Spis treści
Wciąż brakuje Ci miejsca na dysku C? Nie pomogło oczyszczanie dysku i usuwanie plików hibernacji oraz pozostałości po aktualizacjach? W Windowsie 10 istnieje jeszcze jeden sposób na zwolnienie miejsca na dysku, dzięki któremu możemy zyskać kilka gigabajtów wolnej przestrzeni.
W jednym z naszych poprzednich poradników pokazywaliśmy kilka sposobów na to, jak zwolnić miejsce na dysku C. Opisaliśmy tam różne metody, które umożliwiają odzyskanie wolnego miejsca poprzez wyłączenie zbędnych funkcji, oczyszczenie dysku z pozostałości po aktualizacjach systemowych itp. Nie zawsze to wystarcza. Jeśli chcecie wycisnąć jeszcze trochę „wolnych gigabajtów” na dysku i macie Windowsa 10, to istnieje jeszcze jedna metoda.
W Windowsie 10 dostępny jest Compact OS - nowy mechanizm kompresowania plików, który pozwala zmniejszyć rozmiar plików systemowych poprzez ich odpowiednią kompresję. W większości wypadków nie wpływa to na wydajność systemu i jego ogólne działanie, a okaże się przydatne dla osób, które walczą o każdy wolny gigabajt.
Jak skorzystać z Compact OS w Windows 10
Dzięki tej opcji jesteśmy w stanie zwolnić kilka gigabajtów wolnego miejsca na dysku. Efekt jest zależny od wielu czynników, więc jest to kwestia indywidualna, ale z reguły możemy liczyć przynajmniej na te 2GB wolnego miejsca. Najpierw należy sprawdzić nasz obecny stan kompresji plików, a dopiero potem możemy skorzystać z Compact OS. Wszystko to zrobimy za pomocą Wiersza polecenia.
Wciśnij klawisz Windows, aby uruchomić menu Start, a następnie wyszukaj frazy „Wiersz polecenia”. Kliknij prawym przyciskiem myszy na znalezionym elemencie o tej nazwie i wybierz „Uruchom jako administrator”.
Otwarte zostanie okno polecenia w trybie administratorskim. Wpisz poniższą komendę, aby wyświetlić informacje o mechanizmie Compact OS:
compact.exe /q
Wiersz polecenia wyświetli informacje o stanie kompresji. Dowiemy się w ten sposób, jaka część plików w systemie jest skompresowana, a jaka nie. Pojawi się komunikat „The compression ratio is XX to XX”. Jeśli poziom kompresji wynosi 1.0 do 1 (lub jest bardzo bliski tej liczby), to znaczy, że system nie jest w ogóle skompresowany i możemy skorzystać z tej funkcji. W tym celu wpisz poniższą komendę:
compact.exe /CompactOS:always
Wykonanie operacji może potrwać kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. System rozpocznie teraz kompresję plików systemowych na dysku C. Powinny zostać zwolnione przynajmniej 2GB miejsce na dysku. Jak wspomniałem, na większości komputerów nie zauważymy różnicy w wydajności systemu – kompresja nie powinna w żaden sposób zwolnić działania Windowsa. Jeśli jednak zauważycie problemy po wykonaniu kompresji, to zawsze możecie cofnąć wprowadzone zmiany. Wystarczy ponownie otworzyć Wiersz polecenia, a następnie wpisać:
compact.exe /CompactOS:never
Powyższa komenda wyłączy kompresję i przywróci oryginalny, nieskompresowany stan plików. Dajcie znać w komentarzach, ile miejsca udało wam się w ten sposób zwolnić na dysku. Jeśli macie jakieś problemy lub pytania, to również zapraszamy do zadawania pytań.