Jak zmienić język w WordPress

Założyłeś stronę na zagranicznym hostingu? A może po prostu zainstalowany Wordpress nie obsługuje języka polskiego? W tym poradniku pokażemy, jak za pomocą kilku prostych kliknięć zmienić wersję językową w Kokpicie, czyli panelu administracyjnym na naszej stronie Wordpress. Zapraszamy do zapoznania się z naszą metodą.

Platforma Wordpress dostępna jest w wielu wersjach językowych, w tym również po polsku. Dzisiaj większość usługodawców oferujących hosting umożliwia instalację Wordpressa na naszej stronie po polsku. Niestety, nadal można znaleźć wyjątki od tej reguły. Poniższy poradnik przyda się również, jeżeli mamy albo chcemy umieścić stronę na zagranicznym hostingu, gdzie obsługi języka polskiego nie ma domyślnie.

Zanim przejdziemy do samego poradnika jeszcze jedno uściślenie. Zaprezentowana tutaj metoda dotyczy jedynie zmiany języka w panelu administracyjnym Wordpressa, czyli inaczej - Kokpicie. Nie znajdziecie tutaj natomiast sposobu na spolszczenie szablonu Wordpress, wtyczek czy innych elementów wykorzystywanych przez tę platformę. A teraz - do dzieła. Zaczniemy od metody korzystającej z menedżera plików, następnie pokażemy sposób z użyciem wtyczki dla Wordpressa.

Jak spolszczyć Wordpress - WP-Config

Załóżmy, że zainstalowaliśmy już Wordpressa na naszej stronie i chcemy zająć się obsługą samej witryny lub bloga. Jeżeli zainstalowana wersja Wordpressa jest dostępna po angielsku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić wersję językową na polską. Wystarczy kilka prostych kliknięć. Na początku zalogujmy się do naszego konta u usługodawcy, gdzie mamy hosting.

Następnie należy przejść do menedżera plików na naszej stronie. Możemy to zrobić na kilka sposobów. Jeżeli pamiętamy hasło i login do serwera FTP, najłatwiej będzie skorzystać z programu typu FileZilla. Możemy też skorzystać z menedżera plików z poziomu panelu klienta w usłudze hostingowej.

 

W każdym razie, z jakiejkolwiek metody byśmy nie skorzystali, należy przejść do następującej ścieżki:

public_html > wp-config.php

Następnie otwieramy plik wp-config.php za pomocą Notatnika lub wbudowanego w przeglądarkę internetową edytora.

Po otwarciu pliku tekstowego odnajdujemy pozycję, która nosi nazwę:

 define ('WPLANG', '');

A następnie zmieniamy jej wartość na:

 define ('WPLANG', 'pl_PL');

W ten sposób ustaliliśmy właśnie, że domyślna wersja Panelu Wordpress to język polski. Kiedywykonamy tę czynność, zapisujemy plik i - jeżeli edytowaliśmy go z poziomu Notatnika w komputerze - wrzucamy z powrotem na serwer. Po zapisaniu zmian odświeżamy stronę. Teraz Kokpit powinien być już dostępny w naszym rodzimym języku. Gratulacje, właśnie udało Ci się zmienić język w Panelu Wordpress.

Jak spolszczyć Wordpress - Wtyczka

To samo, co omawialiśmy powyżej możemy wykonać również za pomocą wtyczki do Wordpressa. Jeżeli nie wiecie, jak instalować wtyczki Wordpress, skorzystajcie z naszego osobnego poradnika. Wtyczka, która nas interesuje, nazywa się WP Native Dashboard i jest dostępna zupełnie za darmo. Po zainstalowaniu i aktywacji wtyczki możemy skorzystać z kilku oferowanych przez nią funkcji.

Przede wszystkim w górnej części paska narzędziowego Wordpressa będziemy mieli nową pozycję - pasek z wersją językową dla Kokpitu. Klikając ją możemy łatwo przełączać się między różnymi wersjami językowymi, w tym oczywiście i polską.

Natomiast z poziomu zakładki Ustawienia możemy edytować funkcje WP Native Dashboard. W tym kasować i dodawać interesujące nas wersje językowe, w tym domyślną. Poza tym dodatek oferuje możliwość wyboru wersji językowej z poziomu ekranu logowania do naszego panelu Wordpress (/wp-admin). To ciekawy dodatek, który oczywiście można wyłączyć z poziomu Ustawień. Warto też zauważyć, że WP Native Dashboard pozwala na aktualizowanie wersji językowych, które wybierzemy.

Na zakończenie zachęcamy do komentowania naszego tekstu i wpisywania zapytań czy też problemów, z jakimi się borykacie. Jeżeli mimo powyższego poradnika macie jakieś pytania, albo nie poradziliście sobie ze zmianą wersji językowej Wordpressa - dajcie znać. Postaramy się pomóc w znalezieniu najlepszego rozwiązania.

Komentarze