Spis treści
Honor 5X nie da się zrootować za pomocą narzędzi typu KingRoot czy KINGO Android Root. Można jednak zrobić roota ręcznie, co pokazujemy krok po kroku w naszym poradniku, odblokowując bootloader, wgrywając TWRP Recovery i instalując roota (SuperSU).
Do wgrania roota w Honorze 5X nie wystarczy zautomatyzowana aplikacja pokroju KingRoot czy inne rozwiązanie typu „One Click Root”. W tym wypadku trzeba wszystko wykonać ręcznie, w efekcie czego uzyskamy roota zrobionego za pomocą SuperSU. Proces ten wymaga jednak najpierw odblokowania bootloadera w telefonie, a następnie wgrania nieoficjalnego trybu Recovery (np. TWRP Recovery).
Uwaga! Wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność. Przed przystąpieniem do poniższej procedury wykonaj kopię zapasową najważniejszych danych, zdjęć, kontaktów, filmów i muzyki, gdyż odblokowanie bootloadera może spowodować wykasowanie wszystkich danych.
Krok 1: Odblokuj bootloader
Najpierw musisz odblokować bootloader, dzięki czemu zezwoli on na wgranie nieoficjalnego trybu Recovery (TWRP). Ten z kolei pozwoli wgrać roota. Aby odblokować bootloader, skorzystamy z oficjalnej metody odblokowywania bootloadera w urządzeniach Huawei.
W Honorze 5X konieczne jest włączenie przełącznika „Zdjęcie blokady OEM” w opcjach programistycznych. Wejdź do „Ustawienia > Informacje o telefonie” i stuknij palcem siedem razy w pole „Numer kompilacji”. Aktywuje to opcje programistyczne w telefonie.
Przejdź do opcji programistycznych i zaznacz dwie poniższe opcje:
- Debugowanie USB
- Zdjęcie blokady OEM
Gdy to zrobisz, podłącz telefon do komputera, a następnie postępuj zgodnie z naszym poradnikiem, w którym pokazaliśmy, jak odblokować bootloader w Huawei. Musisz wypełnić na stronie Huawei formularz, podając odpowiednie dane (są one opisane w poradniku). Na koniec otrzymasz kod odblokowywania, który musisz wpisać podczas odblokowywania za pomocą komendy Fastboot (również szczegóły są w podlinkowanym artykule).
Krok 2: Zainstaluj TWRP
Gdy już masz odblokowany bootloader, to kolejnym krokiem jest zainstalowanie TWRP Recovery. Z poniższego linku możesz pobrać najnowsze TWRP Recovery dla Honor 5X:
Plik ten musisz zapisać w folderze, do którego rozpakowałeś paczkę Minimal ADB/Fastboot – to paczka, którą pobieraliśmy przy okazji odblokowywania bootloadera w wyżej podlinkowanym poradniku. Jeśli jej nie masz, to ściągnij ją z poniższego linku:
Wejdź do folderu z plikami ADB.exe oraz Fastboot.exe (katalog z Minimal ADB/Fastboot), a następnie wciśnij i przytrzymaj Shift na klawiaturze, po czym kliknij wewnątrz tego folderu prawym przyciskiem myszy. Z menu rozwijanego wybierz „Otwórz okno polecenia tutaj”.
Upewnij się, że twoje urządzenie jest podłączone do komputera kablem USB. Wpisz poniższą komendę, aby sprawdzić, czy połączenie działa:
adb devices
Powinna wyświetlić się linijka z identyfikatorem twojego telefonu. Jeśli wszystko działa, to wpisz kolejną komendę, która uruchomi twój telefon ponownie w trybie bootloadera:
adb reboot bootloader
Gdy na ekranie wyświetli się ekran bootloadera, to wpisz teraz kolejną komendę, która wgra TWRP Recovery do twojego telefonu:
fastboot flash recovery kiwi_twrp_3-21_recovery.img
Jeśli u Ciebie nazwa pliku *.IMG z TWRP Recovery jest inna, to oczywiście zmodyfikuj odpowiednio powyższą komendę. Po wciśnięciu przycisku Enter plik z TWRP Recovery zostanie wgrany do telefonu. Możesz teraz ponownie uruchomić telefon w normalnym trybie.
Krok 3: Zrób roota za pomocą SuperSU
Po uruchomieniu telefonu musisz teraz pobrać i przekopiować do pamięci wewnętrznej urządzenia plik, który zainstalujesz za chwilę za pomocą TWRP. Będzie to plik z SuperSU, który zrootuje twoje urządzenie:
Ściągnij ten plik w formacie *.ZIP (nie wypakowuj go), a następnie zapisz w pamięci wewnętrznej telefonu. Gdy plik już jest w pamięci telefonu, to uruchom teraz TWRP. Aby uruchomić TWRP, należy najpierw wyłączyć telefon przyciskiem zasilania, a następnie uruchomić go ponownie za pomocą poniższej kombinacji przycisków:
Przycisk zasilania + przycisk zwiększania głośności
Trzymaj przyciski, aż telefon się włączy i na ekranie pojawi się TWRP. Przejdź do zakładki „Install” i wskaż plik ZIP z SuperSU.
Następnie potwierdź instalację suwakiem „Swipe to confirm flash”.
Plik zostanie wgrany i teraz możesz zrestartować urządzenie w zwykłym trybie – w TWRP przejdź do zakładki „Reboot” i wybierz „System”. Urządzenie uruchomi się ponownie i będzie miało roota. Na liście aplikacji znajdziesz „SuperSU” – to aplikacja do zarządzania rootem. Uruchom ją, aby sprawdzić, czy działa – przy pierwszym uruchomieniu aplikacja sprawdzi, czy dostępna jest aktualizacja plików binarnych. Jeśli tak, to potwierdź ich instalację.