Masz najnowszego Androida 5.1 w swoim Nexusie 5, ale chciałbyś zrobić roota? Pomimo, że Android 5.1 wyszedł dopiero niedawno to można go już dość łatwo zrootować na Nexusie 5.

Nexus 5 - robienie roota na Androidzie 5.1

Android 5.1 póki co nie jest szeroko dostępny, ale użytkownicy Nexusa 5 mają już do niego dostęp. Po przeinstalowaniu oprogramowania brakuje nam jednak jednej rzeczy – roota. Oto, jak go zrobić.

Uwaga! Poniższa procedura usuwa z telefonu wszystkie dane, więc przed przystąpieniem do rootowania należy zrobić kopię zapasową swojego telefonu – kontakty, wiadomości, muzykę, zdjęcia, wideo itp.

Abyśmy mogli wykonać poniższe czynności, konieczne jest posiadanie odblokowanego bootloadera w Nexusie 5. Należy także naładować w pełni nasz telefon, gdyż pierwsze uruchomienie będzie bardzo długie. Nie należy używać poniższych plików na innym urządzeniu niż Nexus 5 z Androidem 5.1 (build LMY47D), gdyż grozi to trwałym uszkodzeniem telefonu. Wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność.

Rootowanie Nexusa 5 z Androidem 5.1

1. Włącz w telefonie funkcję debugowania USB. Znajdziesz ją w opcjach programistycznych, czyli „Ustawienia > Opcje programistyczne > Debugowanie USB”. Podłącz telefon kablem USB do komputera.

2. Pobierz paczkę z narzędziami ADB Tools, a następnie rozpakuj ją w dowolne miejsce (np. na Pulpit). Znajdziesz w niej podkatalogi „adb-tools” oraz „adb-treiber”.

Narzędzia ADB po wypakowaniu

3. Przejdź do podkatalogu „adb-treiber” i zainstaluj uniwersalny sterownik ADB, aby upewnić się, że sterownik USB do Nexusa 5 będzie poprawnie rozpoznawany.

4. Pobierz archiwum zip SuperSU v2.46 na swoim komputerze. Następnie przekopiuj je do głównego katalogu w pamięci wewnętrznej Androida. Nie wklejaj pliku do podfolderu „Downloads” czy podobnego – plik ZIP powinien znajdować się „luzem” w głównym katalogu pamięci wewnętrznej.

5. Pobierz obraz IMG z ClockworkMod Recovery na swoim komputerze. Następnie przekopiuj ten plik do podfolderu „adb-tools” z drugiego punktu. Po przekopiowaniu plik .img powinien znajdować się w tym samym miejscu, co pliki .adb.exe oraz fastboot.exe.

Kopiowanie pliku IMG z CWM do folderu ADB-Tools

6. Uruchom swojego Nexusa 5 w trybie Fastboot. Aby to zrobić, wyłącz telefon całkowicie, a następnie włącz go przytrzymując przycisk zasilania (Power) oraz ściszania głośności (Volume Down) dopóki na ekranie nie wyświetli się tryb Fastboot.

Nexus 5 - tryb Fastboot

7. Otwórz na komputerze folder „adb-tools”, w którym znajdują się pliki adb.exe, fastboot.exe oraz plik .img z ClockworkMod Recovery. Przytrzymaj klawisz Shift na klawiaturze, a następnie kliknij w puste miejsce wewnątrz folderu prawym przyciskiem myszy. Z rozwijanego menu wybierz opcję „Otwórz okno polecenia tutaj...”.

Otwieranie okna polecenia w folderze adb-tools

8. Wpisz poniższą komendę, aby wgrać CWM Recovery do swojego telefonu:

fastboot flash recovery recovery-clockwork-touch-6.0.4.5-hammerhead.img

Wpisywanie komendy w wierszu polecenia

9. Poczekaj aż CWM zostanie wgrany na telefon. Następnie weź Nexusa 5 do ręki i za pomocą klawiszy głośności wskaż na ekranie tryb „Recovery mode” i wejdź do niego wciskając przycisk zasilania.

Wejście do trybu Recovery w Nexus 5

10. Uruchomi się CWM Recovery. Za pomocą przycisków głośności wskaż opcję „Install ZIP” i potwierdź ją przyciskiem zasilania. Następnie wybierz „choose ZIP from SDCard”.

11. Wskaż na liście plik SuperSU.zip, który przekopiowaliśmy w czwartym kroku, a następnie potwierdź wybranie go przyciskiem zasilania. Ponownie potwierdź chęć zainstalowania wskazanego pliku ZIP w telefonie.

12. Poczekaj, aż na ekranie pojawi się komunikat „Install from SD Card complete”, po czym powróć do menu głównego CWM i wybierz opcję reboot, czyli ponownego uruchomienia telefonu.

13. Na ekranie prawdopodobnie wyświetli się komunikat „Root access possibly lost”. Za pomocą przycisków głośności wskazujemy opcję „Yes – Fix root” i wybieramy ją przyciskiem zasilania.

14. Telefon teraz się zrestartuje. Pierwsze uruchomienie może trwać BARDZO długo, więc należy uzbroić się w cierpliwość.

15. Po uruchomieniu nasz Android będzie zrootowany. Możemy go przetestować korzystając z aplikacji Root Checker, która jest dostępna za darmo w Sklepie Play.