "Log out", wylogowujemy się i logujemy ponownie.

Teraz wszystkie zmiany powinny być widoczne - ikony będą miały inne czcionki, a także wszystkie paski menu, nazwy aplikacji w okienkach oraz inne elementy, które zmieniliśmy.

Komentarze