Europejska wersja LG G5 (H850) może zostać odblokowana, dzięki czemu mamy możliwość zainstalowania TWRP Recovery i zrobienia roota. Pokazujemy, jak odblokować bootloader, wgrać TWRP Recovery i zrobić ROOTa w europejskim modelu LG G5.

ROOT w LG G5

LG G5 może zostać w całości odblokowany i przygotowany pod roota, jest jednak kilka rzeczy, o których musimy pamiętać. Standardowo potrzebne będzie odblokowanie bootloadera oraz zainstalowanie TWRP Recovery. TWRP to niestandardowy tryb odzyskiwania, za pomocą którego możemy tworzyć kopie zapasowe telefonu, wgrywać nieoficjalne oprogramowanie i modyfikacje, a także wykonywać inne zaawansowane operacje, takie jak wgrywanie plików z ROOTem.

Abyśmy jednak mogli odblokować bootloader i zainstalować potrzebne pliki, należy sprawdzić swój dokładny model urządzenia. Odblokować możemy tylko europejską wersję LG G5 oznaczoną jako H850! Jeśli macie LG G5 o innym oznaczeniu niż H850, to NIE wykonujcie poniższych operacji, bo na chwilę obecną skończą się one tylko problemami. Swój dokładny model możesz sprawdzić, przechodząc do „Ustawienia > Informacje o telefonie”. Jeśli jest H850, to możesz skorzystać z tego poradnika.

Jedną z najważniejszych jednak różnic w porównaniu do innych urządzeń jest konieczność posiadania zewnętrznej karty SD. Znacznie ułatwi to nam wykonanie ROOTa bez wykonywania dodatkowych modyfikacji w telefonie. Szczegóły odnośnie karty SD znajdziecie poniżej – zamieściliśmy tu informację, dlaczego karta SD jest zalecana i w jaki sposób powinna być skonfigurowana. Oczywiście całą procedurę da się wykonać bez karty pamięci, ale wymaga to wyłączenia szyfrowania w telefonie, co jest niezalecane.

Uwaga! Wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność. Nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne problemy z telefonem.

Dlaczego do wykonania roota potrzebuję karty SD?

Wynika to z tego, że LG G5 ma domyślnie zaszyfrowaną całą pamięć wewnętrzną urządzenia, a do zrobienia roota potrzebne jest zainstalowanie aplikacji SuperSU z poziomu trybu TWRP Recovery. Niestety, TWRP Recovery nie ma możliwości odczytu pamięci zaszyfrowanego telefonu, dlatego więc nie będzie możliwe odczytanie instalatora SuperSU z pamięci wewnętrznej.

Rozwiązaniem jest skorzystanie z karty SD, która nie jest objęta szyfrowaniem. Wystarczy umieścić plik z SuperSU (rootem) na zewnętrznej karcie pamięci, dzięki czemu TWRP będzie mógł odczytać jej zawartość, uruchomić plik ze SuperSU i go zainstalować.

Krok 1: Odblokuj bootloader

Tutaj sytuacja jest dosyć prosta – odblokowanie bootloadera wykonuje się dokładnie tak samo, jak w LG G4. W naszym serwisie znajduje się już poradnik, jak to zrobić, dlatego cały proces odblokowywania bootloadera możecie wykonać zgodnie z naszym poradnikiem odblokowywania bootloadera w LG G4.

Pamiętaj, że odblokowanie bootloadera usunie wszystkie pliki z pamięci twojego telefonu, więc dobrze się zabezpiecz przed wykonaniem tej procedury wykonując kopię zapasową najważniejszych danych.

Krok 2: Pobierz pliki z TWRP i SuperSU

Gdy już odblokowany bootloader, to kolejnym krokiem jest pobranie potrzebnych nam plików i umieszczenie ich w odpowiednim miejscu.

Przede wszystkim potrzebna Ci będzie paczka Minimal ADB / Fastboot, która zawiera w sobie pliki ADB.exe oraz Fastboot.exe:

Ściągnij powyższy plik, a następnie rozpakuj go do dowolnego katalogu. Następnie potrzebny będzie Ci plik z TWRP Recovery:

Plik ten powinien mieć rozszerzenie *.IMG. Ściągnij ten plik, a następnie skopiuj go do folderu z Minimal ADB/Fastboot (tam, gdzie są pliki ADB.exe oraz Fastboot.exe). Na sam koniec potrzebny będzie Ci jeszcze plik z SuperSU:

Jak wspomniałem na początku artykułu, SuperSU powinien zostać zapisany w formie oryginalnej (archiwum .ZIP) na zewnętrznej karcie SD, która jest skonfigurowana jako pamięć przenośna. Zapisz plik na karcie SD i upewnij się, że jest ona podłączona do telefonu.

