Jaka jest różnica między Wi-Fi 2.4GHz a 5GHz? Czy warto dopłacać?
Przy zakupie routera i sprzętu sieciowego do mieszkania warto się zastanowić, skąd wynikają różnice w cenie i w jaki sposób odróżniają się od siebie poszczególne standardy sieciowe. Przede wszystkim warto wiedzieć, na czym polega różnica między częstotliwością 2.4GHz a 5GHz i jak to wpływa na wydajność sieci.
adsense1
Patrząc na wyniki sprzedaży routerów, chociażby w serwisie aukcyjnym Allegro, można dość łatwo wywnioskować, że przeciętny użytkownik patrzy przede wszystkim na cenę. Router to nie jest narzędzie, z którego aktywnie korzystamy - w końcu stoi sobie tylko biernie na stoliku, gdzieś poza zasięgiem naszego wzroku, więc najważniejsze jest tylko to, żeby działał, prawda?
Tak niestety nie jest - obecnie na rynku sprzętu sieciowego możemy znaleźć zarówno routery jak i karty sieciowe, które obsługują różne standardy (802.11b/g/n/a/ac), a także działają w różnych częstotliwościach (2.4Ghz lub 5Ghz). O ile w przypadku standardów sieciowych odeszliśmy już w większości od starego standardu 802.11g i większość z nas opiera się na szybszym 802.11n, o tyle w przypadku częstotliwości pasma wciąż możemy zauważyć dominację 2.4GHz. Czym różnią się od siebie te pasma, jak wpływają na jakość połączenia i czy warto zainwestować więcej pieniędzy w 5Ghz i standard 802.11ac?
2.4GHz vs 5GHz
Kupując router możemy zauważyć, że może on posiadać obsługę pasma o częstotliwości 2.4Ghz lub także 5GHz. Na tych pasmach nadają sieci bezprzewodowe w naszej okolicy - w zależności od tego, jaki router wybierzemy, możemy mieć sieć bezprzewodową na starszym, najpopularniejszym paśmie 2.4GHz lub na nowszym 5GHz.
Różnica jest dość zasadnicza. Częstotliwość 5GHz jest nowsza i lepsza. Kanały wewnątrz pasma działają inaczej, nie nachodzą na siebie, są bardziej odizolowane, a co za tym idzie zakłócenia są znikome. Osiągniemy dużo lepsze prędkości w sieci bezprzewodowej i będziemy mogli w pełni wykorzystać bardzo szybkie łącze internetowe.
To, co jednak najważniejsze, to zdecydowanie mniejsze konflikty między różnymi sieciami, co wpływa pozytywnie na stabilność sieci i jej prędkość. Sieci nadające na paśmie 5GHz nie wchodzą w konflikt z sieciami i innymi urządzeniami nadającymi w częstotliwości 2.4GHz, więc mamy dużo więcej "miejsca" dla siebie (chociażby ze względu na mniejszą popularność droższego sprzętu).
adsense2
Jedną z największych bolączek tradycyjnych sieci Wi-Fi na paśmie 2.4GHz (zwłaszcza, gdy mieszkamy w bloku) są zakłócenia z sąsiednich sieci bezprzewodowych. Jak wiemy, sieci bezprzewodowe nadają na wybranych kanałach w ramach danej częstotliwości. Każdy użytkownik może wybrać, na jakim kanale ma nadawać jego sieć w ustawieniach routera, a zasada doboru jest prosta - im mniej sieci na danym kanale, tym lepiej.
Niestety ze względu na to, że większość osób używa pasma 2.4Ghz (sprzęt 2.4GHz jest tańszy więc i częściej używany wśród przeciętnych użytkowników), ilość sieci w naszym otoczeniu bywa ogromna. Pomimo tego, że kanałów, na których możemy nadawać jest całkiem sporo (kilkanaście), to i tak może to być za mało, aby znaleźć wolny kanał tylko dla siebie. Zwłaszcza, że dobrą praktyką jest wybranie takiego kanału dla naszej sieci, który jest pusty oraz oddalony od innego zajętego kanału o dwa numery - często jest to po prostu niewykonalne.
W efekcie sieć Wi-Fi 2.4GHz jest bardziej obciążona przez sąsiednie sieci, może dochodzić do spadków wydajności, a nawet do zrywania połączenia. Wiąże się to też z mniejszymi transferami i zwiększonym pingiem (opóźnieniem), co niesamowicie przeszkadza w rozmowach głosowych/wideo oraz uniemożliwia komfortowe granie w gry online.
