Wielu z nas korzysta z YouTube'a nie ze względu na ciekawe filmy, ale także z powodu ogromnej ilości piosenek dostępnych w serwisie Google'a. Niekiedy YouTube potrafi być równie dobry, co chociażby serwisy typu Spotify. Brak w nim niestety kilku charakterystycznych dla nowoczesnych serwisów muzycznych funkcji. Jedną z nich jest funkcja radia, czyli tworzenia spersonalizowanych stacji na podstawie naszego gustu.
Usługi muzyczne typu Spotify oferują funkcje umożliwiające tworzenie spersonalizowanych stacji radiowych na podstawie ulubionego wykonawcy lub piosenki. Dzięki temu możemy wskazać swojego ulubionego wykonawcę, a następnie pozostawić odtwarzacz sam sobie - program automatycznie będzie oferować nam piosenki podobne do ulubionego artysty. A jeśli nie mamy Spotify lub innej usługi? Nic nie szkodzi - z takiej funkcji możemy także skorzystać w ramach YouTube dzięki serwisowi MuzicGenie.
YouTube Radio? To możliwe!
MuzicGenie to serwis, który działa jako zewnętrzna strona do obsługi YouTube'a pod kątem słuchania muzyki. Główną funkcją jest tutaj możliwość słuchania muzyki w formie stacji radiowej. Użytkownik wyszukuje swojej ulubionej piosenki ulubionego wykonawcy i rozpoczyna jej odtwarzanie, a następnie utwory są automatycznie sugerowane na bazie odtwarzanej piosenki.
Aby skorzystać z funkcji radia, należy przejść do serwisu MuzicGenie, a następnie wejść do zakładki z ikoną wyszukiwania. W polu wyszukiwarki wpisujemy artystę lub nazwę piosenki i klikamy w nią, aby rozpocząć odtwarzanie.
MuzicGenie wyświetli po prawej stronie klip utworu z YouTube, natomiast pod spodem zauważymy, który z utworów ustawił się jako następny w kolejce. W tym momencie nie musimy już nic więcej robić - serwis będzie automatycznie sugerował podobne utwory na podstawie wybranej piosenki, a my możemy po prostu zająć się słuchaniem.
Zapisywanie ulubionych piosenek
MuzicGenie posiada także funkcję playlist dla osób, które są zarejestrowane w serwisie. Aby się zarejestrować, wystarczy kliknąć w górnym prawym rogu w odnośnik Register, a następnie wypełnić krótki formularz (lub wybrać logowanie z Facebookiem czy Google+).
Gdy jesteśmy już zalogowani, to możemy przejść do zakładki Now Playing (ostatnia z dołu ikona w pasku bocznym). Wyświetlają się tu wszystkie utwory, których słuchaliśmy (i którego obecnie słuchamy).
Aby zapisać listę odtworzonych piosenek do playlisty, należy kliknąć w ikonę z dyskietką obok napisu "Now Playing". Wyświetli się okienko tworzenia listy - możemy wpisać nazwę lub wybrać playlistę z listy, którą chcemy zastąpić. Podajemy nazwę playlisty i zapisujemy ją przyciskiem "Save". Aby uzyskać do niej później dostęp, należy wybrać ikonę z trzema kreskami w pasku bocznym.