Wraz z wprowadzeniem interfejsu Modern (od Windows 8) Microsoft zaczął też stosować nowe czcionki, czy też poprawniej - fonty, w swoim systemie. Dzisiaj chcielibyśmy pokazać Wam, jak w prosty sposób zmienić domyślne fonty systemowe w Windows 10. Metoda jest banalnie prosta.
Domyślnym fontem systemowym w Windows 10 jest Segoe - nowy krój pisma wprowadzony przez Microsoft specjalnie na potrzeby interfejsu Modern. Wcześniej występował m.in. w odtwarzaczach Zune, jednak wraz z wprowadzeniem Windows 8 na rynek Microsoft zdecydował o jego szerszym udostępnieniu. Czcionka Segoe charakteryzuje się dużą wyrazistością i czytelnością.
Niestety, wraz z Windows 10 Microsoft zablokował możliwość zmiany fontów systemowych przez użytkownika. Nie oznacza, że nie można w ogóle tego zrobić, jednak sytuacja jest dość utrudniona ze strony firmy z Redmond. Trzeba będzie uciec się do zmian wprowadzanych za pomocą Edytora rejestru.
Edytor rejestru otwieramy za pomocą narzędzia Uruchamianie (skrót klawiszowy Windows + R), gdzie wpisujemy i zatwierdzamy Enterem komendę regedit. Kiedy już Edytor rejestru zostanie otwarty, odszukujemy w lewej części okna następującą ścieżkę:
W folderze Fonts, w głównej części okna Edytora rejestru odnajdujemy pozycję o nazwie Segoe. Klikamy ją prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję "Modyfikuj". Po otwarciu okna właściwości tej wartości usuwamy "Dane wartości", a następnie zapisujemy plik. To samo trzeba zrobić z wszystkimi pozycjami w folderze Fonts zawierającymi w nazwie "Segoe". Będzie tego sporo: Segoe UI, Segoe UI Black Italic, Segoe UI Symbol itp.
Po wykonaniu tej czynności przechodzimy do kolejnej ścieżki w ramach Edytora rejestru:
Po otwarciu tej ścieżki, wewnątrz folderu FontSubstitutes, w głównej części Edytora rejestru klikamy prawym przyciskiem myszy. Wybieramy polecenie Nowy > Wartość ciągu. Po stworzeniu nowego ciągu, nadajemy mu nazwę Segoe UI. Następnie klikamy go prawym przyciskiem myszy i wybieramy "Modyfikuj".
Tutaj, w polu "Dane wartości" wpisujemy nazwę czcionki, którą chcemy zamienić na systemową. Np. Tahoma, Arial, Comic sans itp. Zapisujemy plik. To wszystko, zmiana została wprowadzona. Teraz należy wylogować się z Windows 10 lub najlepiej uruchomić komputer ponownie. Po wykonaniu tej czynności wszystkie fonty systemowe zostaną podmienione na krój, który podaliśmy podczas wprowadzania zmian w Edytorze rejestru.
Zmiany można oczywiście cofnąć analogicznie do procesu podmiany czcionki systemowej Windows 10. Jeżeli jednak czynność ta sprawi Wam jakieś trudności, bądź będziecie mieli problemy z fontami w Windows 10 - odezwijcie się. Odpowiadamy na komentarze :)