Pasmo o częstotliwości 5GHz ma tu znaczną przewagę. Przede wszystkim sama technologia jest dużo lepsza. Kanały wewnątrz tego pasma są niezależne, nie kłócą się ze sobą i nie powodują zakłóceń. Jest ich też więcej, więc nie ma problemu ze znalezieniem miejsca dla siebie. Dzięki temu nawet jeśli mamy w sąsiedztwie inne sieci bezprzewodowe, to nie będą one wywoływać takich negatywnych efektów na naszą sieć, jak w przypadku częstotliwości 2.4GHz.
Oczywiście mając też router i karty sieciowe z obsługą standardu 802.11ac na paśmie 5GHz znacznie zwiększy się potencjalny transfer, jaki możemy osiągnąć. Jeśli mamy bardzo szybkie łącze internetowe, które w połączeniu kablowym osiąga powyżej 100 Mbit, to na zwykłym, tanim sprzęcie bezprzewodowym typu 2.4GHz nie wykorzystamy go w pełni. Na routerach i kartach sieciowych z obsługą standardu 802.11ac / 5GHz powinniśmy odczuć wzrost transferu i zbliżyć się do realnej prędkości łącza. Mówiąc krótko: pasmo 5GHZ oferuje lepszą wydajność, mniejsze zakłócenia, a co za tym idzie większy transfer i mniejszy ping.
Zakłócenia to jedno, a co z zasięgiem sieci?
O ile zakłócenia w sieciach 2.4 GHz są większe, a przepustowość potencjalnie mniejsza, o tyle pasmo 2.4GHz ma jeden plus - większy zasięg. Długie fale lepiej przebijają się np. przez ściany, dzięki czemu zasięg naszej sieci jest większy i nie ograniczają go tak mocno stałe obiekty.
adsense4
W przypadku sieci o częstotliwości 5GHz nie jest tak różowo. Duża ilość ścian lub innych obiektów mogą negatywnie wpłynąć na zasięg sieci i sprawić, że będzie on znacznie mniejszy za sprawą krótszych fal. Nie jest to jednak aż taka różnica, która by sprawiła, że jedna czy dwie ściany w domu sprawią, że połączenie będzie zrywane. W domowych warunkach, zwłaszcza w mieszkaniach w bloku, nie powinno to sprawiać żadnych problemów i nie odczujemy różnicy.
5GHz jest lepsze, ale czy wybór jest oczywisty? Nie do końca...
Teoretycznie, jeśli mamy taką możliwość, to zakup sprzętu sieciowego opartego na częstotliwości 5GHz będzie w większości sytuacji lepszym i bardziej przyszłościowym wyborem. Może się jednak zdarzyć, że zakup będzie po prostu zbędny, gdyż nie będziemy w stanie go w pełni wykorzystać.
Jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym, w sąsiedztwie nie ma zbyt wielu innych sieci, a nasze połączenie internetowe nie przekracza 25-50 Mbitów, to zakup takiego routera i kart sieciowych może okazać się niepotrzebny. Na starszym technologicznie sprzęcie sieciowym, działającym w standardzie 802.11n / 2.4GHz powinniśmy uzyskać prędkości transferu zbliżone do maksymalnej przepustowości wykupionego łącza, a o zakłócenia z innych sieci nie musimy się w opisanym przypadku martwić. W takiej sytuacji możemy kupić bardziej budżetowy sprzęt i zaoszczędzić pieniądze.
Jeśli jednak mamy bardzo szybkie połączenie internetowe, ale mieszkamy w bloku i nasza karta sieciowa wyłapuje mnóstwo innych sieci bezprzewodowych oraz zakłóceń, a przeskanowanie kanałów pokazuje, że wszystkie są zajęte i sieci nachodzą na siebie, to zakup sprzętu w oparciu o pasmo 5GHz będzie rewelacyjnym wyborem. Pozwolimy naszej sieci "odetchnąć", uciekniemy z zapchanego pasma 2.4Ghz, zniwelujemy zakłócenia z sąsiednich sieci, wejdziemy na odrębny kanał i uzyskamy dużo, dużo lepsze transfery.
Jest jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać przy zakupie sprzętu sieciowego do domu. Jeśli mamy stare karty sieciowe, które działają tylko na paśmie 2.4GHz, to nie podłączymy się za ich pomocą do sieci w standardzie 802.11ac na paśmie 5GHz. Zakup nowego routera może zatem wiązać się dodatkowo z zakupem nowych kart sieciowych do komputerów i laptopów (jeśli nie posiadają one obsługi częstotliwości 5GHz).
Na szczęście nowe routery same w sobie oferują dwuzakresowe działanie, dzięki czemu mogą nadawać sieci bezprzewodowe jednocześnie w 2.4GHz i 5GHz - jeśli mamy dużo komputerów i laptopów w domu, to możemy dokupić karty sieciowe 5GHz tylko do tych, z których najintensywniej korzystamy, a tam, gdzie wzrost wydajności nie jest aż tak ważny, możemy pozostawić starsze karty na starszym standardzie.
adsense5