Jak przenieść stronę Joomla do WordPress
W dzisiejszym poradniku chcielibyśmy pokazać Wam, jak w prosty sposób przenieść swoją stronę działającą w oparciu o platformę Joomla na WordPress. Proces nie jest specjalnie skomplikowany, a przeniesienie naszej bazy danych zajmie ledwie kilka chwil.
Joomla to jedna z lepszych platform przeznaczonych do zarządzania stroną internetową. Niestety, mimo licznych zalet nie jest tak dynamicznie i przez tak dużą społeczność rozwijana, co w przypadku Wordpressa. Warto też zauważyć, że Joomla jest nieco bardziej zaawansowana i trudniejsza w obsłudze, zwłaszcza dla początkujących użytkowników. Wszystkie te elementy sprawiają, że jeżeli zależy nam na większej prostocie i wygodzie, warto przenieść się na Wordpressa.
Sama migracja nie jest wyjątkowo trudna, jako że obie platformy korzystają z baz danych. Przeniesienie zatem zawartości naszej strony nie będzie niczym wyjątkowym. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. Zanim jednak przystąpimy do samej migracji, należy się do niej przygotować. A więc, zainstalować Wordpressa na bieżącym lub nowym hostingu. Warto też zrobić kopię zapasową naszej dotychczasowej strony - na wypadek, gdyby coś poszło nie po naszej myśli.
Metoda pierwsza - FG Joomla To Wordpress
Najprostszy i najszybszy sposób na zaimportowanie strony z Joomla na Wordpressa to skorzystanie z odpowiedniej wtyczki. Darmowa FG Joomla To Wordpress to proste, solidne narzędzie, które sprawnie przeniesie nasze dane i zainstaluje je na platformie Wordpresss.
Po zainstalowaniu i aktywowaniu wtyczki, jest ona dostępna z poziomu lewego paska menu panelu sterowania Wordpressem. Znajdziemy ją w zakładce Narzędzia > Import na liście dostępnych rozwiązań do importowania danych na potrzeby naszej strony (nazywa się "Joomla (FG)").
Po otwarciu zakładki importera Joomli przechodzimy do personalizacji ustawień. Będziemy musieli wypełnić tutaj następujące pola:
- Adres URL strony internetowej Joomla live - adres WWW naszej strony postawionej na Joomli
- Baza danych - nazwa bazy danych, gdzie zainstalowana jest Joomla
- Użytkownik - nazwa użytkownika dla bazy danych
- Hasło - nazwa hasła dla bazy danych
- Prefix tabeli w bazie danych Joomla - zwykle jest to prefix "jos_" ale warto sprawdzić
Oczywiście wszystkie dane sprawdzamy z poziomu MyPHPAdmin lub innego narzędzia do zarządzania stroną, które dostarcza nasz hostingodawca. Na koniec, po wypełnieniu powyższych pól, możemy przetestować połączenie - wystarczy wcisnąć przycisk "Test the database connection". W ten sposób możemy sprawdzić, czy podaliśmy poprawne dane i czy jest sens zaczynać migrację strony z Joomla na Wordpress.
W sekcji "Zachowanie" możemy zaznaczyć szczegółowe elementy personalizacji strony. Np. jeżeli nie chcemy importować obrazków czy audio albo gdy chcemy przenieść w określone miejsce nasze wpisy i strony z Joomli. Jeżeli jednak zależy nam na prostym przeniesieniu, nie zaznaczamy nic i przechodzimy od razu do przycisku "Start / Resume the Import".
Cały proces będzie odbywał się od kilku do kilkunastu minut - w zależności, jak dużą mamy bazę danych, na której działa nasza strona. Informacje o postępie prac czy ewentualnych błędach zobaczymy w sekcji "Log". Po zakończeniu pracy zostaniemy o tym poinformowani.
Co po migracji? Niezależnie od tego, czy mamy wiele wpisów lub podstron, które przenieśliśmy czy mało - koniecznie trzeba przejrzeć całą zawartość strony. Jeżeli są jakieś błędy, nieprzeniesione grafiki itp. trzeba wprowadzić poprawki. Robimy to ręcznie, kopiując i wklejając materiały w odpowiednie miejsca.
Metoda druga - Joomla Importer
Alternatywną, nieco prostszą aplikacją do importowania danych z Joomli do Wordpress jest wtyczka Joomla Importer. Jest również darmowa, prosta w obsłudze wtyczka. Po zainstalowaniu dostępna jest z poziomu lewego paska menu - Joomla To WordPress. Kiedy rozpoczniemy proces importu, mamy niemal takie same pola do wypełnienia, co w przypadku poprzedniej wtyczki:
- Your Joomla URL - adres strony
- Database - nazwa bazy danych
- Username - nazwa użytkownika
- Password - hasło bazy danych
- Joomla Table - prefix bazy danych
Po wypełnieniu powyższych pól klikamy zielony przycisk "Submit" u dołu strony i przechodzimy do następnego ekranu. Jeżeli nie podamy prawidłowych danych, wtyczka poinformuje nas, że nie mogła się połączyć z naszą bazą danych. Tylko w przypadku podania prawidłowych danych możemy przejść do dalszej części importera.
W kolejnym ekranie rozpoczynamy proces importowania naszej bazy danych z Joomla do Wordpress. Proces oczywiście może zająć trochę czasu, zwłaszcza jeżeli mamy dużo danych zapisanych na naszej stronie. Po zakończeniu procesu sprawdzamy, czy wszystkie zmiany zostały wprowadzone poprawnie. Jeżeli nie - dokonujemy samodzielnie poprawek.
Podsumowanie
Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy, proces migracji jest za każdym razem bardzo podobny. Najważniejsze to prawidłowo podać nasze dane do bazy danych, gdzie zainstalowana jest Joomla. Resztę czynności wykona sam importer. Jeżeli nie możesz znaleźć informacji potrzebnych do transferu bazy danych na swojej stronie, poproś o pomoc dostawcę hostingu. Jego obowiązkiem jest dostarczenie Tobie wszystkich potrzebnych informacji.
Gdybyście natomiast mieli jakieś problemy z wprowadzeniem powyższego poradnika, prosimy o informacje. Postaramy się pomóc lub zasugerować inne rozwiązania.