Spis treści
Na temat downgrade'u iOS pisaliśmy już jakiś czas temu na łamach download.net.pl. Dzisiaj chcielibyśmy omówić temat z punktu widzenia narzędzia, które umożliwia dość łatwe obniżenie wersji systemu dla iPhone'a. Mowa tutaj o darmowym programie Prometheus, który dopiero co pojawił się w najnowszym wydaniu w internecie. Z jego poziomu można cofnąć iOS do wcześniejszego wydania, jednak nie jest to takie łatwe, jak byśmy chcieli. Przejdźmy jednak do rzeczy.
Prometheus na obecną chwilę obsługuje systemy iOS oraz macOS, ale nie jest dostępny dla iOS 10. Obsługuje natomiast wcześniejsze wersje tego systemu. A zatem, możemy dokonać downgrade'u np. z iOS 9.2 do iOS 9.1. Natomiast jeżeli mamy zainstalowany w iPhonie czy iPadzie iOS 10, droga do obniżenia wersji (póki co) jest zamknięta. Jak zwykle w takich przypadkach potrzebne są również pliki SSH, bez których trudno cokolwiek zrobić w kontekście obniżenia wersji.
Na samym początku należy koniecznie wykonać kopię bezpieczeństwa w naszym iPhonie lub iPadzie. Cofnięcie do wcześniejszej wersji iOS spowoduje rzecz jasna skasowanie wszystkich plików i ustawień z naszego mobilnego urządzenia. Dlatego przed przystąpieniem do pracy należy upewnić się, że nasze dane znajdują się w bezpiecznym miejscu i nic im nie zagraża. Dopiero później przystępujemy do właściwego procesu downgrade'u. Przejdźmy jednak do samego poradnika.
Jak obniżyć wersję iOS za pomocą Prometheus
Przede wszystkim pobieramy program Prometheus na nasz komputer - w najnowszej wersji. Musimy też pobrać wersję iOS, do której chcemy obniżyć nasz smartfon czy tablet. Co więcej, musimy też mieć dostęp do pliku SSH, które wygenerowaliśmy wcześniej.
Mając powyższe komponenty tworzymy nowy folder w komputerze - będziemy tutaj gromadzić potrzebne pliki. Nazwijmy go "Downgrade" dla porządku. Przenosimy do niego pliki SSH lub też ich kopie, a także plik z wersją systemu iOS, którą wcześniej pobraliśmy. Następnie zmieniamy rozszerzenie pliku z IPSW na ZIP - czyli standardowe archiwum. W ten sposób łatwiej nam będzie rozpakować paczkę.
Z tak stworzonego archiwum kopiujemy plik o nazwie BuildManifest.plist, a także plik z rozszerzeniem BBFW. Oba pliki umieszczamy rzecz jasna w naszym folderze "Downgrade". To nie wszystko, teraz przechodzimy do kolejnego kroku, którym jest podłączenie naszego mobilnego urządzenia do komputera - za pomocą kabla USB.
Uruchamiamy konsolę (terminal czy PowerShell) i wpisujemy następującą komendę, którą dalej należy zatwierdzić Enterem:
- cd/ ścieżka dostępu do naszego folderu "Downgrade"
Kiedy konsola powiadomi nas, że pomyślnie przenieśliśmy się do wybranego wcześniej folderu, podajemy następną komendę, którą również należy zakończyć Enterem:
- ./futurerestore -t plik SSH -b plik BBFW -p BuildManifest.plist -s IMP4 -mBuildManifest.plist -w plik IPSW
W odpowiednich miejscach wpisujemy rzecz jasna pełne nazwy plików, które umieściliśmy w folderze "Downgrade". Po wykonaniu tej komendy czekamy chwilę, póki pliki nie zostaną przeniesione na nasz iPhone. Może to potrwać od kilkunastu do nawet pół godziny. Będzie to rzecz jasna uzależnione od postępu instalacji danych w naszym telefonie. Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem, po zrestartowaniu urządzenia będziemy mogli cieszyć się wcześniejszą wersją systemu iOS w naszym iPhonie czy iPadzie.
Gdybyście jednak mieli jakiekolwiek problemy czy nieudane próby downgrade'u iPhone'a, koniecznie opiszcie to w komentarzach pod tym tekstem. Postaramy się odpowiedzieć na wszelkie zgłoszenia i pomóc w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania. Nie pomagamy natomiast osobom, które zgłaszają się z kradzionymi telefonami - to niezgodne z prawem.