Jak zwiększyć płynność działania Androida [ROOT]
Często słyszy się o tym, jak użytkownicy telefonów narzekają na smartfony i tablety z Androidem, zarzucając systemowi wolne działanie i tzw. podcinanie. Jest ono związane z doczytywaniem danych tymczasowych. Jeden z użytkowników forum XDA znalazł jednak sposób na to, jak wyeliminować sporą część lagów i spowolnień.
Spowolnienia na Androidzie wynikają z wielu różnych rzeczy – przyczyną może być trefna aktualizacja, za dużo zainstalowanych i działających w tle aplikacji lub po prostu słaby smartfon. Jednakże są też inne powody spowolnień wypływające ze sposobu działania Androida.
Gdy korzystamy z urządzenia, czyli otwieramy aplikacje, gramy w gry, przeglądamy strony internetowe czy przełączamy się między programami, to Android czerpie losowe dane z odpowiedniego miejsca (z tzw. „puli entropii”). Jeśli pula ta zostanie wyczerpana, to Android musi ją przebudować – w tym czasie aplikacje i usługi czekają, aż proces ten dobiegnie końca. Wtedy właśnie doświadczamy spowolnień w smartfonie. Problem ten rozwiązuje aplikacja Seeder.
Płynniejszy Android z aplikacją Seeder
Seeder to aplikacja, która wymaga roota do działania. Seeder przejmuje kontrolę nad procesem związanym z entropią i powoduje, że pula jest cały czas na bieżąco uzupełniana. Jak tylko dane zostaną po części wykorzystane, Seeder uzupełnia pulę nowymi, losowymi danymi, dzięki czemu Android nie musi budować całości od nowa. W efekcie niwelujemy sporą część spowolnień i podcinania i wszystko działa o wiele szybciej – aplikacje szybciej się uruchamiają, szybciej też się między nimi przełączamy lub powracamy do ekranu startowego.
Aplikację Seeder możemy pobrać ze Sklepu Play, ale tam znajdziemy tylko płatną wersję. Darmowa edycja jest jednak dostępna dla użytkowników forum XDA Developers, więc możecie ją za darmo pobrać z powyższego linku w formacie APK.
Po pobraniu kopiujemy plik APK na urządzenie, a następnie go uruchamiamy i instalujemy aplikację. Po uruchomieniu wyświetli się dość prosty ekran z kilkoma opcjami do wybrania i przyciskiem włączania.
Suspend RGN service while screen off – powoduje automatyczne wyłączenie działania Seedera, gdy ekran jest wygaszony, a telefon uśpiony (zalecane, aby oszczędzić baterię)
Extend I/O queue – pozwala aplikacji na lepsze zarządzanie harmonogramem I/O, czyli daje aplikacji więcej swobody działania (zalecane)
Start automatically on boot – powoduje, że aplikacja uruchomi się automatycznie po zresetowaniu telefonu
Polecam zaznaczenie wszystkich opcji. Możemy także wybrać profil działania – Light (Lekki), Moderate (Średni), Aggresive (Agresywny). Im wyższy profil, tym większy przyrost wydajności, ale zwiększa się także zużycie baterii.
Po wybraniu wszystkiego uruchamiamy aplikację przyciskiem na samej górze. Możemy ją teraz zamknąć lub po prostu powrócić do ekranu głównego. Aplikacja działa teraz w tle i optymalizuje nasz systemem, aby szybciej działał. Osobiście muszę przyznać, że różnica jest zauważalna przy aplikacjach, które wcześniej powodowały problemy. W moim przypadku pozytywne zmiany zaszły w Spotify – pierwsze uruchomienie aplikacji po wybudzeniu telefonu potrafiło „zamulić” mi Androida do tego stopnia, że cały się zawieszał. Teraz działa znacznie płynniej – przełączanie między playlistami i wykonawcami jest o wiele szybsze.