Spis treści
Chcesz dodać własne skróty w formie kafelków do menu Start w Windows 10, ale nie podoba Ci się ich wygląd? Możesz ustawić własne ikony i kolory kafelków za pomocą specjalnego narzędzia. Jak to zrobić?
Domyślnie w Windows 10 nie możemy zmienić ikon i kolorów wybranych kafelków, które przypięliśmy do menu Start. Kolor jest ujednolicony i zawsze zgodny z akcentem kolorystycznym wybranym w opcjach personalizacji Windows 10, natomiast ikona jest pobierana z programu, do którego kafelek prowadzi. Wyjątkiem są tylko aplikacje pobrane z Microsoft Store, które mają indywidualny wygląd.
Gdy przypniemy sobie sporo „zwykłych” programów i gier do menu Start, to nie wyglądają one zbyt atrakcyjnie w formie kafelków. Istnieje jednak sposób na to, aby zmienić wygląd poszczególnych skrótów, które przypięliśmy do menu Start. Za pomocą narzędzia TileIconifier możemy dostosować wszystkie kafelki, znacznie bardziej personalizując ich wygląd. Jak to zrobić i na co dokładnie program pozwala? Zobaczmy.
Zmiana wyglądu kafelków w Windows 10
TileIconifier to niewielkie narzędzie, które nie wymaga nawet instalacji – wystarczy je wypakować w wybrane miejsce i od razu uruchomić z pliku EXE. Umożliwia edycję wyglądu wszystkich kafelków przypiętych do menu Start.
Aplikacja pozwala ustawić indywidualny kolor tła dla każdego przypiętego kafelka, a także zmienić kolor tekstu z nazwą programu na jasny lub ciemny (w zależności od wybranego tła). Oprócz tego umożliwia wstawienie dowolnej ikony, zarówno dla małego i średniego (standardowego) kafelka. Ikonę można również odpowiednio powiększyć lub zmniejszyć, aby zajmowała odpowiednią ilość miejsca na kafelku. Program daje możliwość użycia ikony na podstawie innego programu lub pliku ICO. Istnieje też możliwość wstawienia obrazka z pliku graficznego.
Z powyższego linku pobierz archiwum z programem w wersji x64 (dla komputerów 64-bitowych) lub x86 (dla komputerów 32-bitowych).
Rozpakuj i uruchom program jako administrator (kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Uruchom jako administrator”). Program wyświetla wszystkie skróty, które są w menu Start – nie tylko te przypięte, ale także te, które po prostu znajdują się na liście programów.
Możesz kliknąć w zakładkę „Utilities” i wybrać opcję „Get Pinned Items” – w ten sposób program pobierze listę skrótów, które są przypięte do menu Start i wyświetli obok nich ikonę haczyka w kolumnie „Is pinned?” (Jest przypięty?). Ułatwi to znalezienie przypiętych pozycji.
Aby zmienić tło kafelka, należy zaznaczyć skrót za niego odpowiedzialny na liście po lewej stronie. Gdy zaznaczysz skrót, to po prawej stronie okna możesz zmienić jego wygląd. Za pomocą pola „Background color” możesz ustawić dowolny kolor tła dla zaznaczonego kafelka. Wystarczy kliknąć w próbnik kolorów i wybrać pożądaną barwę – możesz też skorzystać z gotowych kolorów w rozwijanym menu lub wpisać kod HEX koloru.
Kolejną rzeczą, którą możesz ustawić, jest własna ikona. W polu „Medium icon” ustawiamy ikonę, która wyświetla się na większym, przypiętym kafelku, natomiast pole „Small icon” pozwala zmienić ikonę dla małego kafelka (przypiętego lub tego, który wyświetla się na ogólnej liście aplikacji). Domyślnie zaznaczona jest opcja „Change medium and small icon together”, która po wybraniu ikony w jednym polu automatycznie ustawi ją też w drugim.
Aby zmienić ikonę lub ustawić własny obrazek, kliknij w przycisk z obrazkiem i niebieską strzałką. W nowym oknie możesz ustawić ikonę, wskazując wybrany program lub możesz zaznaczyć pole „Use custom image”, co pozwala na wybranie obrazka PNG lub JPG. Ciekawe ikony dla popularnych programów znajdziesz chociażby w serwisie IconFinder.com.
Po wskazaniu ikony lub obrazka możesz zmienić rozmiar grafiki za pomocą suwaka. Dzięki temu możesz ustawić małą ikonę na środku lub rozciągnąć ją na cały rozmiar kafelka. To przydatne zwłaszcza wtedy, gdy ustawiamy obrazek i chcemy się upewnić, że wypełni cały kafelek.
Na sam koniec warto dostosować tekst, czyli nazwę programu. Można to zrobić w polu „Foreground text” – do dyspozycji masz kolor biały lub czarny („light” oraz „dark”) lub możesz też całkowicie wyłączyć wyświetlanie nazwy programu odznaczając pole „Enabled”.
Gdy już wszystko dostosujesz, należy zapisać zmiany. W tym celu klikamy w przycisk „Tile iconify!”. Twój kafelek zostanie zmieniony i możesz teraz przejść do zmiany kolejnego skrótu lub zamknąć program. Po wysunięciu menu Start zobaczysz zmiany.