Z pewnością podczas przeglądania poradników instalacji nieoficjalnych wersji Androida lub różnych modyfikacji w smartfonie spotkaliście się z pojęciem „Nandroid Backup”. Czym jest taki rodzaj kopii zapasowej i jak go utworzyć? Zobaczmy.
Nandroid Backup to całkowita kopia zapasowa naszego systemu. Zawarte w niej są absolutnie wszystkie możliwe elementy – system Android, wszystkie aplikacje i gry wraz z aktualnym postępem, zdjęcia, muzyka, filmy, notatki, wiadomości tekstowe, tapety, widżety, dzwonki, informacje o logowaniu, ustawienia systemowe, a także zapisane hasła.
Tworząc taką kopię zapasową jesteśmy bardzo dobrze zabezpieczeni przed awarią smartfona, która może nastąpić w wyniku instalacji różnego rodzaju modyfikacji czy plików .ZIP z poziomu trybu Recovery. Jeżeli coś pójdzie nie tak i będziemy mieli problemy z telefonem, to wystarczy przywrócić Nandroid Backup – zostaniemy przeniesieni dokładnie do tego stanu, w którym zrobiliśmy kopię zapasową. Działa jak prawdziwa maszyna czasu.
Jak zrobić Nandroid Backup?
Jest kilka sposobów na wykonanie Nandroid Backupa – możemy skorzystać z odpowiedniej aplikacji lub zrobić to bezpośrednio w trybie recovery (CWM lub TWRP). Pokażemy wszystkie trzy metody (aplikacja, CWM, TWRP).
Nie masz jeszcze recovery w telefonie? Zobacz, jak je zainstalować za pomocą RecoverX lub RomInstaller. Jeżeli żadna z tych metod instalacji recovery nie zadziała, to należy poszukać indywidualnej instrukcji dla konkretnego modelu urządzenia.
Metoda #1: Nandroid Backup w CWM
Uruchamiamy tryb Recovery. Wyświetli się lista dostępnych opcji – wyszukujemy pozycji „Backup and Restore”.
Wchodzimy do niej, a następnie wybieramy ponownie „Backup”. Teraz będziemy mogli wybrać, gdzie chcemy zrobić kopię zapasową – w wewnętrznej pamięci telefonu (Backup to internal sdcard) lub na zewnętrznej karcie pamięci (Backup to external sdcard).
Tworzymy backup w wybranym miejscu i uruchamiamy Androida ponownie. Po wykonaniu kopii zapasowej zaleca się skopiowanie Nandroid Backupa np. na dysk komputera, aby go przypadkiem nie utracić. W tym celu podłączamy telefon kablem USB. Nandroid Backup znajdziemy na wybranej karcie w folderze „/data/media/clockworkmod/backups”.
Metoda #2: Nandroid Backup w TWRP
Bardzo podobnie wykonujemy backup w recovery typu TWRP. Uruchamiamy urządzenie w tym trybie, a następnie czekamy na wyświetlenie wszystkich opcji.
Wybieramy na liście opcję Backup, a następnie nadajemy odpowiednią nazwę dla naszej kopii zapasowej (dowolna nazwa, np. aktualna wersja Androida).
Potwierdzamy wykonanie kopii zapasowej i czekamy na ukończenie operacji, a następnie uruchamiamy smartfona ponownie. Podobnei jak w przypadku CWM, podłączamy Androida kablem do komputera i robimy kopię naszego backupu na dysku komputera, aby dodatkowo się zabezpieczyć. Nandroid Backup w pamięci telefonu znajdziemy w folderze „/0/TWRP/Backups”.
Metoda #3: Nandroid Backup za pomocą aplikacji Online Nandroid Backup
Jeśli nie mamy jeszcze zainstalowanego żadnego recovery w telefonie, to kopie zapasową możemy wykonać za pomocą aplikacji z poziomu samego Androida.
Zaletą tego rozwiązania jest to, że możemy wykonać zarówno kopię kompatybilną z CWM jak i z TWRP. Możemy dzięki temu stworzyć kopię zapasową dla obu typów jeszcze przed tym, zanim się zdecydujemy na któryś z nich. Aplikacja do działania wymaga jednak roota.
Uruchamiamy aplikację i wybieramy „Custom Backup”. Następnie w polu „Backup Name” wpisujemy jakąś nazwę dla naszej kopii. Kolejnym krokiem jest wybrane typu backupu – wybieramy CWM lub TWRP, a także wskazujemy miejsce zapisu kopii zapasowej (Save Location – pamięć wewnętrzna lub zewnętrzna).
Po wykonaniu backupu możemy powtórzyć powyższą czynność i wykonać tym razem kolejną kopię, ale dla innego recovery. Dzięki temu możemy mieć zarówno kopię dla CWM jak i dla TWRP, a następnie bezpiecznie przechować je na dysku komputera i użyć w razie potrzeby.
Przywracanie kopii zapasowej
Przywracanie Nandroid Backupa jest bardzo proste. Upewniamy się, że nasz backup znajduje się w pamięci telefonu lub na karcie SD. Jeżeli przechowujemy go na komputerze, to musimy go przenieść z powrotem do smartfona.
Następnie uruchamiamy Androida w trybie Recovery – CWM lub TWRP. Tym razem nie wybieramy jednak opcji „Backup”, ale „Restore”. Po wejściu do opcji Restore wyświetlą się znalezione kopie zapasowe – wybieramy ją na liście i czekamy na przywrócenie wszystkich danych. Pamiętajcie, że wszystkie dotychczasowe dane zostaną zastąpione tymi z backupu.