Zgubiłeś laptopa? Ukradli Ci go? To spory problem i mnóstwo stresu. Posiadacze urządzeń Mac mogą liczyć na aplikację „Find my Mac”, ale użytkownicy sprzętów pracujących pod kontrolą Windowsa na taką pomoc niestety liczyć nie mogą. Na szczęście istnieją różne rozwiązania, które pozwalają odszukać laptopa lub inne urządzenie mobilne. Sprawdźmy, jak to działa.
Jak to w ogóle działa?
Wszystkie tego typu rozwiązania działają podobnie. Instalujemy konkretne oprogramowanie na dysku twardym laptopa, rejestrujemy się w serwisie a następnie logujemy na swoje konto. Jeśli urządzenie zostanie zgubione lub skradzione, logujemy się ponownie na swoje konto z poziomu przeglądarki internetowej – po krótkiej chwili uzyskamy dostęp do lokalizacji, w której znajduje się urządzenie. Dodatkowo będziemy mogli zdalnie sterować urządzeniem etc.
Należy jednak pamiętać, że lokalizacja komputera może być niezwykle trudna. W przypadku lokalizacji smartfona, istnieje szansa, że jest włączony, podłączony do sieci, ma włączony odbiornik WiFi i GPS etc. Laptop może być wyłączony, nie ma modułu GPS, może być odłączony od jakiejkolwiek sieci itp. Jeśli przynajmniej jeden z powyższych warunków zostanie spełniony, lokalizacja urządzenia będzie niezwykle trudna lub w ogóle niemożliwa. Tak czy inaczej sprawdźmy, jak działa program Prey.
Instalacja i konfiguracja programu Prey
Po pobraniu programu Prey (5,51 MB) i instalacji, kreator zaproponuje konfigurację wstępną programu. Jeśli nie posiadamy jeszcze konta Prey, zaznaczamy opcję „New user”, jeśli już posiadamy konto, wybieramy „Existing user” by się zalogować. Na potrzeby testu utworzymy nowe konto.
Po wpisaniu wszystkich danych, wybraniu typu urządzenia klikamy na „Create”, aby stworzyć nowe konto użytkownika. Po odebraniu maila aktywacyjnego logujemy się na swoje konto w serwisie.
Po zalogowaniu Prey jest natychmiast gotowy do pracy i działa domyślnie, jako usługa systemu Windows. Aby przejść do konfiguracji programu, otwieramy odpowiedni skrót w Menu Start.
W opcjach możemy między innymi zmienić częstotliwość raportów, dzięki czemu możemy szybciej zlokalizować zagubiony sprzęt. W tym celu wybieramy opcję „Options for execution”, klikamy „Next” a następnie wybieramy interesującą nas wartość przy „Frequency of reports and actions”. Po ustawieniu wszystkich opcji klikamy na „Apply”, aby zatwierdzić zmiany.
Śledzenie zagubionego laptopa
Aby znaleźć zagubiony sprzęt należy zalogować się na swoje konto z poziomu przeglądarki internetowej korzystając z podanych przy rejestracji danych. Na stronie głównej serwisu po zalogowaniu znajdziemy wszystkie podłączone do usługi urządzenia.
Jeśli zgubimy urządzenie, klikamy na niego, a następnie w nowym oknie przesuwamy specjalny suwak z pozycji „OK” na „Missing”. Następnie musimy spojrzeć na opcje dostępne poniżej – jeśli chcemy zlokalizować urządzenie, musimy aktywować funkcję „Geo”.
Po aktywacji tej opcji urządzenie będzie korzystało z wbudowanego modułu GPS lub WiFi lokalizując pozycje okolicznych hot-spotów. Oprócz tego możemy skorzystać z dodatkowych funkcji, takich jak alarm, który przyda się do zlokalizowania urządzenia zagubionego w pobliżu. Oczywiście laptop musi być włączony, zaś dźwięk ustawiony na odpowiednim, słyszalnym poziomie. Po ustawieniu wszystkich opcji naciskamy na przycisk „Zapisz zmiany”.
Po ustawieniu trybu „Zagubienia” pojawi się komunikat o tym, że usługa czeka na pierwszy raport. Jeśli tylko zainstalowana w systemie operacyjnym usługa połączy się z siecią, Prey wyświetli odpowiedni komunikat. Aby tak się stało, aplikacja Prey musi być aktywna, urządzenie musi mieć połączenie z siecią i być włączone.
Po otrzymaniu raportu zostanie on umieszczony w specjalnej zakładce. Raport będzie posiadał wszelkie informacje, które zaznaczyliśmy przy wyborze opcji. Będzie to między innymi orientacyjna lokalizacja, status sieciowy, adres IP jak również zrzut ekranu oraz zdjęcie z kamerki internetowej, jeśli takowa została zainstalowana. Takie informacje z pewnością pomogą zlokalizować urządzenie lub w skrajnych przypadkach, mogą służyć za dowód w sprawie o kradzież.