Jak zrobić debrand w Huawei P8 Lite z zablokowanym bootloaderem
Huawei P8 Lite zakupiony w polskiej sieci ma tzw. brandowane oprogramowanie, zawierające dodatki od operatorów Orange, Play, T-Mobile i Plus. Uniemożliwia to wykonanie aktualizacji oprogramowania do najnowszej wersji. Jak zrobić debrand, czyli jak usunąć oprogramowanie od operatora i wgrać czysty software?
Jeśli zakupimy telefon na wolnym rynku, to zainstalowane w nim będzie czyste oprogramowanie od producenta, wolne od dodatków „przyklejonych” przez operatora. Jeśli jednak telefon uzyskamy od operatora typu Orange, Plus, Play czy T-Mobile, to w telefonie znajdziemy oprogramowanie brandowane. Brandowane oprogramowanie może zawierać dodatkowe aplikacje, ma często zmieniony ekran bootowania (włączania) i różni się numerem kompilacji.
To, co jednak najbardziej przeszkadza w brandowanym oprogramowaniu, to fakt, że nie zawsze możemy instalować aktualizacje systemowe udostępnione od producenta. W przypadku Huawei P8 Lite niestety tak jest. Jeśli chcemy zainstalować aktualizację do nowszej wersji Androida, to musimy czekać, aż udostępni ją operator. Oprogramowanie pobrane ze strony producenta nie zostanie zainstalowane. Jedynym sposobem jest wykonanie tzw. debrandu, czyli przeinstalowanie oprogramowania w taki sposób, aby uzyskać czystą wersję bez dodatków operatora.
Wykonujemy debrand w P8 Lite bez odblokowywania bootloadera
Większość metod na debrand wymaga odblokowania bootloadera i wgrania nowego oprogramowania. Użytkownik dqlizer znalazł jednak metodę na wykonanie debrandu bez potrzeby odblokowywania urządzenia i opisał ją na forum Play. Oznacza to, że nie utracimy w ten sposób gwarancji i będziemy mogli swobodnie zainstalować najnowszą aktualizację oprogramowania ze strony producenta, a także pozbędziemy się dodatków od operatora. Należy jednak pamiętać, że wykonanie debrandu wiążę się z utratą danych w telefonie. Pamiętaj o kopii zapasowej!
Uwaga! Poniższa metoda może nie zadziałać na wszystkich egzemplarzach. Dużo zależy od tego, jaką aktualnie mamy wersję oprogramowania w telefonie, a także od operatora. Pamiętaj, że wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność – nigdy nie dajemy 100% gwarancji, że na Twoim egzemplarzu wszystko zostanie wykonane w pełni prawidłowo. Zawsze istnieje ryzyko, że coś może pójść nie tak.
Do wykonania poniższych czynności będziesz potrzebować dwóch paczek, które możesz pobrać z oficjalnej strony Huawei. Będzie to oprogramowanie w wersji L21C432B170 oraz tzw. „Rollback upgrade package”, który ułatwi nam zmianę oprogramowania.
Pobierz paczkę #1 – Oprogramowanie L21C432B170
Pobierz paczkę #2 – Rollback upgrade package
W jaki sposób wykonamy debrand? Musimy zainstalować obie paczki kilka razy w odpowiedniej kolejności, dzięki czemu zmieniony zostanie nam numer kompilacji na C432. To numer, który umożliwia instalowanie aktualizacji systemowych ze strony Huawei.
Pierwszym krokiem jest podłączenie telefonu do komputera za pomocą kabla USB. Otwórz okno „Mój komputer” i wybierz swój telefon na liście urządzeń. Następnie przejdź do pamięci wewnętrznej i sprawdź, czy znajduje się tu folder o nazwie „dload”. Jeśli takiego folderu nie ma, to należy go utworzyć. Jeśli z kolei taki folder już jest, to upewnij się, że jest pusty. Następnie wykonuj poniższe instrukcje dokładnie tak, jak zostało to opisane.
- Rozpakuj paczkę #1 (oprogramowanie L21C432B170) i skopiuj wypakowany plik UPDATE.APP do katalogu „dload” w pamięci wewnętrznej urządzenia.
- Udaj się w Androidzie do „Ustawienia > Aktualizator” i wybierz „Menu > Aktualizacja lokalna”. Wskaż plik UPDATE.APP i zezwól na wykonanie aktualizacji. Podczas instalacji wyskoczy błąd z informacją, że instalacja się nie powiodła – zignoruj go.
- Włącz telefon ponownie i podłącz go kablem USB. Usuń obecny plik UPDATE.APP z katalogu „dload”. Rozpakuj na komputerze paczkę #2 – uzyskasz w ten sposób nowy plik UPDATE.APP. Skopiuj go do pamięci wewnętrznej, do folderu „dload”. Wykonaj instalację pakietu UPDATE.APP tak, jak w punkcie drugim.
- Po ukończeniu instalacji znowu podłącz telefon do komputera kablem USB i usuń obecny plik UPDATE.APP z katalogu „dload”. Ponownie skopiuj do telefonu (do folderu „dload”) plik UPDATE.APP z paczki #1 i jeszcze raz go zainstaluj, tak, jak pokazano to w punkcie drugim.
- Na sam koniec wykonaj jeszcze raz krok pierwszy oraz drugi, instalując ponownie plik UPDATE.APP z paczki #1. Tym razem na samym końcu nie otrzymasz komunikatu o błędzie instalacji i zostanie wgrane oprogramowanie L21C432B170.
Gdy już w naszym telefonie znajdzie się oprogramowanie L21C432B170, to proces debrandu zostanie zakończony. L21C432B170 to Android Lollipop 5.0.1 bez dodatków od operatora z numerem kompilacji zgodnym z oryginalnym oprogramowaniem ze strony Huawei. Teraz możemy np. zainstalować oprogramowanie Android 6.0 w P8 Lite ze strony producenta, nie martwiąc się o to, czy nasz operator udostępni je na czas. Bootloader został w nienaruszonym stanie, więc nie musimy się martwić o gwarancję. Powyższa operacja powinna zadziałać na większości egzemplarzy Huawei P8 Lite. Jeśli jednak nie działa, to jedynym sposobem jest odblokowanie bootloadera i wykonanie debrandu innym sposobem.