Chcesz widzieć wyniki wyszukiwania pasujące do innego kraju niż Polska? Domyślnie Google używa usług lokalizacji, aby zawsze wyświetlać w wynikach wyszukiwania strony pasujące do naszego regionu, nawet jeśli wpisujemy obcojęzyczne słowa kluczowe. Można jednak zmienić region wyszukiwania, aby otrzymywać wyniki pasujące do innego kraju.

Google - zmiana kraju wyszukiwania

Google dostosowuje wyniki wyszukiwania do naszego regionu. Nawet jeśli wpiszemy angielskie, niemieckie lub nawet japońskie słowo do wyszukiwarki, to priorytetem będzie wyświetlenie wyników pasujących do kraju, w którym się znajdujemy. Wynika to z tego, że wykorzystywana jest nasza lokalizacja, aby zawsze wyniki pasowały do miejsca, w którym się znajdujemy.

Kiedyś można było to ominąć poprzez wejście na Google za pomocą domeny z inną końcówką. Przykładowo, wystarczyło zmienić adres z Google.pl na Google.fr, aby wyświetlić francuska wersję wyszukiwarki i otrzymywać wyniki wyszukiwania zgodne z regionem francuskim. W ten sam sposób mogliśmy wejść na każdą inną wersję językową i regionalną wyszukiwarki.

Od pewnego czasu Google ignoruje jednak adres domeny i wykorzystuje usługi lokalizacji do namierzenia nas, aby zawsze wyświetlać wyniki wyszukiwania zgodne z naszym regionem. Istnieje jednak sposób na to, aby to ominąć i ustawić na stałe region wyszukiwania, który nas interesuje. W ten sposób będziemy otrzymywać wyniki wyszukiwania zoptymalizowane dla wskazanego przez nas kraju. Ułatwi to też wyszukiwanie treści w obcych językach. Można to zrobić zarówno na przeglądarce w komputerze, jak również w Androidzie.

Zmiana kraju wyszukiwania w Google na komputerze

Uruchom przeglądarkę internetową, z której korzystasz (Chrome, Firefox, Opera, Edge, Internet Explorer), a następnie wejdź na stronę Google.pl.

W dolnym prawym rogu wyszukiwarki Google kliknij w odnośnik „Ustawienia”, a następnie z rozwijanego menu wybierz opcję „Ustawienia wyszukiwania”.

Wejdź do ustawień wyszukiwania w Google

Pojawi się nowe menu ustawień wyszukiwarki. Z menu bocznego wybierz zakładkę „Języki”, a następnie z listy dostępnych języków wybierz ten, który Cię interesuje.

Wraz ze zmianą języka zmieni się również region wyszukiwania. W naszym przypadku, na potrzeby poradnika, jest to akurat język i region francuski. Potwierdź zmiany przyciskiem „Zapisz”.

Zmień region wyszukiwania w Google

Po zapisaniu zmian zostaniesz przekierowany/-a z powrotem na główną stronę Google, która tym razem wyświetla się w języku francuskim. Wyniki wyszukiwania będą przygotowane na region francuski, a co za tym idzie priorytet będą strony francuskie. W ten sposób możesz wybrać dowolny region i język.

Zmiana kraju wyszukiwania w Google na Androidzie i iOS

To samo możesz wykonać w wyszukiwarce Google w Androidzie lub iOS. Otwórz dowolną aplikację przeglądarki, z której korzystasz, a następnie wejdź na stronę Google.pl i przesuń jej zawartość na sam dół. Tu również znajdziesz odnośnik „Ustawienia”.

Zmiana języka i regionu wyszukiwania w Google w Androidzie

Po wejściu do Ustawień wyszukaj opcji „Region dla wyników wyszukiwania”. Wybierz w tym miejscu region, który Cię interesuje, a następnie zapisz zmiany. Możesz też zmienić „Język wyników wyszukiwania” na odpowiedni (tuż pod spodem), jeśli nie zmieni się on automatycznie.

Oprócz zmiany w przeglądarce można dokonać również modyfikacji w aplikacji Google. Jest to istotne, gdy do wyszukiwania używamy widgetu Google na ekranie głównym Androida lub po prostu korzystamy z aplikacji Google w iOS. Aplikacja wykorzystuje swoje własne ustawienia regionu i języka.

Wejdź do ustawień aplikacji Google

W Androidzie lub iOS znajdź na liście aplikacji pozycję „Google”, a następnie uruchom ją. Na dolnym pasku dotknij ikony z trzema kreskami w dolnym prawym rogu, by wejść do preferencji. Na liście opcji wybierz „Ustawienia”.

Zmiana języka w aplikacji Google

W ustawieniach znajdziesz dwie opcje, które nas interesują – „Wyszukaj w regionie” oraz „Język wyszukiwania”.

Otwórz każdą z tych opcji, a następnie wybierz język, który Cię interesuje. Wprowadzone tu zmiany będą obowiązywać jedynie w trakcie wyszukiwania za pomocą aplikacji Google lub widżetu wyszukiwarki Google na ekranie głównym Androida.