Jak zmienić rozmiar czcionki w Windows 10 Fall Creators Update i nowszych

Microsoft w Windows 10 Fall Creators Update usunął opcję zmiany rozmiaru czcionki dla poszczególnych elementów interfejsu. Istnieje jednak sposób, aby nadal ręcznie ustawić inny rozmiar czcionki dla pasków tytułu, etykiet, menu i ikon, bez konieczności używania funkcji skalowania całego ekranu. Jak to zrobić?

Systemy Windows zawsze umożliwiały użytkownikom dostosowanie rozmiaru czcionek wyświetlanych na paskach tytułu, pod ikonami, w menu kontekstowym czy też w treści komunikatów systemowych. Wystarczyło wejść w Panelu sterowania do opcji personalizacji ekranu, a następnie skorzystać z opcji zmiany rozmiaru tekstu. Niestety, Microsoft usunął tę opcję z Windows 10 wraz z wydaniem aktualizacji Fall Creators Update, która trafiła do użytkowników jesienią 2017 roku.

Po jesiennej aktualizacji dla Windows 10 jedynym sposobem na zmianę rozmiaru czcionki w systemie jest zmiana skalowania, która sprawia, że wszystko na ekranie jest większe lub mniejsze – nie tylko czcionki, ale również rozmiar okien, paska zadań i innych elementów. Nie ma już w Panelu sterowania możliwości zmiany rozmiaru tekstu dla indywidualnych elementów interfejsu. Istnieje jednak sposób na to, aby taką opcję znów uzyskać – wystarczy skorzystać z niewielkiego programu o nazwie Alternate Font Sizer.

Zmiana rozmiaru czcionki w Windows 10 za pomocą Alternate Font Sizer

Alternate Font Sizer to narzędzie, które przywraca utraconą funkcjonalność zmiany rozmiaru czcionki w systemie Windows 10 Fall Creators Update i nowszych. Dzięki temu programowi można zmienić rozmiar czcionki w poszczególnych elementach interfejsu (menu, komunikaty, ikony, paski tytułu) bez konieczności zmiany skalowania całego obrazu na ekranie. Co więcej, program pozwala nie tylko na zmianę rozmiaru tekstu, ale również na zmianę kroju i stylu czcionki.

Pobierz Alternate Font Sizer

Aplikacja do działania wymaga bibliotek .NET Framework 2.0 – powinny zostać zainstalowane automatycznie przy próbie uruchomienia programu, wystarczy wyrazić na to zgodę. Jest to konieczne to uruchomienia narzędzia Alternate Font Sizer.

Warto także zwrócić uwagę na to, że przy próbie uruchomienia Alternate Font Sizer może wyświetlić się komunikat z systemowej funkcji SmartScreen, informujący, że aplikacja może być niebezpieczna. Wynika to z tego, że program jest mało znany i jednocześnie wpływa na modyfikację ustawień systemowych (rozmiaru tekstu). Nie należy się tym przejmować i wystarczy zezwolić na jego uruchomienie.

Po uruchomieniu programu wyświetli się główne okienko, z poziomu którego możemy zmienić rozmiar poszczególnych elementów interfejsu.

Zanim jednak to zrobimy, warto zrobić kopię zapasową obecnych ustawień, aby zawsze mieć możliwość powrotu do ustawień domyślnych. W tym celu wybierz opcję „File > Save as” i zapisz domyślne ustawienia w formie pliku z kopią zapasową.

Gdy masz już utworzoną kopię zapasową, to możesz teraz zmieniać rozmiar czcionki dla tytułów, ikon, menu, komunikatów i innych elementów. Wystarczy obok wybranej pozycji zmienić wartość w kolumnie „Height [Points]”. Wpisz tutaj nowy rozmiar czcionki, a następnie kliknij „Apply”, aby zapisać zmiany.

Jeżeli chcesz wprowadzić inne modyfikacje, takie jak zmiana kroju czcionki, to przy odpowiedniej pozycji wybierz opcję „Edit”. Pojawi się nowe okno ze szczegółowymi opcjami. W polu „ifFaceName” możesz wybrać dowolny krój czcionki spośród zainstalowanych czcionek. Po wszystkim wystarczy potwierdzić zmianę czcionki przyciskiem OK oraz Apply. Zmiany mogą być widoczne dopiero po ponownym uruchomieniu komputera.

Komentarze