Jak znaleźć darmowe zdjęcia w Internecie

Szukasz darmowych zdjęć na bloga, stronę internetową czy do pracy? Za stockowe fotografie nie trzeba wcale płacić. W tym poradniku pokażemy, jak w prosty sposób legalnie i bez żadnych opłat ściągać zdjęcia i grafiki na potrzeby stron WWW, blogów lub do własnego użytku. Zapraszamy!

Każdy kto prowadzi własnego bloga, stronę internetową czy inną działalność w internecie wie, jak ważne są zdjęcia i grafiki. Bez nich nie tylko trudno przyciągnąć odbiorcę, ale również w ogóle stworzyć tekst czy stronę. Bez obrazków czy zdjęć zamieszczane przez nas materiały w sieci są znacznie uboższe. Szukając dobrych fotografii do użytku własnego możemy skorzystać z kilku rozwiązań:

Pierwsze dwie opcje nie są specjalnie zachęcające, druga zaś jest łamaniem prawa i może mieć poważne konsekwencje dla nas. Ogromna część materiałów graficznych zamieszczanych w internecie jest bowiem objęta prawami autorskimi i dostęp do nich, a tym bardziej wykorzystywanie na własny użytek może skończyc się w sądzie. Natomiast płacenie za stockowe zdjęcia to również niezbyt ciekawa opcja, zwłaszcza, jeżeli zależy nam na jak najmniejszych wydatkach.

Dlatego też przygotowaliśmy listę najlepszych naszym zdaniem stron, gdzie można znaleźć darmowe zdjęcia - tzw. royalty free. Oznacza to, że możemy wykorzystywać je bez ograniczeń na stronie, blogu czy w pisanej przez siebie pracy. Oczywiście są różnego rodzaju opcje darmowego udostępniania i tym tematem również się tutaj zajmiemy. Przejdźmy jednak do samej listy

Darmowe zdjęcia stockowe

Google Grafika

Tak, to prawda - z poziomu wyszukiwarki zdjęć na Google.pl można również przeglądać darmowe zdjęcia. W tym celu trzeba jednak skorzystać z filtrów oferowanych przez Google. A zatem, wchodzimy najpierw na stronę Google Grafika i wpisujemy interesujące nas zapytania - np. zdjęcia kotów. Oczywiście, lepszy efekt osiągniemy, wpisując anglojęzyczny termin niż zapytanie po polsku.

Po otwarciu strony z wynikami wyszukiwania, klikamy w pasku narzędziowym przycisk o nazwie "Narzędzia wyszukiwania". Następnie wybieramy przycisk "Prawa do użytkowania", a po jego rozwinięciu - "Oznaczone do ponownego wykorzystania", "Oznaczone do ponownego wykorzystania w celach niekomercyjnych" lub "Oznaczone do ponownego wykorzystania w celach niekomercyjnych z modyfikacją". Tak oznaczone zdjęcia są legalnie darmowe do pobrania i wykorzystania przez nas.

Pixabay

To serwis gromadzący darmowe stockowe zdjęcia w internecie. Dostępny jest w języku polskim, a zatem korzystanie z niego nie powinno nastręczać większych trudności. Aby skorzystać z Pixabay, wystarczy po otwarciu strony wpisać w wyszukiwarce interesującą nas frazę. Wyszukiwanie działa zarówno w języku polskim jak i angielskim. Po wyborze obrazka z wyników wyszukiwania klikamy zielony przycisk "Darmowe pobieranie" dostępny w prawej części strony.

 

Następnie zostanie rozwinięty pasek rozmiarów zdjęcia - od wymiaru S do Oryginalny. Podane są wymiary grafiki w pikselach, a także, ile danych zajmuje dane zdjęcia. Jeżeli chcemy pobierać zdjęcia/grafiki w oryginalnym, największym rozmiarze - musimy zalogować się na stronie Pixabay, podając nasz e-mail i hasło. Zarówno logowanie jak i dalsze korzystanie z serwisu są bezpłatne.

Foter

Darmowa wyszukiwarka zdjęć z serwisu Flickr. Na Flickrze często pojawiają się darmowe albo częściowo darmowe zdjęcia. Foter pozwala na ich wyszukiwanie, przeglądanie, a także podaje informacje na temat praw autorskich. Serwis nie posiada polskiego interfejsu, ale jest banalnie prosty w obsłudze. Po otwarciu strony, w pasku wyszukiwania Fotera wpisujemy interesujące nas zapytanie - np. cats. Po otwarciu strony z wynikami wyszukiwania odnajdujemy interesujące nas zdjęcie. Teraz możemy przejść do strony pobierania.

Foter pozwala na pobranie zdjęcia w kilku dostępnych rozmiarach - w zależności od tego, jakie zostały udostępnione przez autora. Zanim jednak pobierzemy zdjęcie, koniecznie trzeba zapoznać się z polem "Check license". Tutaj wyszczególnione są informacje na temat praw autorskich. Niektóre bowiem grafiki dostępne są np. na zasadzie Attribution License - czyli zamieszczając zdjęcie na swoim blogu trzeba podać nazwisko jego autora. Jeżeli nie jesteśmy obeznani z terminami określającymi poszczególne licencje, warto wygooglać je w internecie.

Freepik

Jeżeli bardziej niż zdjęcia, interesują nas obrazki, grafiki czy rysunki - możemy skorzystać z serwisu Freepik. Gromadzi on darmowe grafiki do wykorzystania na blogu czy stronie internetowej. Serwis podobnie jak pozostałe usługi działa na zasadzie wyszukiwarki. Po wpisaniu odpowiedniej frazy przechodzimy do wyników wyszukiwania. Klikając dany obrazek możemy pobrać go na komputer. Często jednak zdarza się, że chcąc pobrać grafikę musimy podziękować autorowi - zostaniemy wówczas przeniesieni na osobną stronę, gdzie możemy to zrobić, a pobieranie zdjęcia/obrazka rozpocznie się w tym samym czasie.

W serwisie Freepik możemy się tez zarejestrować, tworząc własne konto. Pozwoli to na zapisywanie zdjęć i grafik online, czyli stworzenie własnej biblioteki interesujących materiałów, które w dowolnym momencie mogą być przez nas pobrane na komputer. Freepik w odróżnieniu od konkurencji posiada jeszcze kilka ciekawych opcji takich jak np. filtry umożliwiające wyszukiwanie po kolorach lub rodzajach licencji czy podział wyszukiwanych materiałów na zdjęcia, grafiki wektorowe, PSD lub ikony. Rzecz jasna, dostępne są też kategorie darmowych materiałów dostępnych w tym serwisie.

Na zakończenie zapraszamy do zamieszczania w komentarzach pod tym tekstem informacji o Waszych źródłach darmowych grafik w internecie. Gdzie wyszukujecie zdjęcia i obrazki na bloga lub do pracy dyplomowej? Zachęcamy też do udostępniania tego tekstu znajomym. Może okazać się dużą pomocą w pracy.

Komentarze