Chcesz zabezpieczyć swojego Firefoksa i zrobić kopię wszystkiego, co się da? Zakładek, dodatków, wtyczek, ustawień, preferencji? Zobacz, jak to zrobić, aby np. po reinstalacji systemu móc przywrócić do programu wszystkie swoje dane i ustawienia.
Kopia zapasowa danych to podstawa – powinniśmy zawsze robić backup najważniejszych rzeczy, aby w przypadku awarii dysku nie stracić swoich danych. Przeglądarki internetowe pełnią coraz większą rolę w codziennym użytkowaniu komputera, więc związane z nimi ustawienia i dane również powinniśmy zabezpieczać.
Kopia zapasowa Firefoksa
Za pomocą specjalnego dodatku o nazwie FEBE (Firefox Environment Backup Extension) możemy zrobić kopię zapasową ogromnej ilości danych z przeglądarki Firefox. Możemy zabezpieczyć takie dane, jak zapisane hasła, zainstalowane dodatki i wtyczki, ciasteczka z otwartymi sesjami, historię przeglądania, skórki do Firefoksa oraz wiele innych.
Dodatek nie jest dostępny w oficjalnym repozytorium rozszerzeń do Firefoksa, więc musimy go pobrać z zewnętrznego źródła i zainstalować ręcznie. Domyślnie FEBE pobiera się w formacie ZIP – musimy mu zmienić rozszerzenie z .ZIP na .XPI. Możemy to zrobić od razu przy zapisywaniu pliku lub tuż po pobraniu, edytując nazwę i zmieniając rozszerzenie ręcznie.
Następnie otwieramy okno Firefoksa i przeciągamy plik .XPI z dodatkiem FEBE w okno przeglądarki, a następnie upuszczamy. Wyświetli się komunikat od Firefoksa z prośbą o zaakceptowanie instalacji. Po zainstalowaniu uruchamiamy przeglądarkę ponownie.
Po ponownym uruchomieniu możemy przejść do ustawień dodatku FEBE. Okno z preferencjami podzielone jest na kilka zakładek – What to backup, Where to backup, When to backup itp.
W pierwszej zakładce „What to backup” wybieramy, jakie dane mają być uwzględnione w kopii zapasowej. Możemy zaznaczyć opcję „Full profile”, aby kopiować profil całej przeglądarki ze wszystkimi danymi bądź wybrać tryb „Selective” i samemu zaznaczyć, jakie elementy mają być uwzględnione w kopii zapasowej. Możemy wybrać zakładki, rozszerzenia, skórki, ustawienia, ciasteczka, historię przeglądania, historię formularzy, a także hasła i loginy.
Kolejna zakładka to Where to backup – w tym miejscu możemy wybrać, gdzie na dysku ma być zapisywana kopia zapasowa naszych danych, a także nazewnictwo dla plików z kopią danych. Zalecamy tworzenie kopii zapasowej na innym dysku, niż ten, na którym zainstalowany jest Firefox.
W zakładce „When to backup” możemy z kolei ustawić zautomatyzowany harmonogram kopii zapasowych, czyli wybrać, w jakie dni i o jakiej godzinie kopia zapasowa ma być wykonywana automatycznie. Możemy kopię robić codziennie lub tylko w wybrane dni tygodnia.
Jeśli chcemy robić kopię zapasową w chmurze, to możemy przejść do sekcji Cloud Services i skonfigurować swoje konto w chmurze, np. Dropbox czy Box. Po wszystkim klikamy OK i gotowe – program zgodnie z naszymi ustawieniami będzie tworzył cykliczne kopie zapasowe w wybranym miejscu. Jeżeli zechcemy je przywrócić np. po awarii dysku czy systemu, to wystarczy zainstalować FEBE w Firefoksie i skorzystać z opcji przywracania.