Systemless ROOT to specjalny rodzaj ROOTa, który nie modyfikuje partycji systemowej. Jego główną zaletą jest to, że nie modyfikuje partycji systemowej i nie powoduje problemów podczas instalacji oficjalnych aktualizacji w telefonie. Jak coś takiego zrobić w Androidzie?

Jak zrobić Systemless Root w Androidzie

Systemless ROOT jest inną formą ROOTa, który wykonany jest w sposób znacznie mniej ingerujący w pliki systemowe. Dużą zaletą ROOTa w trybie Systemless jest łatwiejsza możliwość przyjmowania aktualizacji OTA (przez Wi-Fi), co w przypadku zwykłego ROOTa może się skończyć uszkodzeniem oprogramowania w Androidzie. Oprócz tego można go ukrywać przed aplikacjami, które nie działają na urządzeniach z ROOTem. O tym jednak przeczytacie w naszym osobnym poradniku, gdzie opisaliśmy, jak ukryć ROOTa SuperSU za pomocą SUHide.

Oczywiście są też minusy takiego rozwiązania. Systemless ROOT nie siedzi „głęboko zakorzeniony” w naszym systemie, więc podczas przywracania ustawień fabrycznych zostanie on usunięty, co nie ma miejsca w sytuacji, gdy mamy zrobionego ROOTa w klasyczny sposób (zazwyczaj). Tu z kolei można pokusić się o stwierdzenie, że jest to jednocześnie minus jak i plus, bo jeśli kiedyś zechcemy usunąć ROOTa, to będzie to znacznie łatwiejsze do zrobienia. Zobaczmy zatem, jak w ogóle wykonać ROOTa w trybie Systemless i co do trzeba do tego mieć.

1. Wymagania do wykonania Systemless ROOTa za pomocą SuperSU

Aby można było wykonać ROOTa w ten sposób, spełnione muszą zostać poniższe warunki:

  • telefon musi mieć odblokowany bootloader
  • w większości przypadków konieczny jest Android 6.0 (wyjątkiem są urządzenia firmy Samsung, w których można wykonać takiego ROOTa na Androidzie 5.1 i nowszych)
  • potrzebne jest niestandardowe Recovery - TWRP lub CWM

Jeśli nie masz odblokowanego bootloadera, to sprawdź nasze poradniki, w których pokazujemy, jak odblokować bootloader w niektórych urządzeniach:

Jeśli z kolei nie masz CWM/TWRP Recovery, to musisz poszukać instrukcji związanych z instalacją niestandardowego Recovery dla swojego urządzenia.

Co więcej, jeśli obecnie masz zrobionego ROOTa inną metodą, to musisz go usunąć. Jeśli masz starszą wersję SuperSU z ROOTem, to również przed zmianą na systemless root należy ją wykasować (SuperSU> Ustawienia > Pełny unroot). Systemless Root musi być instalowany na czysto bez żadnych pozostałości po starszym roocie.

UWAGA! Pamiętaj, że wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność. Serwis download.net.pl nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek uszkodzenia lub problemy wynikłe z poniższej procedury na twoim urządzeniu.

2. Wykonaj kopię zapasową w TWRP/CWM

Przed wgrywaniem czegokolwiek w telefonie dobrze jest wykonać kopię zapasową całego systemu wraz ze wszystkimi danymi. W przypadku, gdy coś pójdzie nie tak, zawsze będziecie mogli dzięki temu przywrócić cały system ze wszystkimi ustawieniami i danymi.

Uruchom urządzenie ponownie w trybie TWRP lub CWM Recovery, a następnie przejdź do zakładki Backup. Zaznacz tworzenie kopii wszystkich partycji (Data, System, Cache itp.). Jeśli chcesz wykonać kopię na karcie SD, to dotknij pola „Select Storage” i wybierz pole „Micro SDCard”.

Wykonywanie backupu w TWRP

Następnie potwierdź wykonanie kopii zapasowej suwakiem „Swipe to backup” poprzez przesunięcie palcem od lewej do prawej strony. Kopia zapasowa zostanie utworzona i w razie problemów wystarczy ponownie wejść do TWRP Recovery (lub CWM), a następnie skorzystać z opcji „Restore” i przywrócić telefon do poprzedniego stanu.

3. Wykonaj Systemless ROOTa za pomocą SuperSU

SuperSU automatycznie wykonuje ROOTa w trybie Systemless podczas instalacji, gdy wykryje, że urządzenie jest kompatybilne z taką metodą. Innymi słowy, jeśli macie Androida 6.0 i odblokowany bootloader, to wystarczy po prostu zainstalować najnowszą wersję SuperSU, a ROOT zostanie automatycznie zrobiony w trybie Systemless.

Zalecamy zainstalowanie najnowszej, eksperymentalnej wersji SuperSU 2.78 SR1, gdyż oprócz funkcji Systemless posiada ona także możliwość ukrycia ROOTa za pomocą SUHide, co jest przydatne, gdy chcecie uruchamiać aplikacje niedziałające z ROOTem (np. Pokemon GO).

Pobierz SuperSU 2.78 SR1

Ściągnij powyższy plik .ZIP z SuperSU, a następnie przekopiuj go do pamięci wewnętrznej telefonu. Następnie zrestartuj telefon do trybu Recovery (najlepiej TWRP). Po wejściu do trybu TWRP udaj się do zakładki „Install” i wskaż plik .ZIP z SuperSU.

TWRP - zakładka Install

Po wskazaniu pliku potwierdź instalację za pomocą suwaka „Swipe to Flash” – przesuń palcem od lewej od prawej strony suwaka, aby potwierdzić wgrywanie SuperSU. SuperSU zostanie wgrane, ale to jeszcze nie wszystko – jest jedna bardzo ważna rzecz, na którą musicie zwrócić uwagę.

SuperSU - instalacja pliku ZIP

Przy próbie wyjścia z TWRP po instalacji (opcja Reboot > System) może wyświetlić się komunikat z zapytaniem, czy chcemy, aby TWRP zachowało naszego ROOTa i zmodyfikowało pliki systemowe. Absolutnie nie należy wyrażać na to zgody! Jeśli wyrazimy na to zgodę, to Systemless Root nam nie zadziała. Uruchamiamy telefon ponownie bez wykonywania tej czynności.

SuperSU - najnowsza wersja

Teraz nasz ROOT w trybie Systemless jest już zrobiony i po ponownym uruchomieniu telefonu znajdziemy na liście aplikacji pozycję SuperSU, która odpowiada za zarządzanie ROOTem. Po wejściu do jej ustawień powinna wyświetlić się informacja o wersji – 2.78-SR1.