Jak zrobić root w Huawei P9
Root w Huawei P9 można zrobić bardzo łatwo dzięki specjalnemu narzędziu, które wykonuje większość czynności za użytkownika. Zanim z niego skorzystamy, trzeba jednak odblokować bootloader i zainstalować TWRP. Zobacz, jak zrobić wszystko krok po kroku.
Do wykonania roota w Huawei P9 konieczne będzie odblokowanie bootloadera oraz zainstalowanie TWRP Recovery, czyli niestandardowego trybu Recovery, umożliwiającego instalowanie dodatkowych plików. Na szczęście możemy skorzystać z narzędzia o nazwie Huawei SRK Tool, które znacznie ułatwia pracę.
Po pobraniu narzędzia wypakuj je w dowolne miejsce. Skorzystamy z niego do zainstalowania TWRP Recovery i wykonania roota. Najpierw jednak należy odblokować bootloader.
Uwaga! Wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność. Odblokowanie bootloadera wiążę się z utratą gwarancji oraz przywróceniem ustawień fabrycznych w telefonie. Przed przystąpieniem do poniższej operacji koniecznie wykonaj kopię zapasową wszystkich danych, gdyż zostaną usunięte po odblokowaniu bootloadera. Opisane tutaj metody wymagają Androida Marshmallow (6.0).
Krok 1: Odblokuj bootloader w Huawei P9
Pierwszym krokiem jest odblokowanie bootloadera w telefonie. Wiąże się to z utratą gwarancji i wykasowaniem danych z telefonu. Zanim przejdziesz do odblokowania bootloadera, musisz najpierw uaktywnić opcje programistyczne w telefonie i włączyć w nich dwie opcje:
- Debugowanie USB
- Zdjęcie blokady OEM
Aby to zrobić, przejdź do „Ustawienia > Informacje o telefonie” i stuknij siedem razy palcem w pole „Numer kompilacji”. Spowoduje to wyświetlenie ukrytej zakładki „Opcje programistyczne” w ustawieniach. Wejdź teraz do „Ustawienia > Opcje programistyczne” i zaznacz pole debugowanie USB oraz Zdjęcie blokady OEM.
Teraz możesz przejść do odblokowania. Proces odblokowywania bootloadera w smartfonach Huawei opisaliśmy szczegółowo w naszym poradniku, do którego link znajdziecie poniżej.
Jak odblokować bootloader w smartfonach Huawei
W skrócie, cała procedura wymaga tego, aby zarejestrować konto Huawei ID na stronie Huawei i wypełnić formularz, w którym trzeba podać między innymi numer seryjny oraz numer IMEI swojego urządzenia. W ten sposób otrzymasz kod, który należy wykorzystać do odblokowania bootloadera.
Krok 2: Zainstaluj TWRP Recovery w Huawei P9
Upewnij się, że debugowanie USB nadal jest włączone w opcjach programistycznych. Podłącz urządzenie do komputera kablem USB, a następnie udaj się do folderu z rozpakowanym SRK Tool Huawei. Uruchom znajdujący się tam plik „SRKToolHuawei-Lod-Chong-V2.0-20161002”.
Wyświetli się nowe okno z listą opcji, z których możemy skorzystać. Do wykonania roota potrzebne jest zainstalowanie niestandardowego trybu Recovery. W tym celu wpisz 3 i wciśnij Enter.
W kolejnym kroku musisz wybrać model urządzenia, które posiadasz. Wybierz 5, aby potwierdzić wybór Huawei P9.
W następnym kroku możesz wybrać, jaki tryb Recovery zainstalować – oryginalny (stock) czy zmodyfikowany (TWRP). My chcemy zainstalować zmodyfikowany, czyli TWRP Recovery, więc wybieramy 2.
Po wybraniu tej opcji należy potwierdzić swoją decyzję poprzez wpisanie litery Y. Następnie musisz wybrać, czy jesteś aktualnie w trybie Fastboot (F) czy Debugowania (D). Nasze urządzenie jest aktualnie połączone w trybie debugowanie, więc wpisz literę D i potwierdź ją przyciskiem Enter.
Gdy to zrobisz, nastąpi połączenie z telefonem i zainstalowane zostanie TWRP Recovery. Po wszystkim telefon uruchomi się ponownie automatycznie.
Krok 3: Wykonanie roota w Huawei P9
Po tym, jak zainstalowałeś TWRP możesz wykonać roota. W tym celu ponownie włącz program SRK Tool Huawei i upewnij się, że twoje urządzenie jest podłączone do komputera kablem USB w trybie debugowania USB.
Na głównym ekranie SRK Tool wybierz opcję Root, czyli wpisz 4 i wciśnij Enter.
Na kolejnym ekranie musisz wybrać model swojego urządzenia. Wpisz 2 i potwierdź Enterem, aby wybrać pole „Huawei Mate 8, P8, P9, P9 Plus”.
Wyświetlony zostanie komunikat z zapytaniem, czy mamy już zainstalowane TWRP. Jako że zainstalowaliśmy je w poprzednim kroku, to teraz wystarczy wpisać literkę Y, aby potwierdzić, że mamy zainstalowane TWRP.
SRK Tool połączy się teraz z urządzeniem przez USB, uruchomi je ponownie i zainstaluje odpowiednie pliki. Po wszystkim wystarczy zrestartować telefon. Na liście aplikacji pojawi się teraz SuperSU – to aplikacja do zarządzania uprawnieniami roota. Możesz ją uruchomić i sprawdzić, czy nie ma aktualizacji dla pliku binarnego. Jeśli będzie, to wyświetli się komunikat, który należy potwierdzić, aby zaktualizować SuperSU. Root został wykonany prawidłowo.