Jak zmienić dźwięki systemowe Windows i dodać własne brzmienia

Dźwięki systemowe odtwarzane są przy różnych zdarzeniach – przy komunikacie o błędzie, przy otwieraniu folderu czy też przy zamykaniu lub uruchamianiu systemu. Możemy jednak je zmienić i dodać własne dowolne dźwięki.

Urozmaicenie dźwięków systemowych z pewnością uprzyjemni pracę z komputerem. Oczywiście możemy je całkowicie wyłączyć, co część użytkowników robi, ale jeżeli problemem nie są same dźwięki co ich powtarzalność, to wystarczy, że sami ustawimy sobie własny, spersonalizowany schemat dźwiękowy, który nie będzie nudny.

W tym celu udajemy się do panelu sterowania, a następnie przechodzimy do zakładki „Sprzęt i dźwięk > Dźwięk > Zmień dźwięki systemu”. Wyświetli się nowe okienko z ustawieniami dźwięku.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na sekcję „Schemat dźwiękowy” - możemy tu wybierać jeden z kilku gotowych zestawów przeróżnych dźwięków. Jeżeli jednak nie chcemy używać systemowych dźwięków, ale przypisać własne, to skupiamy się na polu „Zdarzenia programu”.

Znajdziemy tu przeróżne zdarzenia w systemie, podczas których komputer wydaje dźwięki. Aby zmienić dźwięk dla poszczególnego zdarzenia, należy je zaznaczyć, a następnie kliknąć poniżej w przycisk „Przeglądaj...”.

Teraz wystarczy, że wskażemy nowy plik dźwiękowy, który ma posłużyć dla danego zdarzenia. Warunek jest tylko jeden – musi to być dźwięk w formacie WAV. Gdy już przypiszemy kilka dźwięków do poszczególnych zdarzeń, warto zapisać naszą konfigurację jako osobny schemat dźwiękowy – klikamy w tym celu „Zapisz jako...” i nadajemy nazwę dla schematu.

Skąd wziąć ciekawe dźwięki systemowe?

Dźwięki możemy pozyskać na różne sposoby. Korzystając z programu Audacity możemy samemu wyciąć sobie np. ulubione fragmenty z piosenek czy innych dźwięków, a następnie zapisać je do formatu WAV i przypisać do poszczególnych zdarzeń.

Jeżeli szukamy czegoś konkretniejszego, to warto przejrzeć darmowe katalogi plików dźwiękowych, np. Freesound lub FindSounds. Warto także zajrzeć na kanał SoundEffectsFactory na YT – autor kanału udostępnia różnego rodzaju dźwięki do wykorzystania na licencji Creative Commons, czyli na własny użytek. Ciekawym źródłem dźwięków jest również portal Zedge – to miejsce, z którego możemy pobrać dzwonki i tapety na telefon, ale pliki można również pobrać lokalnie na komputer i użyć w systemie.

Jeżeli dźwięk, którego chcemy użyć jest w formacie MP3, to możemy go przekonwertować do formatu WAV np. za pomocą programu FormatFactory lub otwierając w programie Audacity i zapisując jako WAV.

Komentarze