Mozilla wydała najnowszą wersję swojej desktopowej przeglądarki - Firefoksa 21. Sporo nowści pojawiło się w aktualizacji. To chociażby ulepszona funkcja Do Not Track czy Firefox Health Report. Co jeszcze nowego pojawiło się w Firefoksie 21?
Ulepszenie funkcji Do Not Track
Od jakiegoś czasu wśród funkcji Firefoxa możemy znaleźć Do Not Track. Po włączeniu tej opcji przeglądarka wyświetla komunikat przy każdej próbie śledzenia naszych poczynań w sieci przez stronę internetową. Teraz przeglądarka będzie oferowała nowe rozwiązania. W zakładce Prywatność w sekcji śledzenie możemy wybrać trzy opcje:
Firefox Health Report
W najnowszej wersji Firefox 21.0 wprowadzono na stałe opcję Firefox Health Report. Narzędzie to zbiera informacje na temat ustawień przeglądarki oraz parametrów i danych technicznych komputera, na którym pracuje. FHR zbiera dane między innymi o systemie operacyjnym, uruchomionych procesach, wersji przeglądarki oraz o dodatkach, które zostały zainstalowane. Oprócz tego opcja ta zbiera informacje na temat użytkownika – chodzi między innymi o jego wiek. Po co to wszystko?
Zdaniem Mozilli, taka inwigilacja pozwala na udoskonalanie przeglądarki pod wieloma względami. Producent może między innymi sprawdzić, które dodatki są najczęściej używane i które sprawiają najwięcej problemów z wydajnością, awaryjnością etc. Mozilla zapewnia również, że adresy IP nie są nigdzie przechowywane, zaś wszystkie dane są automatycznie kasowane po 180 dniach. Oczywiście funkcję tą możemy w każdej chwili wyłączyć w opcjach przeglądarki, w zakładce Zaawansowane.
Ostrzeżenie o powolnym rozruchu
Mozilla zintegrowała z najnowszym FF 21.0 funkcję ostrzegania o powolnym rozruchu. Opcja ta analizuje czas uruchamiania przeglądarki, a gdy wykryje jakiś problem powodujący spowolnienie procesu, wyświetli odpowiedni komunikat. Funkcja ta wykorzystuje średni czas ładowania ostatnich pięciu sesji – jeśli próg zostanie przekroczony, użytkownik zostanie o tym powiadomiony, zaś przeglądarka zaproponuje różne rozwiązania problemu. Aby wyłączyć tą funkcję wystarczy w pasek adresu wpisać about:config a następnie potwierdzić chęć wejścia do zaawansowanych ustawień. Następnie wyszukujemy linijkę browser.slowStartup.notificationDisabled. Aby zmienić ustawienie wystarczy kliknąć dwukrotnie, by ustawienie z „false” zmieniło się na „true”.
Wsparcie dla H.264 w systemach Windows 7 i nowszych
Jakiś czas temu Mozilla wspominała o planach zintegrowania wsparcia dla coraz popularniejszego formatu H.264. Jeśli tylko system i jego parametry wspiera ten format, przeglądarka również nie będzie sprawiała problemów. W pierwszej kolejności wsparcie zostanie uruchomione na systemach Windows 7 i nowszych. Jeśli wszystkie testy pójdą zgodnie z planem, a opinie na temat nowości będą pozytywne, Mozilla w następnej wersji przeglądarki uruchomi wsparcie dla systemu Vista, a w późniejszym terminie również dla XP. Planowane jest również uruchomienie tej funkcji na systemach Linux oraz Mac. W kuluarach mówi się, że posiadacze komputerów z systemami Windows XP dostaną wsparcie dla H.264 już w wersji 24.0.
Pozostałe zmiany
Powyżej opisaliśmy najważniejsze zmiany, choć Mozilla nie zapomniała również o poprawieniu wydajności, głównie związanej z wyświetlaniem grafiki etc. Poprawiono również funkcję Mixed Content Blocker. Co prawda narzędzie jest nadal domyślnie wyłączone, ale po uruchomieniu w okolicach paska adresu pojawi się odpowiednia ikonka informacyjna. Aby włączyć funkcję wystarczy odszukać linijkę security.mixed_content.block_active_content w zaawansowanych ustawieniach (po wpisaniu w pasek adresu about:config) oraz ustawić status na „true”. Na deser dostaniemy również listę dodatków (po wpisaniu w pasek adresu about:plugin) wraz ze statusem działania – włączony lub wyłączony.