Smartfony z linii Nexus otrzymują prawie zawsze najświeższe aktualizacje tuż po premierze. Ma to swoje plusy, ale także minusy – jeżeli po aktualizacji do nowej wersji występują jakieś problemy, błędy, to możemy wtedy powrócić do poprzedniej wersji Androida. Jak to zrobić?
Aktualizacji telefonu możemy dokonywać z poziomu ustawień Androida, niestety nie znajdziemy tam opcji obniżenia wersji do poprzedniej. Aby to zrobić, należy ręcznie pobrać odpowiednią wersję systemu z odpowiedniej strony Google, a następnie samodzielnie ją zainstalować.
Uwaga! Abyśmy mogli ręcznie wgrywać inne wersje Androida (nawet oficjalne), to konieczne jest odblokowanie bootloadera w Nexusie. Nie wiesz, jak to zrobić? Zobacz nasz poradnik odblokowywania bootloadera w smartfonach i tabletach Nexus. Odblokowanie bootloadera wiążę się z wykasowaniem wszystkich danych z telefonu.
Robimy downgrade Nexusa
1. Upewnij się, że masz odblokowany bootloader oraz zrób kopię zapasową wszystkich danych z telefonu, gdyż zdjęcia, muzyka itp. zostaną wykasowane.
2. Przejdź do oficjalnej strony, na której możesz pobrać odpowiednią wersję Androida dla swojego modelu Nexusa:
Pobierz obraz systemu dla swojego Nexusa
Znajdź na stronie odpowiednią sekcję dla swojego modelu i ściągnij wersję Androida, którą chcesz zainstalować. Plik zostanie pobrany w postaci archiwum .tgz (można go rozpakować tak samo, jak plik .zip).
3. Pobierz paczkę ADB Tools, która umożliwi instalację obrazu systemu. Jeżeli pobierałeś ją przy okazji odblokowywania bootloadera, to nie musisz tego robić ponownie.
W powyższej paczce znajdują się dwa katalogi: adb-tools oraz adb-treiber. Do folderu adb-tools rozpakuj pobrany obraz z systemem Android. Po rozpakowaniu powinny pojawić się pliki z rozszerzeniem .img, .zip oraz .bat.
4. Na smartfonie włączamy debugowanie USB. W tym celu udajemy się do „Ustawienia > Opcje programistyczne” i zaznaczamy „Debugowanie USB”. Nie możesz znaleźć takiej opcji? Zobacz, jak włączyć opcje programistyczne w Androidzie.
5. Wyłącz swojego Nexusa przyciskiem zasilania. Poczekaj parę sekund. Następnie uruchom go ponownie wciskając i przytrzymując przycisk zasilania i ściszania głośności.
Nexus uruchomi się w trybie Fastboot. Jeżeli mamy zainstalowane nieoficjalne recovery (np. CWM), to wybieramy „Recovery”z listy za pomocą przycisków głośności i potwierdzamy przyciskiem zasilania.
Jeśli mamy oryginalne, stockowe recovery (czyli niczego nie zmienialiśmy), to w momencie, gdy pojawi się ikona leżącego robota, należy wcisnąć przycisk zasilania, a następnie przycisk zwiększania głośności.
6. Po wejściu do recovery wybieramy opcję „Wipe Cache Partition” i potwierdzamy przyciskiem zasilania. Następnie wybieramy „Wipe data / factory reset” i ponownie potwierdzamy przyciskiem zasilającym.
7. Po wyczyszczeniu danych i cache, należy przełączyć się z powrotem do poprzedniego ekranu bootloadera, a następnie podłączyć telefon kablem USB do komputera.
8. Udaj się na komputerze do folderu adb-tools i znajdź plik „flash-all.bat”. Upewnij się, że pobrany obraz systemu znajduje się w tym samym katalogu i kliknij dwukrotnie w plik „flash-all.bat”.
To wszystko – plik .bat wykona odpowiednie procedury instalacyjne, połączy się z naszym telefonem i rozpocznie instalację starszej wersji Androida. Po wszystkim wystarczy zrestartować Nexusa i przejść przez proces pierwszego uruchomienia systemu (konfiguracja konta Google etc.).