Jedna myszka i klawiatura na dwa komputery – jak to zrobić?

Chcesz obsługiwać dwa komputery za pomocą jednej myszy i klawiatury? Masz w domu np. komputer stacjonarny i laptopa, z których często korzystasz naprzemiennie i chcesz wygodniej z nich korzystać? Możesz używać jednej myszy i klawiatury do obsługi nawet 4 komputerów przez sieć lokalną lub bezprzewodową. 

Wielokrotnie korzystam zarówno z komputera stacjonarnego, jak i z laptopa. Podłączanie kilku klawiatur i myszy czy też po prostu przesuwanie się wzdłuż biurka, by dosięgnąć laptopa, jest niesamowicie niewygodne. Nie trzeba tego jednak robić – możemy za pomocą jednego zestawu „klawiatura + mysz” korzystać z wielu urządzeń. I wcale nie potrzebujemy do tego bezprzewodowej myszy lub klawiatury – mogą to być najzwyklejsze urządzenia wskazujące, podłączone do komputera za pomocą kabli. Kursor myszy będzie przeskakiwać między jednym a drugim komputerem tak samo, jakbyśmy mieli podłączone dwa lub trzy monitory do jednego sprzętu. Zobacz, jak to zrobić.

Obsługa dwóch komputerów / laptopów za pomocą jednej myszki i klawiatury

Przede wszystkim komputery, które chcemy kontrolować za pomocą jednej myszy i jednej klawiatury muszą znajdować się w tej samej sieci. Może to być sieć bezprzewodowa (Wi-Fi) lub sieć przewodowa (połączenie kablem). To drugie rozwiązanie jest oczywiście dużo lepsze, gdyż przepustowość jest znacznie większa, a co za tym idzie zminimalizujemy wszelkie opóźnienia czy przycięcia, które mogą (ale nie muszą) występować na słabej jakości połączeniu bezprzewodowym.

Następnie na obu komputerach musimy zainstalować specjalne oprogramowanie, które umożliwi sterowanie jednym zestawem myszy i klawiatury. W tym celu skorzystamy z darmowego oprogramowania o nazwie Mouse Without Borders, udostępnionego przez Microsoft Garage.

Pobierz Mouse Without Borders

Pobieramy program, a następnie instalujemy go na obu urządzeniach – w moim przypadku będzie to komputer stacjonarny oraz laptop. Mysz i klawiaturę mam podłączoną do komputera, natomiast dzięki programowi Mouse Without Borders będę mógł używać ich także na laptopie.

Najpierw uruchamiam program na laptopie. Muszę zdobyć kod parowania, który umożliwi połączenie się obu urządzeń ze sobą. W tym celu klikam prawym przyciskiem myszy na ikonie Mouse Without Borders w zasobniku systemowym i wybieram „Settings”.

W nowym oknie pojawią się opcje programu. Interesują nas tu dwie opcje:

Security key – numer, który musimy wpisać na głównym komputerze (z klawiaturą i myszą), aby połączyć go z laptopem lub innym komputerem

Nazwa komputera – nazwa urządzenia wyświetla się poniżej w sekcji „Computer matrix”. W moim przypadku mój laptop nazywa się „Download-PC” i jest podpisany jako „Local machine”. Nazwa laptopa będzie potrzebna do wpisania na głównym komputerze.

Zapisuję powyższe dane, a następnie na głównym komputerze uruchamiam program Mouse Without Borders. Program zapyta, czy zainstalowaliśmy już aplikację na pozostałych komputerach, którymi chcemy sterować – wybieramy „Yes”.  Pojawi się teraz krótki formularz parowania, gdzie wpisujemy wcześniej zapisany Security Code oraz „Computer’s name”, czyli nazwę drugiego komputera.

Po wpisaniu danych klikamy w przycisk „Link”, aby komputer połączył się z laptopem.  Po wszystkim możemy kliknąć w przycisk „Skip”, by pominąć resztę poradnika. Na ekranie pojawi się okno ustawień (Settings).

W sekcji „Computer Matrix” wyświetli się nazwa naszego drugiego komputera / laptopa – upewniamy się, że laptop jest zaznaczony na liście i klikamy „Apply”. Od teraz możemy kontrolować oba komputery za pomocą jednej myszy i klawiatury.

Dodatkowa konfiguracja Mouse Without Borders

Aby „przeskoczyć” kursorem myszy z jednego komputera na drugi, wystarczy wysunąć kursor myszy poza krawędź monitora – tak samo, jak w przypadku, gdy mamy podłączone  dwa monitory do jednego komputera. Może się jednak okazać, że nasz laptop stoi po prawej stronie naszego komputera, a kursor myszy musimy wysunąć poza lewą krawędź monitora, by przeskoczyć na ekran laptopa. To niewygodne, ale możemy to w prosty sposób zmienić.

Na głównym komputerze klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonie „Mouse without Borders” w zasobniku systemowym i wchodzimy do zakładki „Settings”. W sekcji „Computer Matrix” są miniatury podłączonych urządzeń. W moim przypadku jest to „Wintermute” (komputer stacjonarny)  oraz „Download-PC” (laptop).

Kolejność wyświetlania naszych komputerów odzwierciedla ich realne położenie. Wystarczy więc chwycić miniaturę naszego komputera i przeciągnąć go w lewo lub prawo, tak, aby wyświetlały się w programie w tej samej kolejności, w jakiej faktycznie obok siebie stoją. Potwierdzamy zmiany przyciskiem „Apply”. Teraz przesunięcie kursora myszy w rzeczywistą stronę laptopa spowoduje przeskoczenie kursora z jednego ekranu na drugi.

Oprócz tego program Mouse Without Borders wprowadza niewielki błąd dla polskich użytkowników. W aplikacji występują skróty klawiszowe, oparte na przycisku Alt, czyli tym samym, którego używamy do wpisywania „polskich ogonków” w tekście. Przykładowo, dostępny jest skrót klawiszowy ALT + L, który blokuje jeden z ekranów. Oznacza to, że przy próbie wpisania literki Ł możemy spowodować blokadę systemu.

Na szczęście można to wyłączyć – wchodzimy do zakładki „Other options”, a następnie w sekcji „Keyboard Shortcuts” wyłączamy poszczególne skróty klawiszowe, ustawiając im wartość „Disable”, tak, jak na powyższym zrzucie ekranu. Teraz skróty klawiszowe będą niedostępne, a my będziemy mogli swobodnie używać klawiatury do wpisywania polskich znaków.

Komentarze