Krok 3: Zainstaluj TWRP Recovery w LG G5

W telefonie wejdź do „Ustawienia > Opcje programistyczne”, a następnie uaktywnij „Debugowanie USB”. Jeśli opcje programistyczne są niewidoczne, to wejdź do zakładki „Informacje o telefonie” w ustawieniach, a następnie siedem razy stuknij w pole „Numer kompilacji”.

Po uaktywnieniu debugowania USB podłącz telefon do komputera za pomocą kabla USB. Następnie udaj się do folderu, w którym znajduje się Minimal ADB/Fastboot i plik z TWRP. Przytrzymaj Shift na klawiaturze i kliknij prawym przyciskiem myszy wewnątrz folderu z Minimal ADB/Fastboot. Z rozwijanego menu wybierz „Otwórz okno polecenia tutaj”.

W oknie polecenia wpisz poniższą komendę:

adb reboot bootloader

adb reboot bootloader - komenda ADB

Telefon uruchomi się ponownie w trybie bootloadera. Gdy to zrobi, upewnij się, że urządzenie jest cały czas wykrywane przez komputer. W tym celu wpisz:

fastboot devices

Po wpisaniu i potwierdzeniu tej komendy powinna pojawić się informacja o identyfikatorze podłączonego urządzenia. Jeśli jej nie ma, to znaczy, że masz problemy ze sterownikami USB do telefonu. Jeśli identyfikator telefonu się wyświetlił i jest wykrywany, to wpisz poniższą komendę, aby zainstalować TWRP:

fastboot flash recovery twrp-3.0.2-0-h850.img

Komenda instalacji TWRP przez Fastboot

Pamiętaj, aby wpisać odpowiednią nazwę pliku *.img z TWRP. Na chwilę obecną TWRP dostępne dla modelu LG G5 H850 ma taką nazwę i wersję, jak wyżej. Jeśli jednak nazwa się zmieniła na nowszą, to należy powyższą komendę wpisać z odpowiednio zmodyfikowaną nazwą pliku.

Po wykonaniu powyższej komendy NIE URUCHAMIAJ TELEFONU PONOWNIE. To bardzo ważne – gdy uruchomisz telefon normalnie, to pliki z TWRP zostaną usunięte. Musisz od razu uruchomić TWRP za pierwszym razem, aby dokończyć instalację i sprawić, że TWRP zostanie trwale zainstalowane. Jak to zrobić?

Odłącz kabel USB od komputera, a następnie wyjmij baterię z telefonu i odczekaj ok. 10 sekund. Włóż baterię ponownie, a następnie uruchom telefon za pomocą poniższej kombinacji klawiszy.

Najpierw wciśnij i przytrzymaj jedną ręką przycisk ściszania głośności (Volume Down). Cały czas trzymaj ten przycisk. Następnie drugą ręką wciśnij i przytrzymaj drugi przycisk – przycisk zasilania (Power). Trzymając oba przyciski poczekaj, aż na ekranie pojawi się logo LG.

Gdy logo LG się pojawi, to puść na sekundę przycisk zasilania, a następnie wciśnij i przytrzymaj go ponownie (oczywiście cały czas trzymając przycisk ściszania głośności). Po chwili na ekranie pojawi się TWRP Recovery i poprosi o potwierdzenie instalacji za pomocą suwaka u dołu ekranu. Przesuń suwak i gotowe – TWRP jest już zainstalowane na stałe.

Krok 4: Zrób ROOTa za pomocą TWRP

Teraz możesz przejść do instalacji roota. Jeśli się obawiasz, że coś może pójść nie tak, to TWRP pozwala Ci wykonać kopię zapasową całego systemu wraz ze wszystkimi aktualnymi danymi. Możesz to zrobić w zakładce „Backup” poprzez zaznaczenie tam wszystkich opcji, wybranie karty SD jako miejsca kopii zapasowej („Select Storage”) i potwierdzenie suwakiem u dołu ekranu.

Aby zrobić ROOTa, musisz zainstalować plik SuperSU z karty SD. W tym celu wejdź do zakładki „Install”, a następnie w dolnym lewym rogu wybierz „Select Storage”. Wybierz tu odczyt karty pamięci („Micro SD Card”). Pojawi się teraz zawartość twojej karty SD.

TWRP - wybór pamięci

Na liście wyszukaj pliku *.ZIP z aplikacją SuperSU. Wybierz ją na liście i potwierdź instalację za pomocą suwaka u dołu ekranu. Po wykonaniu instalacji zrestartuj telefon za pomocą opcji „Reboot > System”. Telefon uruchomi się ponownie z ROOTem i zainstalowaną aplikacją SuperSU.